Idén is megeszik a hasznot a seregélyek, ha nincs megfelelő védelem (x)

Idén is megeszik a hasznot a seregélyek, ha nincs megfelelő védelem (x)

Agro Napló
A termelők évről évre küzdenek a seregélyekkel, pedig van tartós és hatékony madárbarát megoldás az általuk okozott hatalmas kár megelőzésére.

A seregélyek komoly kártételt okoznak a mezőgazdaságban. Bár rengeteg kártevőt elpusztítanak, amint érni kezd a napraforgó, a szőlő és a sok gyümölcs, a zsákmányszerzés könnyebbik módját választják, és még mielőtt szüretelnének a termelők, már learatják a termést.

Komoly károkkal kalkulálhatnak a szőlősgazdák is. „Az idei várható termésátlag hektáronként 10-13 tonna, a szőlő átvételi ára kilónként 100-130 forint körül alakul. Ez 1.000.000-1.300.000 Ft/ha árbevételt jelent, ám a seregélyek okozta kártétel helytől és a kitettségtől függően akár 20-30% is lehet, ami hektáronként elérheti akár a 200.000-300.000 forint veszteséget” – mondta Péter István, az Agrosol 2000 Kft. szakembere.

A seregély egyébként hasznos madár, nagyon sok kártékony rovart pusztít el a mezőgazdasági területeken és a kertekben. Éppen ezért gyérítése, riasztása - mivel Európai Közösségben természetvédelmi szempontból jelentős állatfajnak minősül - kizárólag a 13/2001. (V. 9.) KöM rendelet 4/A. § (1) bekezdése szerint lehetséges. Ez azt jelenti, hogy közegészségügyi okból, továbbá a légiközlekedés biztonsága, valamint az okszerű mezőgazdasági termelés biztosítása érdekében adhatnak a gyérítésére engedélyt abban az esetben, ha az természetvédelmi érdeket nem sért.

Viszont a legtöbb madárelhárító módszer nem, vagy csak részlegesen és időlegesen működik a seregélyek esetében. A legkisebb rést is megtalálják a szőlőhálón, a szalagoktól és a ragadozószemtől sem riadnak meg, a lövéstől vagy a hangágyútól is csak ideig-óráig rettennek el. Tartósan a fizikai tárgyak (pl. traktor), vagy az ember mozgása tartja távol őket. Mivel hatalmas csapatokban csapnak le, így akár egy délután végezhetnek a termés jelentős részével.

Az Agrosol 2000 Kft. által forgalmazott, holland fejlesztésű Agrilaser hatékony eszköznek bizonyul a seregélyek távoltartásában. Az innovatív megoldás lényege, hogy az eszköz által kibocsájtott – kb. 4 cm átmérőjű mozgó – lézerfolt a madarakban egy fizikai tárgy közeledtének érzetét kelti, amitől megriadnak és elhagyják a területet. Az Agrilaser hatótávolsága – a fényviszonyoktól, illetve az állomány fölötti magasságtól függően – akár 500-800 méter is lehet.

„Környezeti hatása alacsony, sem zajjal, sem zavaró látvánnyal nem jár, valamint nem jelent veszélyt a madarak testi épségére sem” – tette hozzá a szakember.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Elmaradt a szőlő-túltermelési válság

Elmaradt a szőlő-túltermelési válság

Tévedtek a szakemberek, elmaradt a szőlő-túltermelési válság, ugyanis a vártnál kevesebb szőlő termett az idén hazánkban és más európai országban is –...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?