2025. január 5. vasárnap Simon

A keltetőben alkalmazott PoultryStar® Hatchery előnyei napos madarakban

Agro Napló
Természetes körülmények között a társult mikroflóra átjut a tyúkból a csibékbe. A modern baromfirendszerekben azonban keltetéskor a hasznos baktériumok ritkán kolonizálódnak a bélben, mivel a biobiztonsági követelmények miatt a keltetőkamra környezete érintetlen. A bél kolonizációja ezért a keltető elhagyása után a környezeti hatásoktól függ. Ezt segíti a PoultryStar® Hatchery gél, mellyel már a keltetőben betelepíthetjük a napos madarak emésztőrendszerét a megfelelő baktériumokkal.

A frissen kikelt csibék bélkolonizációja az immunrendszer és az emésztőrendszer fejlődésének kritikus periódusában történik, így a csibe életének első 21 napja döntő fontosságú a madár mikroflórájának fejlődéséhez. Az első 7–14 napon belül a mikrobák gyorsan cserélődnek, a kötőhelyeket biztosító bélhámsejtek cserélődésének köszönhetően. Ez elengedhetetlen a bél megfelelő érési folyamatához. A 14–21. napon a felső bélszakaszokban kialakulnak a meghatározott baktériumpopulációk, ugyanakkor a vakbélben a hangsúlyos baktériumok feldúsulása és stabilizálódása 30 nap elteltével következik be.

A bél mikroflórája hatással van a bél morfológiájára, a hatékony tápanyag-felszívódásra és az immunválaszra. Részt vesz továbbá a bél megbetegedéseinek szabályozásában is, a kórokozókkal szembeni kolonizáció segítésével (kompetitív gátlás). A PoultryStar® Hatchery termékben lévő Lactobacillusok és Enterococcusok elengedhetetlenek a bél fejlődéséhez, a Bifidobacteriumok pedig az immunrendszer aktiválásához a legfontosabbak.

A Lactobacillusok a bél egészségének fő mozgatórugói. Baromfi esetében segítik az emésztőrendszer felső traktusának védekezését a takarmányban lévő kórokozókkal szemben. Az Enterococcus faeciumot gyakran a bélrendszer harcosainak nevezik, mivel ezek védik a vékonybelet a patogén behatolástól bizonyos metabolitok kiválasztásával, amelyek ugyanakkor lehetővé teszik más hasznos baktériumok fejlődését. Semlegesítik az olyan kórokozókat, mint a Clostridium perfringes vagy az E. coli, valamint a vajsavtermelődés elősegíti a kokcidiózis és egyéb kórokok által károsodott sejtek regenerálódását.

A naposcsibék immunrendszerének aktiválása versenyfutás az idővel. A Bifidobaktériumok nélkülözhetetlenek az immunrendszer bevésődési folyamataihoz és gyors reakciójához. Serkentik a specifikus IgA kiválasztását és fokozzák a vakcinákra adott immunválaszt, lehetővé téve a madaraknak, hogy természetes módon megbirkózzanak a patogén nyomással.

Amennyiben a keltetőben a gélcseppet képző, gondosan kiválasztott probiotikus törzseket és velük szinergikus hatásban lévő prebiotikus inulint tartalmazó PoultryStar® Hatchery terméket adjuk, szelektíven stimuláljuk a hasznos baktériumokat a „bifidogén hatás” révén. A keltetői adagolás után ivóvízben és takarmányban való további alkalmazással a baromfitartásban maximalizálható az állomány teljesítménye, ami nagyobb súlyokat, alacsonyabb elhullást, egységesebb állományt és jobb takarmányértékesítést eredményez.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Új natúrpark jött létre az Őrjegben

Új natúrpark jött létre az Őrjegben

Natúrpark címet adományozott az Őrjeg és szőlőhegyei elnevezésű térségnek Nagy István agrárminiszter, így már 16 natúrpark működik Magyarországon – kö...

Gyarapodott a hazai túzokállomány

Gyarapodott a hazai túzokállomány

Sikeresek a túzokvédelmi programok, a Kárpát-medencei és azon belül a magyarországi állomány is növekedett – közölte a szaktárca az Agro Naplóval.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
Hello vidék  |  2024. december 31. 14:06