Az antibiotikus hozamfokozókat (AGP) már a huszadik század derekától széles körben alkalmazták. Habár használatuk olcsó és egyszerű, az AGP-k alkalmazása mélyrehatóbb vizsgálatot indukált a szakma részéről az elmúlt években és kivonásuknak a trendje az EU 2006-os AGP tilalmával kezdődött. Azóta Indonéziában (2015) és Kanadában (2017) is számos AGP-t betiltottak, az Egyesült Államok pedig bevezetett egy állatorvosi takarmányozási előírást (VFD – Veterinary Feed Directive). Szerencsére azonban már elérhetőek olyan innovatív megoldások, amelyek tudják ezeket a kihívásokat kezelni.
Egy stabil és hatékony bélműködés fenntartása elengedhetetlen az állat jó teljesítményéhez. A növényi eredetű takarmányadalékok (PFA – phytogen feed additives) középpontba kerültek, köszönhetően azon tulajdonságuknak, hogy képesek javítani a sertések teljesítményét az egészséges bélműködés támogatásával.
Mivel ezek ízletesek, intenzívebb a nyáltermelés és magasabb szintű az emésztőenzimek kiválasztása, ezek a tényezők javítják a tápanyagok emészthetőségét, ami elősegíti a tápanyag-felszívódást és így növeli a megtérülést.
A PFA-k képesek segíteni a kórokozók kontrollálásában és előnyösen hatnak a bélflórára, közvetlen és közvetett módon is. Egyrészt a PFA-k közvetlenül szabályozzák a bélflórát azáltal, hogy kifejtik antimikrobiális hatásukat a potenciális kórokozókra. Ugyanakkor indirekt módon hatnak a bélflórára azáltal, hogy serkentik az emészthetőséget és ezáltal kevesebb megemésztetlen tápanyagot hagynak a bélcsatornában, amely táptalaja lehetne a kórokozóknak. Ugyanakkor ezek a metabolitok (biogén aminok, ammónia) az állat számára mérgezőek is lehetnek. Végeredményeként a béltraktusban felborul az egyensúly, amely gyulladáshoz, végül pedig a normálistól eltérő működéshez és hasmenéshez vezethet.
A tápanyag-hasznosulás hatékonyságának növelése a nyáltermelés és enzimaktivitás serkentésével, a továbbiakban még kiegészül a vékonybél morfológiájára gyakorolt pozitív hatással (magasabb bélbolyhok, több goblet sejt, stb.). Ezek a bélcsatorna morfológiájára ható tényezők tovább segítenek abban, hogy növeljék a tápanyagok emészthetőségét, s ezáltal a gazdasági eredményt is.
Malackísérletek
Két egymást követő tanulmányt végeztünk, hogy értékeljük a növényi eredetű takarmánykiegészítőnk (Digestarom® Grow) hatását a választott malacok teljesítményére telepi körülmények között. A kontroll csoport normál takarmányt kapott, amely nem tartalmazott sem antibiotikumot, sem természetes hozamfokozót. A tesztcsoport tagjainak takarmányában benne volt a Digestarom® (300 g/t). Az eredményeket korrigáltuk mindkét csoportban, 23 kg-os testtömegre számolva.
A Digestarom®-mal etetett sertések esetében 1,40 kg/kg korrigált takarmányhasznosulást hozott az első teszt és 1,36 kg/kg-ot a második teszt, míg a kontroll csoport állománya 1,49 kg/kg-ot, majd 1,43 kg/kg-os korrigált eredményt mutatott. A korrigált napi súlygyarapodás a Digestarom® csoportban 380 és 409 gramm voltak, míg a kontroll csoportban ez a szám 365 és 380 gramm/nap volt.
Következtetés
A megfelelő tápanyagemésztés és -felszívódás kulcsfontosságúak a hatékony takarmányozáshoz. A két teszt bizonyította a Digestarom® hatékonyságát és alátámasztotta, hogy a PFA-k alkalmazása fontos szerepet játszik a malacok takarmányozásában, különösen a súlygyarapodás javítása és a takarmány állati fehérjékké történő hatékonyabb átalakítása által.
Összegzésképpen, a PFA-k megfelelő alternatívái a hagyományos antibiotikumoknak. Továbbá ezek fenntartható takarmányozási eszközöket jelentenek a bél integritásának fenntartásához, amelyekkel javíthatjuk az állatok teljesítményét a kritikus helyzetekben.