2024. november 2. szombat Achilles

Az automata kormányzáson túl (x)

Agro Napló
Napjainkra az elektronika már meghódította a mezőgazdaságot és már-már fehér hollóként lehet tekinteni az olyan gépekre, melyek ne rendelkeznének valamilyen szintű elektronikai rendszerről.

A megszokott hidraulika karokat lassan teljesen leváltják a billentyű vezérelt elektrohidraulikus megoldások, a vetőgépeken teljesen sztenderd és bevett dolog a vetésellenőrző rendszer, sőt immáron a talajművelés gépeibe is beszivárgott az elektronika, gondoljunk csak az ISOBUS-os ekékre. Ezek a rendszerek egyrészt kényelmi funkciókkal látják el használóikat, másrészről pedig biztonsági- és folyamatoptimalizáló feladatokat is ellátnak. Ennek az evolúciónak egyik következménye az is, hogy lassan, de biztosan az erőgépek esetén is sztenderd felszereltséggé válik az automata kormányzási rendszer, ugyanúgy ahogy klíma berendezés, ami nélkül manapság már senki nem rendel gépet. A légkondicionáló berendezéshez hasonlóan az automata kormányzási rendszereknek is van egy komfort faktora, hiszen nagymértékben tehermentesíti a gépkezelőt a napi munkavégzés során.

A kényelmi szempontokon túl azonban van egy forintálisan is kifejezhető megtakarítási vonzata ezeknek a rendszereknek, hiszen - egy egyszerű gyakorlati példát alapul véve – egy 4 méteres munkaszélességű szántóföldi kultivátor esetén teljesen megszokott az átlagban 40 cm-es átfedésben történő munkavégzés, hiszen mindenki igyekszik elkerülni a kihagyást. Négy méteres munkaszélesség esetén a 40 cm átfedés azt eredményezi, hogy a felhasznált üzemanyag és eltöltött munkaidő 10%-a feleslegesen történt. Amennyiben az átfedésekből adódó többletköltséget valamennyi munkaművelet során kiszámoljuk, könnyen kiderül, hogy igen gyorsan megtérülnek ezek az automatizációs rendszerek. Ezt egyre többek belátják, felismerik és élnek is a kor vívmányai által biztosított és immáron családi gazdálkodók számára is elérhető árú rendszerekkel.

Ezen túlmenően azonban rengeteg olyan lehetőség érhető el manapság, aminek a megtérülése messze túlmutat az automata kormányzáson. Ehhez azonban már be kell vonni a munkagépet is a folyamatba, hiszen a nagyértékű inputanyagok kijuttatása azon keresztül történik. A munkagépvezérlések célja lehet egyrészt az automatikus elzárórendszerekkel történő feleslegesen kijuttatott növényvédőszer, műtrágya, vetőmag csökkentése és/vagy annak okszerű, táblán belül differenciált felhasználása. TOPCON vezérlőrendszerekkel kivitelezhető mind az ISOBUS felszereltségű, mind pedig az anélküli munkagépek vezérlése. Már meglévő automata kormányzási rendszer esetén ráadásul kivitelezhető a TOPCON munkagépvezérlő rendszerként történő illesztése – akár gyári beépítésű – automata kormányzási rendszerekhez is, biztosítva a munkagépvezérlési lehetőségek széles tárházát.

Gyári kormányzási rendszerhez illesztett TOPCON X35 monitor, ISOBUS vetőgépen, különböző dózis alapján, kijuttatási terv szerint történő vetőmag, műtrágya és talafertőtlenítő kijuttatására.

Bővebb információért keressen fel bennünket elérhetőségeink valamelyikén:

www.agropilot.hu
www.facebook.com/agropilotkft
info@agropilot.hu
70/8865200

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Bemutatkozik a TOPCON X23 monitor!

Bemutatkozik a TOPCON X23 monitor!

Új taggal bővül a csúcsminőségű eszközeiről ismert japán TOPCON márka mezőgazdasági kínálata. Az új kijelző az X23 nevet viseli és megalkotásával egy...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?