Élj úgy, mintha holnap meghalnál – gazdálkodj úgy, mintha örökké élnél! (x)

Agro Napló
Ezzel a mondattal zárta az ausztrál Tom Robinson az előadását a 2018-as Talajegészség Konferencián. A hoyletoni családi gazdálkodó egy volt a 17 előadó közül, akik bemutatták, hogyan álltak át a talajmegújító gazdálkodásra és milyen kihívásokkal szembesültek az út során.

Idén második alkalommal került megrendezésre a Talajegészség Konferencia, amelynek célja, hogy gyakorlati, kézzelfogható, a saját földjeiken rögtön alkalmazható fogásokkal ismertesse meg a gazdálkodókat. A szervezők kifejezetten az átállási periódusra fókuszálva kérték fel az előadókat, akik részletesen bemutatták gazdaságuk, talajaik és gondolkodásuk megváltozását a talaj forgatásának elhagyása után.

A francia Frédéric Thomas-tól megtudhatták az érdeklődők, hogy a mi kontinentális klímánkon mely takarónövények teljesítenek a legjobban, milyen fajokat érdemes alkalmazni egy keverékben. A mixek kezelésére – vetés, megsemmisítés – is kitért az Európa-szerte ismert takarónövényes szakember.

Az USA-beli Dale Strickler Kansas államban gazdálkodik, éves szinten 450-550 mm csapadékot kapnak területei. Kulcsfontosságú szerinte, hogy amikor esik, akkor minél több vizet tudjanak befogadni a talajaink, hiszen így lesznek igazán aszályállóak. Ebben a giliszták és a talajlakó élőlények vannak a segítségünkre, nekik pedig folyamatos élőhelyre és táplálékra van szükségük, amit a takarónövények biztosítanak azokban az időkben, amikor nincs főnövény a területünkön.

A fiatal ausztrál gazda, Tom Robinson 1600 hektárt művel 350-450 mm éves csapadékellátottság mellett. A munkákban vele együtt összesen 4 ember vesz részt, és a hazaihoz hasonló támogatási rendszert hírből sem ismerik (Ausztráliában a gazdák mindössze a gázolaj jövedéki adójából kapnak egy kevés visszatérítést). A munkaszervezés, a nyereségesség és a talajok javítása érdekében sosem forgatnak, vetéshez is tárcsás vetőgépet használnak. Így a csekély mennyiségű csapadék mellett is képesek profitálni a repce, búza, csicseriborsó és len termesztéséből, amelyet kiegészítenek az állattartásból (adaptív legeltetés) származó bevételek.

A külföldi gazdák mellett bőven akadtak hazai farmerek is, akik lassan 10 éve talajmegújító módon kezelik területeiket és minden évben újabb és újabb előnyét látják a technológiának, a rugalmasabb munkaszervezéstől az alacsonyabb költségeken át a talajélet szemmel is látható javulásáig.

2019. november 14-én a tápanyag-gazdálkodásra fókuszálva tér vissza a Talajegészség Konferencia, amelynek biztosan vendége lesz a kanadai-angol Joel Williams. A rendezvény részletei a www.talajegeszseg.hu oldalon lesznek elérhetők.

  Diriczi Zsombor
Démétér Biosystems Bt.
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?