Szolgáltatási csomagjainkkal a teljes körűségre törekedve igyekszünk a gyakorlatban bevált adatgyűjtési módszereket ajánlani, amelyeket rávilágítanak a termőhelyi különbségekre talaj- és növény oldalról egyaránt.
A feltárt termőhelyi különbségeket helyszíni- és laboratóriumi vizsgálatokkal számszerűsítjük és precíziós felhasználásra alkalmas input anyag felhasználási javaslatot készítünk a következő műveletekhez:
- talaj tápanyag szolgáltató képességének javítása (szerves anyag és mészállapot),
- P, K alaptrágyázás mono- és komplex műtrágyák alkalmazása esetében,
- a tavaszi nitrogén felhasználás optimalizálása,
- differenciált tőszámmal történő vetés megvalósítása.
Szolgáltatásaink keretében nem csak az adatokat adjuk át, hanem komplex agrártérinformatikai hátteret futtató E-mapper szoftverünkkel biztosítjuk azok felhasználhatóságát, elemezhetőségét és szerkeszthetőségét is (lásd E-mapper ismertetőnket).
Precíziós gazdálkodási szolgáltatásainkat azok leggyakoribb felhasználása szerint csomagokba rendeztük, de az egyes csomag elemek önállóan is elérhetőek:
Nitrogén optimum csomag
A tavaszi nitrogén felhasználás hatékonyságának optimalizálása jelentős hatékonyság növekedést eredményez szolgáltatásunkat igénybe vevő gazdaságoknak. Ebben a csomagunkban 10 napos intervallumban elérhető multispektrális űrfelvételek feldolgozásával készülő biomassza térképek és ásványi nitrogén (Nmin) vizsgálatok kombinálásával még a szezonban elérhető I. és II. (esetenként III.) fejtrágyázási térkép készül .shp (WGS 84) formátumban a talaj felvehető nitrát készletének és a növénykultúra nitrogén igényének megfelelően.
Precíz start – induló csomag
Sok gazdaságnál már rendelkezésre állnak a precíziós gazdálkodás eszközei, viszont a területekre vonatkozó helyspecifikus információk híján még nem vagy csak részben vannak az eszközök használatban. A szakmai oldal eredményes elindulásához kínál segítséget Precíz start csomagunk, amelyben komoly szakmai elemek szerepelnek annak érdekében, hogy ne csak a technika, hanem a technológia is a legmagasabb színvonalon tudjon működni.
Talaj heterogenitás térképezése
Precíz start csomagunk alapvető eleme a termőhely talajszkenneléssel történő heterogenitás térképezése. A talajszkenner a tábla művelő nyomain végighaladva a talaj és a növény roncsolása nélkül elektromágneses impulzusok visszaverődésének mérésével két rétegben (0-40 cm és 40-80 cm) méri a talaj elektromos vezetőképességét. Az elektromos vezetőképesség szoros összefüggésben van a talaj sótartalmával (tápelemek és káros sók), szerves anyag és agyagásvány tartalmával (nedvesség és tápelem megtartó képesség), és pillanatnyi nedvesség állapotával.
A talajszkenner koordinátához rögzített információi alapján lehetőség nyílik a külön kezelést igénylő terület részek (ún. management zónák) lehatárolására és célirányos (gyakran csökkentett számú) talaj-mintavétel elvégzésére. A talajszkennelés nehezen változó, de alapvető paramétereket mér, ezért a szkennelés eredménye hosszú távra szól.
Hazai és holland talajvizsgálat, precíziós szaktanácsadás
A talajszkenneléssel lehatárolt management zónák talaj tulajdonságait laboratóriumi vizsgálatokkal számszerűsítjük. Precíz start csomagunkban kétféle talajvizsgálat és kiértékelés választható:
Magyarországi talajvizsgálatok: bővített talajvizsgálat (14 paraméter vizsgálata), valamint ez alapján történő precíziós szaktanácsadás (nitrát-érzékenység esetében 5 hektáronkénti minta számú talajmintavétel történik a management zónákon kijelölt útvonalakon).
Az Eurofins Agro Wageningen (Hollandia) központi laboratóriuma által végzett 43 paraméterre történő részletes talajvizsgálat (Talajfizikai és talajkémiai vizsgálatok, szerves anyag és vízgazdálkodás, tápelem készlet- és felvehető makro- és mezotápelemek továbbá 11 mikroelem vizsgálata) és részletes mintaszintű talaj- és növényspecifikus szaktanácsadással a beérkezéstől számított 15 napos átadással.
Precíz Farmer – haladó csomag
Ezt a csomagunkat a már haladó precíziós gazdálkodóknak ajánljuk, akiknél a térinformatikai adatbázis elemei (management zóna térkép, hozam térképek, induló talajvizsgálatok stb.) már rendelkezésre állnak és már „csak” a talajvizsgálatok időszakos
frissítésére van szükség.
Ebben a csomagunkban a korábban elkészült mintavételi útvonalakon történő gépi talaj-mintavételezés csökkentett paraméter számú – csak a gyakran változó talajtani paraméterek vizsgálatára kiterjedő, hazai- vagy holland talajvizsgálatok és az eredmények kiértékelése és térképezése szerepel, de ilyenkor nyílik lehetőség akár újdonságok – mint pl. a Nitrogén optimalizálás bevezetésére is.
További információkért keresse kollégánkat az alábbi elérhetőségeken:
Név: Bónus Krisztián
Mobil: +36 20 9986-483
Email:
www.eurofins.hu