2024. december 21. szombat Tamás

FLAVO PLANTTAL kompromisszumok nélkül

Agro Napló
Aszályos őszt és kora tavaszt követően májusban jelentős mennyiségű csapadék érkezett az ország egész területére. Az őszi vetésű kultúrák, de különösen a repce esetében a májusi eső nagyon későn érkezett! A növénynek nem volt lehetősége kompenzálni a kedvezőtlen körülmények által előidézett kelésgyengeséget, kis vegetatív tömeg miatt kialakuló gyenge virágzást. Mindezek ellenére kiemelkedő eredményt produkált a Flavo Plant készítményt alkalmazó technológia.

A Flavo Plant öt növény kivonatából készül, a baktericid és fungicid hatóanyag komponensekre standardizált, hosszú hatástartammal és hatásspektrummal rendelkező, magas flavonoid tartalmú növénykondicionáló. A polifenolok csoportjába tartozó flavonoidokat a növények – más élettani szerepük mellett – a saját védelmük céljából állítják elő. A Flavo Plant gyártásánál a flavonoidok ezen specifikus baktericid és fungicid tulajdonságaira fókuszálunk.

Repce. Avagy a növénytermesztő méhész példája!

B-A-Z megyében, 14 ha területen, Phoenix fajta, réti öntéstalajon alacsony termőréteggel sóderes altalajjal. Elővetemény őszi árpa.

Kelés előtt összesen 15 mm csapadék hullott, majd novemberben a téli csapadékok előtt 20 mm összesen. Február végétől április 28-ig csapadékmentes periódus következett, virágzás kezdetéig tavaszi csapadék nélkül és ezek a tényezők okozták, hogy a terület környezetében nagy mennyiségű repcevetést kellett kiművelni, tavaszi kultúrával pótolni. Majd május hónaptól betakarításig 150 mm-t meghaladó eső érkezett, párás meleg gombafertőzéseknek kedvező mikroklimatikus viszonyokkal.

Alacsony alaptrágyázás után, négyleveles állapotban komplex lombtrágyával 0,5 l/ha Flavo Plant kijuttatása történt, ahol a Flavo Plant használata kifejezetten az anyagcsere-folyamatok stimulálása volt. Kétszeri felszívódó regulátor hatású gombaölő szerek használata a telelési időszak előtt.

A keléshez elegendő volt a minimális csapadék, tőszám és területi eloszlás megfelelő volt. Természetesen ez a víz- és szerves anyag megtartó talajművelésnek is köszönhető, mely különösen ezekben az évjáratokban tudja megmutatni a jelentőségét. Itt mutatkozik meg az egyes talajművelési-fitotechnikai-növényvédelmi tényezők egymásra hatásának a fontossága, a tudatos komplex szemlélet, szinergista hatások kiaknázásának lehetősége.

Tavaszra a betelelési kondíciók miatt az átlagostól nagyobb lombvesztést produkált az állomány. Tavaszi vegetatív fejlődését kizárólag a téli csapadékmennyiségre tudta alapozni. Ezek miatt értelemszerűen következne a gyenge növekedési státusz, a kényszervirágzás jelensége.

Kora tavasszal fejtrágyázás, valamint két alkalommal lombtrágyázás történt 0,5 l/ha Flavo Plant és biostimuláns készítményekkel kiegészítve. Fővirágzásban Flavo Plant 1 l/ha és 20 l/ha Nitrosol kezelés történt, majd sziromhulláskor a becőképződés kezdetén Flavo 0,75 l/ha, 10l / ha UAN oldat ismétlés.

Flavo Plant ajánlott dózisa 1 l/ha, ennek ellenére a technológiai kísérletben nem a hektáronkénti dózisra, hanem a tankkeverék minimum 2,5 ezrelékes koncentrációjára és a lehető legjobb fedettségre törekedtünk.

Ezzel a koncentrációval a gombafertőzések megakadályozhatóak voltak egy csapadékmentes kora tavaszi és különösen csapadékos virágzást követő évjáratban is. Kezelések történtek a Flavo Planttal a virágzás környezetében több alkalommal is. Ennek az volt a célja, hogy bizonyítsuk a készítmény termékenyülésre gyakorolt pozitív hatásán túl a méhkímélő tulajdonságát is.

A terület tulajdonosa egyben méhész is, a saját kaptárait vitte a területre, repcehordáson a családok 22 kg/család mézet gyűjtöttek. Ez a környékbeli méhészek gyűjtésének több mint a duplája volt. A családok egészségesen, jó fiasítással indultak az akác hordásban, elhullás egyáltalán nem volt tapasztalható, a növényi kivonatok illó anyagai a tájolást sem befolyásolják negatívan.

A betakarítási átlag 3,15 t/ha volt. A becők lisztharmatos felülfertőződése elmaradt, alul a száron és a leveleken megjelent a lisztharmat és a levélen a fómás tünetek is jelentkeztek de csak a vegetáció legvégén. Humusz- és vízmegkötő technológiának köszönhetően a növény sikeresen vészelte át az extrém száraz időszakokat. A becőemeleteket rendkívül szépen kiépítette a növény, de a termésmennyiséget meghatározta az elágazások kifejlődésének korlátozottsága.

Összefoglalva, a Flavo Planttal:

  • preventíven védekezhetünk a gombafertőzésekkel szemben,
  • javíthatjuk a növény tápanyag-gazdálkodását lombtrágyadomináns technológiánál is,
  • növelni tudjuk a vegetatív tömeget kedvezőtlen időjárási körülmények között is,
  • gyenge virágzási potenciálú körülményeknél is javítható a generatív folyamatok produktuma,
  • jól alkalmazkodhatunk a szántóföldi növényvédőszer-csökkentést célzó technológiához,
  • jól támogathatjuk a megporzó rovarkímélő technológiát,
  • növelhetjük a lúgosító hatású mézünk növényvédőszer-mentességét, és mennyiségét is.

A technológia szélsőségesen mutat be egy alternatív szemléletű tavaszi növényvédelmi stratégiát. Természetesen a Flavo Plant beilleszthető hagyományos technológiába is hosszú hatástartamú szisztémikus szereket alkalmazó növénytermesztők esetében. Ekkor csökkenthető a kísérletben bemutatott kezelések száma is, valamint a tápanyag-utánpótlásnál is alkalmazható merőben más stratégia.

2019 év Gyermely, 5,3 ha Flavo Plant technológia, üzemi kontroll mellett.

Virágzás végén 1 l/ha Flavo Planttal egy alkalommal kezeltük az állományt. Eredmény: 4,18 t/ha. Üzemi technológiában Pictor SC 0,5 l/ha szerepelt és a termésátlag 3,8 t/ha volt. A két területen a tápanyag-utánpótlás és az őszi kezelések megegyeztek. További 34 ha-os szomszédos terület termésátlaga 3,6 t/ha volt. A technológiai kontrollhoz és a szomszédos területhez képest is a lisztharmat fertőzés nem jelentkezett, így a „Flavo Plantos rész nem porzott az aratás során” (jegyezte meg a növénytermesztési vezető).

2019 Bágyogszovát, 50 ha/kezelés virágzás első harmadában. Termésátlag 2,5 t/ha. Tápanyag-gazdálkodási hiányosságok voltak a technológiában. Ugyanakkor ez a termelő is kiemelte, hogy a lisztharmat-fertőzés elenyésző mértékű volt – hasonló termésátlagok mellett –, az eltérő technológiát alkalmazó szomszédos táblákkal összehasonlítva.

Meggyőző érv a saját termelői tapasztalat lehet, ezért alakítsa ki Ön is a saját újgenerációs védekezési stratégiáját! Felhasználással, technológia kialakítással kapcsolatban kollégáimmal együtt örömmel állunk a rendelkezésükre!

Részletes információkért keresse kollégáinkat:

Dankó Róbert növényvédelmi szakmérnök, robert@arravis.hu, +36 30 228 7435
Szőke Tamás agrármérnök, tamas@arravis.hu, +36 30 944 9552
Gombos Gergely kertészmérnök, gergo@arravis.hu, +36 30 785 52 76

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?