Javaslat a belvízkárok mérséklésére (x)

Agro Napló
A belvizes területeken őszi vetésű állományok pusztulhatnak ki, talajmunkával előkészített táblarészek válhatnak megközelíthetetlenné az átmeneti vízborítás miatt. A probléma kezelése komoly fejtörést okozhat a gazdálkodók számára. Felmerül a kérdés: mit tehetünk a belvíz alól felszabaduló területekkel?

Érdemes fontolóra venni, hogy a tavaszi kultúrák vetésekor milyen megoldások alkalmazásával mérsékelhetjük a keletkezett károkat, a nehéz körülmények ellenére hogyan teremthetünk értéket az akár jelentős méretű táblarészeken.

Egyszerre több szempontot figyelembe véve, a szakmai és gazdaságossági érveket, valamint a jogi szabályozást szem előtt tartva szükséges mérlegelnünk a lehetőségeket és döntést hoznunk. A gazdálkodó ennek megfelelően parlagot hagyhat és átmenetileg kivonhatja a termelésből a kérdéses területet, vagy az utónövény-korlátozást figyelembe véve más gazdasági növénnyel hasznosítja az érintett szántót. Bárhogyan is dönt, a legfontosabb teendő a belvizes területekről az összegyűlt víz elfolyásának biztosítása abból a célból, hogy az érintett táblarész a lehető leghamarabb regenerálódhasson.

A belvíz levezetését követően, amint a terület adottságai alkalmassá válnak a talaj-előkészítő munkákra, a talajt lehetőleg forgatás nélkül, kezdetben sekélyen, majd egyre mélyebben járatott eszközzel frissítsük. Amennyiben nem az árutermelés, hanem a terület regenerálása a célunk, a gazdaságosságon túl más szempontokat is szükséges figyelembe venni a döntés meghozatalakor. A körülmények ismeretében ehhez kiváló megoldást kínál az érintett táblarész VITERRA zöldítési keverékkel történő hasznosítása. A gazdaságon belül legkésőbb májusig még átcsoportosíthatók a zöldítésre szánt területek, ezért ott és úgy alkalmazhatjuk a talajjavító keveréket, ahol szakmailag a legindokoltabb, és ezzel a jogszabályoknak is megfelelünk.

Kellő szakmai megalapozottsággal dönthetünk a tábla vagy táblarész bevetéséről is. Ebben az esetben – a nehéz körülményeket és az őszi vegyszerhasználatot figyelembe véve – elsősorban a szélsőséges körülményekhez jól alkalmazkodó napraforgó vetése merülhet fel megoldásként. Amennyiben a napraforgó mellett döntünk, a hibridválasztást a megszokottnál is körültekintőbben szükséges elvégezni. A belvíz nyomán károsodott, a vetéshez körülményesen és olykor megkésve előkészíthető talaj, továbbá a várhatóan erős gyomnyomás kedvezőtlen termesztési feltételeket teremthet. Ebben az esetben előnyös lehet, ha a választott hibrid a herbicid toleranciáján alapuló, rugalmasan elvégezhető és nagy hatékonyságú CLEARFIELD PLUS gyomirtási technológia kivitelezésére alkalmas. Továbbá korszerű hibridjellemzőkkel rendelkezik, azaz nagy termőképességű, kiváló betegség-ellenállósággal bír, rövidebb tenyészidejéből fakadóan a megkésett vetésidőhöz jól illeszthető és a vetési problémákból adódó növényhiányt is képes kompenzálni. Erre is van megoldás a SAATEN-UNION Hungária Kft. napraforgóhibrid-ajánlatában. A belvíztől visszahódított területekre a felsorolt fajtajellemzőkkel rendelkező, korai érésű SURPRISE CL PLUS hibridet ajánljuk elsősorban. 

Varga Gábor
termékfejlesztési vezető
SAATEN-UNION Hungária Kft.
www.saaten-union.hu

Amennyiben szeretne ingyenesen és rendszeresen friss szakmai információkat kapni hasonló témakörben, regisztráljon itt!

Címlapkép: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?