Bene Zoltán
Bene Zoltán hangsúlyozta: a zöldítési korlátozások következtében nem várnak jelentős szója vetésterület-csökkenést. Ennek oka, hogy a szóját nem elsősorban a zöldítési előírások megfelelése miatt termesztik a gazdák. A termelők visszajelzése azt mutatja, hogy az első számú szempont a szójatermesztésnél a jövedelmezőség, mely 2 tonna felett már biztosított, a második a kiemelkedő mértékű, előző évben 67.000 Ft/ha összegű termeléshez kötött támogatás, valamint a biztos piac.
Az már csak „hab volt a tortán”, hogy a szójatermesztők a 0,7-es területszorzóval automatikusan megfeleltek az előírt 5%-os ökológiai célterület kritériumának is. Ez viszont arra enged következtetni, hogy a zöldítés szigorítása talán nem befolyásolja jelentős mértékben a szójatermő terület alakulását, hiszen a növénnyel realizálható profit az elsődleges motiváló tényező. Keresni kell a lehetőséget más zöldítési módoknak, Bene szerint a szóját ki kell venni ebből a „kényszerhelyzetből”, annak technológiájára és jövedelmezőségére kell koncentrálni, a zöldítésre pedig más alternatívát kell keresni.
Felkészült a Karintia arra az eshetőségre, ha a gazdák a zöldítést más eszközzel, például másodvetésű zöldítő keverékekkel, kívánják megoldani. Több célcsoportnak, eltérő termelési célra sorakoztatnak fel termékeket, így a gazdaságos, a prémium és az egyedi kívánalmaknak megfelelő zöldítő keverékekkel valamennyi piaci igényt kedvező áron tudnak kiszolgálni – hangsúlyozta az ügyvezető.
A szója kilátásai biztatóak, egyfelől a nemzeti szinten életre hívott Fehérje Takarmányprogram, másrészt az EU szinten 2017 nyarán aláírt magyar–német kezdeményezésű Európai Szója Nyilatkozat adta „hátszélnek” köszönhetően. A Karintiának, mint a hazai szójatermesztés egyik meghatározó szereplőjének óriási a felelőssége a tájékoztatásban, a 9 helyszínt érintő országos rendezvénysorozatukkal elsősorban az újonnan belépő szójatermelőknek kívánnak szakmai támogatást biztosítani.
SZÓJAFAJTÁK
A Közép-Európa egyik legjelentősebb agrárvállalatához, a Mauthner csoporthoz tartozó Karintia modern genetikákat felvonultató portfóliója lehetővé teszi, hogy egyre szélsőségesebb körülmények között is lehessen eredményesen szóját termeszteni. A kiemelkedő termésátlagok mellett a termés stabilitását hangsúlyozta a cégvezető. E kívánalmaknak az ENERGY (0), a REGALE (I), és az ATLANTIC (I) bőtermő fajtáik felelnek meg, a déli (olaszországi) nemesítés garancia a kiemelkedő szárazságtűrő képességre.
Új a kínálatban a korai (00) bőtermő, probsdorfi nemesítésű ANGELICA, amely fajtánál külön említést érdemel a 15-16 cm-es alsó hüvelymagasság és a bőtermő képesség. A pergésre nem hajlamos, jó szárszilárdságú ANGELICA stabilitásával és kiváló terméseredményével hívja fel magára a figyelmet.
A legnépszerűbb, legnagyobb területen vetett korai fajtáik a SIGALIA és SINARA az ország egész területén vethetők biztonsággal. A SIGALIA (00) fajtát azoknak a szójatermesztőknek ajánlják, akik a korai betakaríthatóságot, a vetésszerkezetbe való beilleszthetőséget tartják fontosnak, ugyanakkor a terméspotenciált tekintve nem hajlandóak kompromisszumot kötni. A SIGALIA-nál 3–5 nappal hosszabb tenyészidejű fajta a SINARA (00), az ország egész területén biztonsággal termeszthető, jól illeszthető a vetésforgóba az őszi vetésű gabona előveteményeként.
A Karintia Szója Roadshow ez évi üzenete:
Válassz a Karintia bőtermő szójafajtái közül, vedd ki a zöldítésből, a zöldítést oldd meg zöldítő keverékkel! Ezt mi jelentős kedvezménnyel megtámogatjuk!
-ga -A cikk szerzője: Gáspár Andrea