Erős nők a mezőgazdaságban

Agro Napló

A hátrányából kovácsolt előnyt a Békés megyei örökmozgó gazdászlány

Szebegyinszki Georgina

Több mint 1000 hektáron gazdálkodik a Rigli Kft. ügyvezetője, Szebegyinszki Georgina a Békés megyei Dombiratos környékén. Csapatával 36 aranykorona feletti réti csernozjom és öntéstalajokon dolgoznak, a főnövények a búza, a kukorica, a napraforgó és a repce, amelyeket közel azonos területen termesztenek. A gazdaság teljesen gépesített, terményraktárral és nemrégiben elkészült szárítóteleppel egészül ki.

Georgina a gödöllői Szent István Egyetem Gazdaság- és Társadalomtudományi Karán végzett üzletviteli menedzserként, tehát nem agrárszakon. A termelés irányítását akkor vette át édesapjától, amikor a régóta gazdálkodó családfőnek 2012-ben megromlott az egészségi állapota. A kezdeti időszak nem volt könnyű, mert először el kellett fogadtatnia magát a szakmában, és rengeteg tanulásra is szükség volt ahhoz, hogy sikeresen továbbvigye a céget. Ám a tudásbéli hiányossága egyben az előnyét is jelentette: mindenkit meghallgatott, akinek volt egy jó ötlete vagy tanácsa a gazdálkodással kapcsolatban. Számos növényvédős, input­ anyaggal foglalkozó és gépes szakember véleményét is kikérte, akik mind javasoltak valamit a kelet-békési terület megművelésére. Georgina pedig tanult, kísérletezett és kipróbálta azokat a technikákat, amiket érdemesnek tartott arra. Aztán ahogy ezek egyre inkább beváltak, nőtt a termésátlag, és az újdonsült gazda azt vette észre, hogy több környékbeli termelő is őt kérdezi arról, milyen módszerekkel érte el a jobb eredményeket.

Amikor átvettem a gazdaságot, 600 hektárunk volt, most már közel dupla ekkora területet művelünk. Versenyképes gazdaságot sikerült kiépíteni, amit nagyban segített, hogy az elejétől fogva meg akartam felelni az elvárásoknak. A felelősség nagy volt. Először a földek összeszedésével kezdtem, hogy a biztos alap meglegyen. Aztán a növénytermesztés megújuló technikái felé nyitottam, ami hozamban mérhető eredményt produkált. Sikerült kimagasló termésátlagokat elérni: a napraforgó 4 tonna körül, a repce 4 tonna felett, a kukorica 10 tonna felett hozott. Az egyik kedvenc búzánk, a Gabonakutatótól a GK Csillag pedig malmi minőség mellett hozamban is kimagasló, 9 tonna feletti hektáronkénti termést ért el – meséli Georgina.

Azt szeretem a mezőgazdaságban, hogy mindig van benne kihívás, és minden nap más. Idén például a szárazság és az eső is gondot okozott, az őszi vetésű növények megsínylették az aszályt. A kalászosoknak nem volt kellő mennyiségű csapadék, így idén nem várok nagy hozamot. A szárazságot követő esősebb időszak miatt pedig az utólagos kezeléseket nehéz volt időzíteni, nem lehetett rámenni a talajra. Meg kellett várni a felszáradást, és az idén a gyomirtás után elengedhetetlen volt a kultivátorozás is. A növények igényeinek kielégítésére, a mikroelemek pótlására lombtrágyákat használunk. Például a búzáink rezet, az olajos növények bóros kezelést is kapnak. Mi is elkezdtük használni a precíziós technológiákat, hamarosan megkapjuk az Isobus-rendszerű műtrágyaszórónkat, amivel kilogrammonként meghatározható a kijuttatás. A kombájnokban automata kormányzás van, és hozamtérképet is használunk a műtrágyaszórás legoptimálisabb beállításához. Nagyon odafigyelünk a növények specifikus mikro- és makroelem utánpótlására, ahogy a növényvédőszeres kezelésekre is. Ezenfelül kísérleteket is vállalunk, több cég teszteli nálunk a még bemutatás előtti készítményeit – mondja.

A gépparkunkat folyamatosan fejlesztjük, 2 éve vettünk egy New Holland CR8.90-es duplarotoros kombájnt az Agrotec-től. Teljesen jól szolgálja az igényeinket, egy időben állítható elő vele jó minőségű tiszta mag és kiválóan felhasználható szalma. A törött szemek mennyisége elhanyagolható, a betakarítás pedig nagyon tiszta. A vezértraktorunk egy 420 lóerős Steiger a Case IH-tól, amivel minden komolyabb talajműveletet el tudunk végezni, legyen az mélylazítás vagy szántás. Összesen 5 darab Case IH traktorunk, 1-1 18, illetve 24 tonnás Fliegl pótkocsink van. Tervben van még az idén egy kisebb ládás kombájn, egy hidas permetező, valamint egy további traktor, illetve munkagépek vásárlása is. Az AGROTEC-kel régóta nagyon jó kapcsolatunk van, a szervizelést kizárólag az ő felkészült szerelői végzik, teljesen elégedettek vagyunk velük. A legtöbb esetben az alkatrészeket is tőlük vesszük meg, mert nagyon jó árat tudnak adni.

Arra a kérdésre, hogy beül-e a gépekbe, Georgina így válaszolt:

Szerencsére sikerült bővíteni a munkatársaink számát 5-ről 7-re, így erre már ritkán van szükség. Ha mégis előfordul, az aratásban szoktam részt venni, mert nagyon szívesen ülök be a kombájnba. Én inkább az ügyvezetői feladatokat végzem; az inputanyag-beszerzést végzem, a növényvédelmi megoldásokhoz kapcsolódó döntéseket hozom meg, és természetesen az értékesítés is hozzám tartozik. Nagy segítség nekünk, hogy idén év elejétől egy szintén volt SZIE-hallgató gépészmérnök csatlakozott hozzánk műszaki vezetőnek, aki a gazdaság gépekkel kapcsolatos teendőit koordinálja.

 

Hogyan sikerült elfogadtatnia magát nőként alapvetően elég férfias területen úgy, hogy ráadásul szakmán kívülről érkezett?

Az elején talán még a család sem gondolta volna, hogy át tudom venni édesapámtól a gazdaság irányításának feladatát. Ez persze extra bizonyítási vágyat, még nagyobb erőt és akaratot adott nekem. A szaktanácsadók és a gyártó cégek képviselői kezdetben nem tudták, mire számíthatnak tőlem. Az áttörést akkor éreztem, amikor nagyjából 2 év elteltével kezdtem beilleszkedni a környezetbe. A környékbeli gazdatársak látták, hogy új dolgokat próbálok ki, új eszközöket, növényvédő szereket használok.

Sokszor kértem ki gépeket bemutatóra. Talajszelvényeket ástam ki a táblákon, elemeztük a talajéletet, a tápanyagtartalmat.

Egy idő után az eredményeket látva a többi gazda is elkezdett érdeklődni, hogyan oldom meg a különböző feladatokat, mi a véleményem az egyes témákról, és milyen növényvédőszeres kezeléseket használok. Ebben közrejátszott az is, hogy jó terméshozamokat értünk el, szép volt a növényállományunk. A környéken nekünk volt elsőként rotoros kombájnunk, a gazdatársaim pedig látták, milyen jól teljesít, azóta aztán már 5 darabot adtak el ezekből a gépekből a környezetemben.

Nagyon fontos, hogy folyamatosan tanulok, és nyitott vagyok az újdonságokra.

Minél többen jönnek hozzánk Dombiratosra, annál többet hallok és tanulok. Ez egy folyamatos gyakorlati képzés, amely eredményeképp bátran kipróbálom a szaktanácsadók új technológiai javaslatait.

 

Ezt szereti a legjobban a gazdászhölgy a mezőgazdaságban

Imádom, hogy soha nem lesz rutinszerű. Mindig, mindent időben megfelelően kell változtatni, és ki kell aknázni a lehetőségeket. Ez nem munka, hanem hivatás, és mint ilyen, hajtja az embert, hogy még jobban tudja, értse, tanulja. Mindeközben nagyon nagy szabadsággal párosul, ami számomra megfizethetetlen.

A szabadban, a természetben dolgozunk, nincsenek sablonok, alkalmazkodni és gondolkodni kell, ami folyamatos fejlődést jelent.

Örökmozgó típus vagyok, folyamatosan mennem kell ahhoz, hogy jól érezzem magam. Kikapcsolódásként konditermes edzéseket végzek, amit az Európa-bajnok barátnőm hatására kezdtem el. Annyira megtetszett, hogy kipróbáltam a versenyzést is. Az első szezonban az országos megmérettetésen két kategóriában egy bronz- és egy ezüstérmet szereztem, amivel továbbjutottam a Budapesten megrendezett WBPF Európa-bajnokságra. Ott a 6. és a 7. helyet szereztem meg, ami nagy öröm volt. A sportban az tetszett meg, hogy bár hatalmas lemondásokkal jár, megerősíti az ember lelkét. A diétához és az edzésekhez, a versenyek előtti vízmegvonáshoz nagy akaratra van szükség. Ilyenkor már önmagammal küzdök.

Ha pedig saját magamat legyőztem, az óriási önbizalmat ad, és segíti a személyiségem fejlődését is. Ez pedig jól jön a gazdaságban is.

A gyártásról nyergelt át műszaki vezető posztra a gépészmérnök hölgy

Szűcs Eszter

A szarvasról származó és korábban ott is dolgozó Szűcs Eszter az AGROTEC területi műszaki vezető pozíciója előtt a gépgyártással foglalkozott. Ezért új volt neki az agrárium és a mezőgazdasági gépészet, de a 20 éves munkaszervezési tapasztalatát jól tudja hasznosítani az orosházi területi központban. Amit pedig meg kell tanulni, azt a kollégák segítségével meg is tanul a szakmából.

Korábban egy szarvasi családi vállalkozásban jártam végig a ranglétrát. A gépészmérnöki kar elvégzése után vettük át a családi vállalkozás vezetését szépen folyamatosan. Az én feladatom abban a vállalkozásban a termelés irányítása, és a cég vezetése, valamint a munkaszervezés volt. Az AGROTEC-nél nagyon jól jön ez a tapasztalat.

Az eddigi pályafutásom alatt már többször szembesültem azzal, hogy más szemmel néznek a nőkre a többnyire férfias szakmákban, amilyen a mezőgazdaság is.

Viszont a tiszteletet ki lehet vívni. Ha nőként helyt tudsz állni egy ilyen helyzetben, az már hozza magával az elfogadást is – kezdte a beszélgetést Szűcs Eszter. A területi műszaki vezetőként dolgozó hölgy csoportjába 8 szervizes, 4 alkatrészes és 2 asszisztens munkatárs tartozik, és további szervizes kollégák felvételén dolgoznak. A szakember egy napja úgy kezdődik, hogy reggel az orosházi területi központban megbeszélik a fiúkkal a napi feladatokat. Megtervezik, hogy ki és hová megy, és mit csinál aznap.

Ezután Eszter ápolja a kapcsolatot a partnerekkel. Megkérdezi, hogy hol tartanak, közbejött-e valami? A munkaszervezés folyamatos, hiszen az igények szünet nélkül érkeznek, hozzá és a csapatához is.

Arról, hogy a munka mennyire pörgős, Eszter azt mondja: A vetési szezon nem volt egy őrültek háza. A kollégák szerint inkább az aratási szezon lesz nagyon erős. Izgatottan várom, hogyan fogunk tudni együtt dolgozni a feladatokon. A munkaszervezés szempontjából a mezőgazdaság is hasonló, mint bármelyik más munka. Először itt is csapatot kell építeni. Fontos, hogy a közösségen belül ne legyenek ellentétek, mert csak együtt, egységet alkotva tudunk előre haladni.

Fontos a pozitív visszajelzés. Nálunk jellemző, hogy a gazdák részéről van visszacsatolás, amit továbbítok is a fiúknak. Mindenkinek jól esik, ha tudja, hogy meg vannak elégedve a munkájukkal. Ez a körforgás jót tesz a morálnak. Így nemcsak elvégzik a munkát és felveszik érte a fizetésüket, hanem érzik, hogy van jövőképük. Mert az nagyon fontos, hogy a munkatársak tudjanak és akarjanak is hosszú távon ebben a csapatban dolgozni.

Nőként férfiak között vezetőként megfelelni mindig kihívás. Világ életemben szerettem a kihívásokat, szeretek tanulni, szeretem az új dolgokat, szeretek a komfortzónámon kívül lenni.

Persze erősnek kell lennem, mert ha az egyik kollégának valamit engedek, akkor természetesen a másiknak is kell. Mindenkivel meg kell találni a közös hangot. Nyilván furcsa volt nekik, hogy nő a vezetőjük, először mindenki próbált visszafogott maradni. Persze ez hosszú távon nem megy, mert ez egy munkahely, ahol néha egy-egy keresetlen szó is elhangzik. Ám azért, mert én ott vagyok, ezeket nem kell elfelejteni, nem fogunk virágnyelven beszélni – mondja az AGROTEC orosházi területi központjának területi műszaki vezetője.

A gazdák számára is nagyon fontos, hogy a kapcsolat személyes legyen. Kommunikálhatunk bármennyit telefonon, vagy e-mailen keresztül, az ő problémájuk akkor válik valósággá, ha szemtől szemben beszélgetünk egymással. Más kapcsolat alakul ki közöttünk, ha személyesen találkozunk.

Megismerjük egymás személyiségét, kicsit nyíltabban, kicsit őszintébben tudunk beszélgetni. Mert lehet, hogy a gazdák egy része elsőre még nem mondja el a problémáját, de harmadjára, negyedjére sokkal nagyobb az esély rá. Így tudunk a legjobban segíteni nekik a megoldásban.

Csurja Zsolt

A cikk szerzője: Csurja Zsolt

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Fontos a talaj takarása!

Fontos a talaj takarása!

Elindult az árpa aratása. A munkálatokat követően is be kell tartanunk egyes területalapon nyújtott támogatásokhoz kapcsolódó előírásokat.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?