Baktériumok szerepe a megfelelő talajszerkezet kialakulásában (x)

Agro Napló
A talaj fizikai tulajdonságai jelentősen befolyásolják a talajban zajló kémiai és biológiai folyamatokat, ezzel együtt a talaj termékenységét. Talajaink javarészt emberi behatások miatt degradálódnak. E negatív folyamatok megállítása, esetleg visszafordítása szakértelmen alapuló, összetett módszereket kíván.

Talajbaktérium készítményt a folyamat tudatos irányítása és felgyorsítása miatt kell használnunk. Talajéletünket a tarlómaradványok bontásával visszazökkenthetjük a normális kerékvágásba. Baktériumok nélkül nincsen hatékony szármaradvány-bontás, hiszen a munka érdemi részét a talajban lévő mikroszervezetek végzik. Minden megművelt területet szár- és gyökérmaradványok borítanak, melyek ugyanúgy tartalmazzák a legfontosabb szerves anyagokat, makro- és mikroelemeket, mint a betakarított termés. Amennyiben az elhalt növényi maradványokat Phylazonit Tarlóbontóval kezeljük és talajba keverjük akkor a következő kultúrnövényünknek is hasznára válnak. A szármaradványok igazán értékesek a talaj számára: egyrészt a bomlás során tápanyagok tárulnak fel belőle, másrészt a talaj humusztartalmát gyarapítják. A kialakuló talaj- és mikroaggregátumok közötti kapcsolatot baktériumok által termelt ragasztóanyagok biztosítják. Ezeknek az anyagoknak a vizsgálata már 1945-ben elkezdődött, és jelentőségük miatt ma is számos kutató tanulmányozza azokat. E ragasztóanyagok nagy molekulatömegű természetes polimerek – exopoliszacharidok – amellett, hogy a talajszemcsék összetapadását segítik, hozzájárulnak ahhoz, hogy a növények számára előnyöket biztosító baktériumok megtapadhassanak a gyökérzeten Ezek a polimer mátrixok, képesek a vizet – környezetükhöz képest - hosszabb ideig megtartani, ezáltal is elősegíteni az aggregált talajszerkezet kialakítását.

A másik folyamat a speciális talajbaktériumokkal történő oltás. A talajélet megőrzésével, és/vagy helyreállításával az első lépéseket már meg is tettük. A termőrétegbe juttatott Phylazonit Talajoltó készítményünk baktériumtörzsei biofilm réteget képeznek a gyökerek illetve az aggregátumok felületén, bevonva ezeket az apró „rögöket”, melyet még gombafonalak is átszőnek.

A fenti folyamatok gyakorlatilag katalizátorként működnek a kedvező talajállapot megteremtésében, hiszen a megfelelő agglomerátumok kialakulásával, a talajszerkezet porozitása folytán, jelentősen javul a víz- és hő- gazdálkodás, szellőzöttség, mely a talajéletet is kedvezően befolyásolja. Ennek hatására a növények gyökeresedése is kiterjedtebb, amire még rásegít az azokon kolonizálódó baktériumtömeg növényi hormon kibocsájtása -. Ez a folyamat még inkább fokozza az oldalgyökerek, gyökérszőrök fejlődését. Minél kiterjedtebb a gyökérzet, annál erőteljesebb az általuk kiválasztott gyökérsavak tápanyagfeltáró hatása.

Bármelyik műveletet is végezzük a hatás fontos követelménye a megfelelő agrotechnika és a Phylazonit talajbaktérium készítmények szakszerű kijuttatása, amelyhez cégünk a Phyller kijuttató berendezését ajánlja. (Bővebb információ az alábbi képre kattintva!)

Külön fejlesztő stábunk azon dolgozik nap, mint nap, hogy termékeink eredményességét növeljük, folyamatosan fejlesszük a készítményeinket. A saját üzemben történő gyártás pedig mindenkor biztosítja az egyenletes minőséget. A Beszterecen lévő gyárunkban más terméket nem gyártunk, csak a Phylazonithoz kapcsolódó kutatás, fejlesztés és a gyártás folyik, annak érdekében, hogy a minden szempontból professzionális termelés megvalósuljon.

Legyen Szívügyünk a termőföld!

www.phylazonit.hu

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?