A XXI. század rovarölő szere a hernyók, tripszek és a burgonyabogár lárvája ellen (x)

Agro Napló
Természetes baktériumeredetű hatóanyag Biotermék előállításánál is használható

Hatásmechanizmus

A készítmény hatóanyaga, a spinosad (IRAC 5) a talajban megtalálható Saccharopolyspora spinosa baktérium fermentációs tevékenységéből nyert természetes termék. Emberre és melegvérű élőlényekre rendkívül alacsony toxicitással rendelkezik. A kártevők a hatóanyagot táplálkozással és érintkezéssel veszik fel, miközben a gyomorméreg hatása 5-10x erősebb, mint a kontakt hatás. Az első hatás már néhány perccel a hatóanyag felvétele után jelentkezik, amikor irreverzibilis bénulás, majd néhány órán belül a kártevő pusztulása következik be. A spinosad hatékony a lepkékre (Lepidoptera), bogarakra (Coleoptera), kétszárnyúakra (Diptera) és a tripszekre (Thysanoptera) is. Ezek mellett hatékony még a levélbolhákra és a fülbemászókra is. A spinosad külön hatóanyag csoportot alkot (IRAC 5), amely nem mutat keresztrezisztenciát más rovarölőkkel így rezisztens fajok (almamoly, ilonca, fehérmoly, nyugati virágtripsz) ellen is hatékony.

Javasolt növényvédelmi technológia

Alma, körte, birsalma, naspolya molykártevői ellen feromoncsapdás rajzásmegfigyeléshez igazítva kell permetezni a tömeges lárvakeléskor. A védekezést a rajzás intenzitásától függően 7-14 naponként kell megismételni. Egy tenyészidőszakban max. 3 alkalommal használható. A rövid várakozási ideje (7 nap) miatt kártevők második generációja ellen illetve nyári vagy korai fajtákban is alkalmazható. A kezelést célszerű a hernyók kelési stádiumában alkalmazni. A molyokon kívül levéldarazsakat és a gubacsdarazsakat is elpusztít. Ragadózó atkákkal (pl. Typhlodromus pyri) szemben nagyon alacsony toxicitást mutat és az engedélyezett dózisban a katicabogarakat, ragadozó poloskákat és pókokat sem pusztítja. Ígéretes kísérletek folynak almában a Laser bimbólikasztó bogarak elleni alkalmazhatóságával kapcsolatban.

Körtében előrejelzésre alapozva, a körtelevélbolhák fiatal lárváinak megjelenésekor kell a kezelést elvégezni.

Szőlőben szőlőmolyok ellen a védekezést szexferomon csapdás rajzásmegfigyelést követően, a lárvakelés kezdetén kell elkezdeni és a permetezést a rajzás intenzitásától függően 7-14 naponként célszerű megismételni. Egy tenyészidőszakban max. 3 alkalommal használható. Amerikai szőlőkabóca ellen 0,4 l/ha dózisban a fiatal lárvák ellen szükséges permetezni. Ebben az esetben egy tenyészidőszakban max. 2 alkalommal lehet használni.

Káposztafélékben a fehér lepkék (káposztalepke, répalepke) és a bagolylepkék (káposzta-bagolylepke, saláta-bagolylepke) lárvái ellen a védekezés időzítése meghatározó jelentőségű. Az első permetezést az L1-L2 fejlődési stádiumú hernyók ellen kell elvégezni. A kezelést 7-14 naponta 1-2-szer ajánlott megismételni. A káposztafejekbe berágott lárvák ellen használjuk a Reldan 22 EC 1,5 l/ha dózisát, amely kiválóan gázosodó készítmény. Rövid várakozási ideje (3 nap) miatt akár a szedés előtt néhány nappal is alkalmazható, amely különösen karfiol, káposzta, kelkáposzta és karalábé kultúrákban nagy előnyt jelent.

Szabadföldi paprikában tripszek ellen a készítményt kék, fehér vagy sárga színű ragacslapos megfigyelés alapján, a tripszek táblára történő betelepedésének időszakában, a felszaporodás kezdetén kell kijuttatni.

Szabadföldi kultúrák esetén a rezisztencia kialakulásának elkerülése érdekében a készítményt évente legfeljebb 3 alkalommal javasolt felhasználni.

Hajtatott paprikában és dísznövényekben nyugati virágtripsz ellen kék, vagy sárga ragacslapos megfigyelés alapján a védekezést a betelepedés, illetve felszaporodás kezdetén kell megkezdeni, és 2-3 alkalommal, 5-7 napos időközökkel javasolt ismételni.

Hajtatott paprikában és paradicsomban gyapottok-bagolylepke ellen az első permetezést a fiatal (L1-L2 fejlődési stádiumú) hernyók ellen kell időzíteni. A kezelések gyakoriságát a termesztő-berendezés napi átlaghőmérsékletétől függően kell megválasztani. 25°C alatt 7 naponta, 25°C felett 5 naponta javasolt védekezni.

Burgonyában a permetezést az L1-L2 fokozatú lárvák tömeges megjelenéséhez célszerű időzíteni. A kezelést a kelés intenzitásától függően 7-14 naponta 1-2-szer ajánlott megismételni.

Vöröshagymában, dohányban, újhagymában és póréhagymában a tripsz imágók és lárvák rendszeres növényenkénti ellenőrzésével illetve sárga vagy kékszínű vizes tálcsapdákkal végzett egyedszám-felméréssel lehet a kijuttatást megfelelően időzíteni. A tripszek betelepedése áprilisban megkezdődik. Az első permetezést a betelepedés kezdetén vagy az első levéltünetek (ezüstös-fehér hosszanti foltosodás) megjelenésekor szükséges elvégezni. A jobb fedettség elérése miatt nedvesítő szer hozzáadása javasolt.

Hajtatott kultúrák esetében a rezisztencia kialakulásának elkerülése érdekében a 3. kijuttatás után célszerű más hatóanyagcsoportba tartozó szert alkalmazni. A készítmény egy kultúra termesztési ciklusa alatt legfeljebb 3 alkalommal használható. Káposztában és paprikában a kijuttatáshoz tapadásfokozó szer használata indokolt. A készítmény kijuttatásához melegködképző nem használható.

Dohányban szükséghelyzeti engedéllyel dohánytripsz, mezei poloska fajok, vetési bagolylepke és gyapottok bagolylepke lárvái ellen előrejelzés és növényvizsgálat alapján 3 alkalommal 0,4-0,5 l/ha dózisban 400-500 l/ha permetlével. A biológiai hatású készítmény
használata elősegíti a predátor és parazitoid hasznos rovarfajok betelepedését a kezelt
dohányültetvényekben.

A Laser előírásszerű felhasználása esetén élelmezés-egészségügyi várakozási idő (É.V.I.) betartása nem szükséges. A készítmény kijuttatásához nedvesítő szert és 400- 500 l/ha vízmennyiséget célszerű felhasználni.

Virágzó kultúrákban vagy mézharmat és virágzó gyomnövények jelenléte esetén, illetve ha a területet bármely okból a méhek látogatják, kizárólag méhkímélő technológiával juttatható ki. Ilyenkor a védekezés csak a méhek repülési időszakának befejezését követően, legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető. A kezelést 23 óráig be kell fejezni, illetve 23 órától a következő nap alkonyatáig szüneteltetni kell.

AKG programokban (horizontális-, aszály-érzékeny-, belvíz-érzékeny-, erózió-érzékeny szántó) felhasználható.

Hatóanyag: 240 g/l spinozad

Formuláció: szuszpenzió-koncentrátum (SC)

Forgalmazási kategória:II. (alapfokú növényvédelmi képesítéshez kötött)

Munka-egészségügyi várakozási idő: 0 nap

Kiszerelés: 1 literes műanyag palack illetve kanna

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK

Bemutatkozik a Hunduna (x)

Valószínű hogy már találkozott a Hunduna cég és a kezdetek óta ügyvezetőként dolgozó Nadobán Erika nevével, mivel lassan rendületlenül 30 éve jelen vannak a magyar erdészeti területen.

KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?