A tarlóhántás korszerűen, szántóföldi kultivátorokkal

Agro Napló
Az elmúlt években gyorsan terjednek a tarlóhántásban és -ápolásban a szántóföldi kultivátorok és különféle mulcskezelő elemekkel kombinált mulcskultivátorok, amelyeknél a fő munkavégző szervek azonban szintén a kultivátorkapák.

Az elmúlt években gyorsan terjednek a tarlóhántásban és -ápolásban a szántóföldi kultivátorok és különféle mulcskezelő elemekkel kombinált mulcskultivátorok, amelyeknél a fő munkavégző szervek azonban szintén a kultivátorkapák.

A tárcsás tarlóhántókkal összehasonlítva a szántóföldi kultivátorok forgatás nélkül végzik a tarló feltörését, nem porosítanak, ugyanakkor jól lazítanak, jól porhanyítanak, átvágva a tarlóban visszamaradt gyökereket, azokat és a felszíni tarlómaradványokat kisebb mértékben keverik a talajba, és jól irtják a gyomokat. Megszüntetve a kapillaritást a talajban, megőrzik a talaj nedvességtartalmát. Elsősorban lazább és középkötött talajokon használhatók előnyösen.

A mulcskultivátorok a kultivátorkapák mellett leggyakrabban száraprító tárcsasort, vagy kétsoros kompakt tárcsatagot, rugós simítókat (CrossBoard), ritkábban késes száraprítókat (CrossKnife, CrossCutterDisc) vagy száraprító hengereket, egyengető tárcsákat és egy-, vagy két szekcióban elhelyezkedő, porhanyító-tömörítő eszközöket (hengereket) tartalmaznak. Ezáltal jobban bedolgozzák a mulcsot a talajba, miközben munkamenet(ek) és költségek takaríthatók meg. A szántóföldi- és  mulcskultivátorok a talajkímélő, a talajt nem porosító, a talajéletet kedvezően befolyásoló tarlóhántó és tarlóápoló, ill. könnyebb változataik szántáselmunkálásában és magágykészítésben is alkalmazható eszközök. A szántóföldi kultivátorokat a művelési mélységük és tömegük alapján könnyű- és nehéz kultivátorok szerint csoportosítják. A mulcskultivátorok pedig a nehéz szántóföldi kultivátorokon belül csoportot alkotnak. A kombinált szántóföldi kultivátorok rendszerint tárcsás művelő elemeket is tartalmaznak.

A szántóföldi kultivátorok főbb műszaki jellemzői

Megnevezés

Könnyű
kultivátorok

Nehéz
kultivátorok

Mulcs-
kultivátorok

  Munkaszélesség

3,0-12,0

2,2-9,0 m

2,9-3,9

  Munkamélység

4-15 cm

15-35 cm

2,9-3,9

  Kapasorok száma

3-9 sor

2-4 sor

3,55-4,25

  Kultivátorkapák száma

20-140 db

5-33 db

3,81-4,96

  Kapák típusa

Véső-, nyílhegy-, szív, lúdtalp vagy szárnyas

Hegyes késes véső-, vagy szív alakú,
lúdtalp formájú, szárnyas kialakítású

  Kapaszár

Egyenes, előrehajló ívelt

Előre hajló, ívelt formájú vágó éllel
vagy beforgató lemezzel

  Kapabiztosítás

Merev nyírószeges, csavart-, vagy tekercsrugós

Csavart-, tekercs-, vagy laprugós,
ill. hidraulikus, ritkábban nyírószeges

  Kibiztosítási erő

200-350 kg

400-750 kg

  Egy kapára jutó fajl.tömeg

100-280 kg/db

360-530 kg/db

600-850 kg/db

  Keretmagasság

75-85 cm

80-90 cm

85-105 cm

  Egyengetőtárcsák száma

3-12 db

4-20 db

6-16 db

  Tárcsaátmérő

49-56 cm

52-65 cm

  Tárcsás borona

-

-

egy-

vagy kétsoros

  Tárcsák átmérője

-

-

49-55 cm

  Hengertípusok

Egy- vagy kétsoros, gyűrűs, taréjos, spirál U-profilú, tüskés, rudas, prizma, ill. cross-kill fémhengerek, vagy gumigyűrűs és gumiabroncs hengerek

  Traktorigény

100-500 LE

150-600 LE

200-600 LE

Könnyű szántóföldi kultivátorok

A könnyű szántóföldi kultivátorok elsősorban a nyári időszakban a gabona- és repcetarlók feltörésére, tarlóápolásra, különösen száraz időjárási körülmények között ősszel és tavasszal szántáselmunkálásra, ill. durvább magágyak készítésére is használhatók. A kultivátorkapáik 3/4 ill. ritkábban 5–8 sorban (Horsch, Multiva) helyezkednek el a gerendelyen, sűrű (19–25 cm-es) osztással, többnyire 100–200 kg közötti egy kapára jutó terheléssel.

A munkamélységük általában 4 és 15 cm között változik. Fajlagos vonóerőigényük pedig 25–30 LE/m között alakul. A könnyű és nehéz szántóföldi kultivátorokat az egy művelőtestre (kapára) jutó tömegük, a robusztusságuk, a keretmagasságuk és a munkamélységük különbözteti meg. A könnyű kivitelű, sekélyebben dolgozó szántóföldi kultivátorok alacsonyabb (55–70 cm) keretmagassággal és kisebb átömlési keresztmetszettel készülnek, a hordozókereteiket és a kapaszárakat kisebb keresztmetszetű profilacélból gyártják. Az utóbbi időben megjelentek az ún. univerzális kultivátorok is, amelyekkel akár 5 és 35 cm közötti munkamélységgel is lehet dolgozni.

A könnyű szántóföldi kultivátorok 3 méteres munkaszélességig merev hordozókerettel, 5 méterig hidraulikusan összecsukhatóan függesztett kivitelben készülnek. Nagyobb, 5–10 m közötti munkaszélességgel félig függesztett (keretbe beépített hidraulikusan kiemelhető szállítókeretekkel) kivitelben és/vagy vontatott konstrukcióban gyártják azokat. A kapák sakktábla szerűen, több sorban helyezkednek el a kereten. Többnyire előrehajló, ívelt kapaszárakkal lehet találkozni a művelő szerszámaiknál, nyírószeges vagy tekercsrugós biztosításokkal, ritkábban egyenes kapaszár megoldásokat is alkalmaznak (VIDEÓ: Lemken Karat). A kultivátorkapák száma 20 és 140 db között változik, munkaszélességtől függően. Az ezeknél elterjedten használatos kapaformák a véső alakú (30–100 mm széles) és nyílhegyű, illetve keskenyebb vagy szélesebb (150–250 mm) lúdtalp alakú, kis ráhelyezési szögű megoldások. Különlegesnek számítanak a 40–80 cm széles kapákkal szerelt szárnyas kultivátorok, amelyek 8–15 cm mélységben dolgozva tökéletesen átvágják a növények gyökereit és megszüntetik a talaj kapillaritását, ill. megőrzik a talaj nedvességtartalmát, azáltal is, hogy a szármaradványok 75–80%-át a talajfelszínen hagyják.

Kultivátorkapák mögötti szekcióban a gépeken egyedi felfüggesztésű csipkés élű, vagy legyezőszerű tárcsalapok egyengetik el rendszerint a kapák nyomvonalában képződött barázdált talajfelszínt. A könnyű szántóföldi kultivátorok szinte mindig összeépített talajlezáró hengerekkel rendelkeznek, amelyek többfélék lehetnek szóló, vagy dupla kialakításban. Leggyakrabban rudas, spirál, ék alakú, U profilú, taréjos, vagy tüskés hengerekkel lehet találkozni. A kultivátorok mélységszabályozására hidraulikus munkahengereket építenek be hengerszekcióval, és/vagy elől támkerekeket alkalmaznak.

 

Nehéz szántóföldi kultivátorok

A mélyebb (20–35 cm), akár szántást helyettesítő alapművelésre alkalmas szántóföldi kultivátorok esetén általában a művelőszerszámok két-, legfeljebb három sorban helyezkednek el és a kapák közötti osztástávolság 30–40 cm között alakul. A kisebb mélységben dolgozó kultivátoroknál a kapaosztás 25–30 cm között változik három, vagy négy sorban elhelyezett kapák esetén. A kapák osztása, húzástávolsága és a kultivátorok keretmagassága (amely rendszerint 80 és 100 cm közötti) meghatározzák a kultivátorok esetében az ún. átömlési keresztmetszetet, amely a feltört talaj és kevert mulcs számára biztosít átáramlási lehetőséget. Az a kedvező, ha ez minél nagyobb, mert kisebb az esetleges eltömődés veszélye.

A kultivátorkapák száma (kapaosztástól függően) a munkaszélesség függvényében általában 5 és 35 db között változik. Legjellemzőbbek a 2,5–6,0 m közötti munkaszélességű, 5–13 db kultivátorkapával szerelt és két-, három kapasoros változatok, amelyek 120 és 360 LE motorteljesítményű traktorokkal üzemeltethetők. Egy kapatestre általában 30–35 LE/db vonóerőigénnyel lehet számolni. A nagyobb (450–680 LE) teljesítményű traktorokhoz a gyártók kínálnak nagyobb, 8–10 m közötti munkaszélességű két- vagy három kapasoros szántóföldi kultivátorokat is félig függesztett, vagy vontatott kivitelben. A nehéz szántóföldi kultivátorok 2,5–3,0 m közötti munkaszélességgel általában fix kerettel, függesztett kivitelben, 3,0 és 5,0 m között hidraulikusan összecsukható függesztett változatban, 5 és 8 m között félig függesztett, a fölött pedig többnyire vontatott kivitelben készülnek – szállításhoz – hidraulikusan összecsukható keretekkel.

A nehéz szántóföldi kultivátorok esetében az egy művelő szerszámra jutó géptömeg – amely a kapák talajban tartásához szükséges – 360 és 530 kg között változik.

A nehéz szántóföldi kultivátorok művelő szerszámai többfélék lehetnek, amelyek megválasztásánál különösen a művelési mélység játszik szerepet. A keskenyebb lándzsás, hegyes, vagy késes, 5–8 cm széles kapatestekkel mélyebben (25–35 cm) törhető fel a tarló. A szív alakú és keskenyebb (12–15 cm széles) lúdtalp-, ill. szárnyakkal felszerelt kapákkal 15–25 cm mélyen dolgozható át a kukorica tarlója. A művelő szerszámok többnyire kopásálló keményfém felrakással (multicarbide vagy vidia betétekkel) készülnek.

Gyakran alkalmaznak szerelést nem igénylő, gyorscserélésű (Amazone, Lemken stb.) konstrukciókat az elhasználódott kapák és szerszámcsúcsok cseréjére. A gyártók gyakran alkalmaznak megfordítható kapacsúcsokat is a gépeken. Ebben az esetben az elkopott csúcs esetén, a kapa szereléssel átfordítható a kapaszáron. Különlegességnek számít a német HEKO cég kapakialakítása, amelynél a váltvaforgató ekékhez hasonlóan, két komplett kapaszárral szerelt eltérő hegyű (pl. véső és lúdtalp) kapatest kerül beépítésre, amelyek kapaszárral együtt átfordíthatók. A mélyebben dolgozó kultivátor művelő szerszámok törés- és deformáció ellenes biztosítására szinte kizárólag csak rugós (lap-, csavart-, vagy tekercsrugós), ill. hidraulikus biztosításokat alkalmaznak, amelyek lehetővé teszik a  művelő szerszámok függőleges kitérését, akadályba ütközése (400–700 kg-os nyitóerő) esetén, ill. automatikus visszatérését az akadály megszűnése után az alaphelyzetbe. A nyírócsavaros biztosítás ezeknél a gépeknél már ritkaságnak számít.

Különlegesség az Agrisem és az Amazone 3D-s kapabiztosítási megoldása, amely nemcsak függőleges, hanem oldalirányú kitérést is lehetővé tesz. A művelési mélység függvényében változik a művelő szerszámok kapaszárának keresztmetszete is, mivel a rájuk ható egyre növekvő erőhatásnak is ellent kell állniuk. A kapaszárak (kapatartók) többnyire előre hajtó, ívelt kialakításúak, amely kedvezőbb lehetőséget biztosít a művelőtestek ráhelyezési (talajjal bezárt) szögének kialakítására és a talajellenállás mérséklésére, ill. jobb a lazító hatásuk és jobban biztosítják a talajáramlás kontinuitását. A kultivátorkapák meghosszabbításában a kapaszáron beforgató lemezeket is elhelyeznek (MixIn, C-Mix, MulchMix kapaszár), amely elősegíti a talaj és a mulcs aláforgatását, vagy ívelt kialakítású kést helyeznek el azon, amely forgat, csökkenti a vonóerőt és jobban aprítja a talajt. A kapák száma és elrendezése is függvénye az alkalmazható munkamélységnek.

A kapák mögötti sorban a kultivátorokon egyedileg, vagy páronként csapágyazott, állítható munkamélységben dolgozó csipkés élű, gömbsüveg, vagy legyezőszerű egyengető tárcsák kapnak helyet, amelyek szerepe a kultivátorkapák utáni barázdált talajfelszín elegyengetése, a tárcsaátmérőjük pedig többnyire 52 és 65 cm között változik. A kapaszekció elé felszerelhetően egyre több gyártó kínál száraprító késes hengert is, amely a tarló feltörésével egyidőben felaprítja a szármaradványokat és gyökércsonkokat.

A nehéz szántóföldi kultivátorok utolsó szekciójában talajlezáró hengerek dolgoznak, amelyek többnyire 55–65 cm átmérőjűek és fémből készült szóló és duó elrendezésű taréjos, vagy U-profilú spirál, szimpla, vagy dupla kialakítású tüskés, nehéz kivitelű rudas, gumigyűrűs, vagy gumiabroncshengerek, de lehetnek kross-kill, vagy prizma hengerek is. Ezek feladata a kultivátor után hátramaradt rögök aprítása, a talajfelszín egyengetése és tömörítéssel történő lezárása, a nedvesség visszatartása.

A hengerek megválasztásánál tekintettel kell lenni a talaj nedvességére is, a gyűrű és taréjos, ill. U-profilú hengerek nedves talajon könnyebben eltömődhetnek, míg a gumigyűrűs és gumiabroncs hengereknél ez a veszély kisebb. A kis munkaszélességű függesztett kultivátorok munkamélysége a traktor függesztő szerkezetén és hátul a hengerekre átszámoztatott terhelésén keresztül változtatható.

A nagyobb munkaszélességű félig függesztett és vontatott nehéz szántóföldi kultivátorokon, a keret elején mélységhatároló támkerekek és hátul vagy a vázkeretben köztesen elhelyezett kiemelhető szállító kerekek találhatók, amelyek közül az előbbieken és a hengersoron keresztül szabályozható be a munkamélységük. A szállítókerekek a gépek szállítására szolgálnak. A félig függesztett és vontatott gépek vonószerkezetén gyakran alkalmaznak hidraulikus munkahengereket, amelyek segítségével a traktorra átadható függőleges terhelés, és ez által vonóereje is befolyásolható.

A Kieli Egyetem kutatatóinak vizsgálatai szerint a Lemken Karat 12 szántóföldi kultivátornál a vonóerő-növelő vonórúd használatával 12%-kal nagyobb művelési sebesség, 12%-kal nagyobb területteljesítmény, és 10%-kal kisebb üzemanyag-felhasználás érhető el.

A szántóföldi kultivátorok alkalmazásának előnyei és hátrányai

  • Jó talajlazítás és porhanyítás
  • Kisebb mértékű keverés
  • Megfelelő talajfelszín-alakítás
  • Jó gyomirtás
  • Tárcsás kombinációban jó mulcskezelés és humuszképzés
  • Nagy területteljesítmény
  • Száraprító hengeres és tárcsás mulcskezelő változatban menetszám-csökkenés
  • Talajkímélés
  • Eróziócsökkentés
  • Nedves (nem repeszthető) talajokon nem igazán használhatók

Kombinált mulcskultivátorok

A kombinált szántóföldi mulcskultivátorok sajátossága, hogy több művelőszerszám kombinációjából és több szerszámszekcióból épülnek fel. Az egyik legjellemzőbb szekciójuk a gép elején dolgozó száraprító egyenes csipkés tárcsasor, vagy kétsoros kompakttárcsa szekció, amely szintén egyedileg vagy párosával csapágyazott kúpos, vagy gömbsüveg alakú,csipkés élű tárcsalapokból épül el.

Ezt a megoldást a mulcskezelés (aprítás) szükségessége és a következő szekcióban dolgozó kultivátorkapák művelési hatékonyságának javítása hívta életre. A gép elején dolgozó tárcsasor(ok) nemcsak felaprítják a kukoricaszárat, hanem sekélyen meg is művelik a talaj felszínét, bekeverve az aprított mulcs egy részét a talajba. Ezzel a kombinációval a külön menetben végzett mulcskezelés (vagy akár a tárcsás művelés) takarítható meg és nemcsak különböző megtakarítások érhetők el, hanem a talajkímélésnek, a nedvességmegőrzésnek, a humuszképzésnek és az erózió elleni védelemnek is megfelel a művelés.

Egyes modelleknél (Agrisem Maximulch, Amazone Ceus, Väderstad TopDown) az egy-, vagy kétsoros kompakttárcsa a kapaszekció előtt, és/vagy után kerül beépítésre. A mulcskultivátorok középső szekciójában található a kapásszekció, amely a mélyebb művelést (lazítást, aprítást, keverést stb.) végzi el, amely után felszínegyengető tárcsák végzik a talajfelszín rendezését. Ritkábban lehet találkozni hátsó tárcsasornak, vagy ásóborona tagnak, ill. talajhajtású forgóborona tagoknak a hengerek előtti beépítésével, amely már szinte magágy minőségű művelést is lehetővé tesz. A mulcskultivátorok utolsó szekciójában is talajlezáró hengerek dolgoznak.

Magától értetődő, a mulcskultivátorok vonóerőigénye – a beépített plusz munkaszerszámok következtében – nagyobb, mint a klasszikus szántóföldi nehézkultivátoroké, ezáltal a munkaszélességük is kisebb tartományban változik és zömében a traktorokhoz félig függesztett, vagy vontatott változatban készülnek. Jellemzőek a 3 és 5 m közötti munkaszélességű 7–11 kapás, ill. 14–24 laptárcsából felépülő kompakttárcsás változatok, amelyek 200 és 400 LE motorteljesítményű traktorokkal üzemeltethetők, de ritkábban lehet találkozni 6 és 9 m közötti munkaszélességű 13–26 kapás, 28–72 tárcsás változatokkal is a 400–600 LE motorteljesítményű traktorokhoz.

Újabban több gyártó is kínál a szántóföldi kultivátorához, vagy a kombinált mulcskultivátorához kiegészítő szórva vető adaptert, amely a tarlóműveléssel egyidejűleg lehetővé teszi a zöldítésnél alkalmazott másodvetésű növények (takarmánynak vagy zöldtrágyának) vetését is. Ezekkel a talajfelszínre kiszórt magokat a kultivátorok kapái keverik be a talajba és hengerszekció hozza azokat kontaktusba a talajjal.

A szántóföldi kultivátorok hazai kínálata

A hazai piaci kínálatban több mint 30 talajművelő gépgyártónak közel 200 különböző szántóföldi kultivátortípusa és típusváltozata található meg. Ezek között többségben vannak a nyugat-európai multinacionális talajművelő gépgyártók (Agrisem, Amazone, Horsch, Köckerling, Kuhn, Kverneland, Quivogne, Väderstad stb.) termékei, de a legtöbb hazai talajművelő gépgyártó (Busa, Framest, Omikron, Metalwolf, Sokoro, Vadkert stb.) kínálatában is szerepel a szántóföldi kultivátor.

Ezeken kívül cseh (Bednar, Farmet), lengyel (Unia, Mandam, Euromasz stb.) újabban pedig török gyártók termékei is elérhetők a hazai piacon.

 

A sokszínűség műszaki tartalomban, gépek teljesítményében és munkaminőségében, ill. azok árában is megmutatkozik. Ez a vásárló számára azért kedvező, mert a traktor kategóriájához, a talajadottságaihoz, a technológia követelményeihez, az éves igénybevételhez, és nem utolsósorban a pénztárcájához választhat magának gépet a kínálatból. Az egyszerű felépítésű 3–4 m munkaszélességű hazai gyártású kultivátorok akár már 2–4 millió Ft + áfa áron is elérhetők, a masszívabb, többet tudó kivitelekért 7–12 millió Ft + áfa árat kell fizetni. A nagyobb munkaszélességű nyugat-európai import gépekért akár több tíz millió forintot is ki kell adni.

A műszaki tartalmukat tekintve a minimális technológiai igények kielégítésére alkalmasak az egyszerű, néhány kapából és talajlezáró hengerből felépülő kultivátorok. Magasabb technológiai igényeket képesek kiegyenlíteni a többféle kapatípusból, ill. tartósabb művelőszerszám és tömörítő berendezés kombinációjából felépülő kultivátorok. A műszaki tartalom csúcsán az ISOBUS vezérelte és intelligens (okos) kultivátorok találhatók, amelyeknél a munkamélység szabályozásról, a kultivátor szintezéséről, a traktor vonóerő és csúszásvezérléséről, a művelőszerszámok túlterhelés elleni védelméről automatika gondoskodik (Kverneland Turbo 8500 i-Tiller).

A szántóföldi kultivátorok főbb műszaki jellemzői

Gyártó/Márka

Típus/Modell

Kivitel

Munka-
szélesség (m)

Kapasorok
száma (db)

Kapák
típusa

Művelési mélység
(cm)

Traktor-igény
(LE)

Agrisem(F)

Agrimulch 2

Mulcskulti

3,0-7,0

2

Lazító,
keverő szárnyas,
3D-s,
két tárcsasor

5-25

150-400

(Unia PL)

Mulcskulti

3,0-6,0

3

5-25

180-400

Maximulch 4

Kombinált

4,5-8,0

2

10-25

220-450

Amazone(D)

Cenius (VIDEÓ)

Mulcskulti

3,0-4,0

3

C-Mix, csúcs lúdtalp, szárnyas, komp. tárcsa

5-30

125-160

Cenius-TX (VIDEÓ)

Mulcskulti

4,0-8,0

3

5-30

200-400

Ceus-2TX (VIDEÓ)

Kombinált

4,0-7,0

2

10-30

200-350

Bednar(CZ)

Fenix FN/FNL

Univerzális

3,0-4,0

3

Lazító, keverő lúdtalp, szárnyas

5-20

150-250

Fenix FO/FOL

Univerzális

4,0-5,89

3/4

5-35

250-500

Busa(H)

SZF

Könnyű

3,3-8,4

2

Lazító,
keverő
szárnyas

5-15

80-230

Kulti-Kom

Univerzális

3,3-7,0

3

10-15

80-220

VE

Nehéz

2,6-5,0

3

10-20

180-300

Dal-Bo(DK)

Tri Max (VIDEÓ)

Nehéz

3,0-6,3

3

Lándzsa hegyes vagy lúdtalp/szárnyas

5-25

160-450

Farmet(CZ)

Duolent DX (VIDEÓ)

Mulcskulti

2,1-7,9

2

Lazító, lúdtalp
szárnyas

6-35

90-500

Triolent TX (VIDEÓ)

Univerzális

3,0-7,9

3

6-35

110-500

Terrix (VIDEÓ)

Mulcskulti

4,5-6

4

10-35

300-600

Triton (VIDEÓ)

Kombinált

3-6

2

10-35

250-600

Fantom (VIDEÓ)

Univerzális

3-12,5

5

4-15

150-675

Framest(H)

Duotill VR

Kombinált

3,0

3

Lúdtalp, szárnyas

6-36

150-250

Reptill

Kombinált

3,0-3,5

2

6-30

140-220

Güttler(D/H)

Primus Plus (VIDEÓ)

Mulcskulti

2,5-3,0

2/3

Lazító, keverő
szárnyas

5-25

130-180

Super Maxx (VIDEÓ)

Univerzális

3,0-12,0

3

5-25

65-350

Horsch(D)

Terrano FX/GX (VIDEÓ)

Mulcskulti

3,0-6,0

3/4

Terra Grip és lazító, keverő szárnyas MulchMix; TerraCut

5-30

120-300

Tiger LT/AS (VIDEÓ)

Kombinált

3,0-10,0

3/4

5-35

180-600

Cruiser (VIDEÓ)

Univerzális

5,0-12,0

4/6

5-15

145-600

Finer SL (VIDEÓ)

Könnyű

8,0

4

4-10

200

Kerner(D)

Corona

Univerzális

3,0-5,0

3

Lazító, keverő
szárnyas
lúdtalp

5-30

120-220

Komet KAL

Univerzális

3,0-4,8

3

5-25

120-220

Stratos

Univerzális

5,0-7,5

4

5-20

100-280

Kongskilde(DK)

VibroFlex VF

Mulcskulti

2,5-7,4

4

VF és VFM lazító, keverő lúdtalp, szárnyas

5-25

90-300

Köckerling(D)

Allrounder profiline (VIDEÓ)

Könnyű

6,0-14,5

4

Herkules: lazító, lúdtalp

4-15

180-520

Trio (VIDEÓ)

Mulcskulti

3,0-4,0

3

TopMix:
Lazító, keverő, szárnyas,  lúdtalp

5-30

100-180

Quadro (VIDEÓ)

Mulcskulti/Nehéz

3,0-5,7

4

5-30

160-320

Vector (VIDEÓ)

Mulcskulti/Nehéz

4,6-9,0

4

5-30

230-600

Kuhn(F)

Cultimer M/L

Univerzális

3,0-5,85

2/3

Lazító, keverő lúdtalp

3-35

75-420

Performer

Kombinált

4,0-5,0

3

5-35

240-300

Kverneland(N)

CLC pro, CLC Classic, CLC Pro Cut (VIDEÓ)

Függesztett

3,0-5,0

3

CLC

5-30

120-280

Enduro / Enduro Pro

Függesztett

3,0-4,9

3

Triflex

5-35

150-350

TurboT / Turbo i-Tiller (VIDEÓ)

Félig függesztett

3,0-8,0

5

Reflex vagy C tine

5-20

220-450

CTC (VIDEÓ)

Félig függesztett

4,0-6,0

3

CLC

5-30

200-400

Lemken(D)

Kristal 9

Mulcskulti

3,0-6,0

2

TriMix szárnyas
Duo Mix szárnyas
Lazító, keverő lúdtalp

5-30

120-280

Karat 9 (VIDEÓ)

Mulcskulti

3,0-7,0

3

5-30

140-420

Karat 12 (VIDEÓ)

Mulcskulti

4,0-7,0

4

5-30

80-210

Mandam(PL)

KUS (VIDEÓ)

Univerzális

2,2-5,6

2

Lazító, keverő szárnyas

5-30

100-250

TOP (VIDEÓ)

Univerzális

2,5-5,6

3

5-30

110-300

Maschio-Gaspardo(I)

Grubber

Univerzális

2,5-6,0

3

Lazító, keverő szárnyas lúdtalp

5-30

110-300

Terramoto

Univerzális

2,5-6,0

3

5-30

280-500

Dracula

Kombinált

4,3-6,3

2

5-25

90-160

Metalwolf(H)

MW SZK-F

Univerzális

2,5-4,7

2

Lazító, keverő szárnyas

5-25

90-160

MW SZK-V/VH (VIDEÓ)

Univerzális

3,0-5,7

2/3

5-25

120-220

Multiva(FIN)

Topline Super

Könnyű

6,0-15,0

9

Lazító, keverő

5-10

180-500

Avaran

Könnyű

5,0-8,0

8

5-15

150-250

Omikron(H)

Gruber  ORG-5E,
ORG-7E, ORG-9E (VIDEÓ)

Univerzális

2,2-3,8

2

Szárnyas kapa

5-25

100-250

Pöttinger(A)

Synkro S/SHK/T nova

Univerzális

2,6-6,0

2/3

Lazító, keverő szárnyas

5-30

150-350

Quivogne(F)

Blackbear EVo

Mulcskulti

4,0-6,4

3

Lazító, keverő szárnyas

7-30

200-400

Jupiter

Univerzális

4,5-8,1

3

5-25

180-370

Demeter

könnyű

3,0-6,0

3

5-15

140-280

OptiLine F

Univerzális

3,0-4,0

3

4-20

110-250

CLR 35

Univerzális

3,0-6,0

3

5-23

120-300

Maxiculteur

Univerzális

2,2-5,5

3

Szárnyas

5-25

70-290

Unia(PL)

KOS B/S

Mulcskulti

2,1-6,0

2

KX szárnyas

5-25

80-270

KOS Premium

Mulcskulti

3,0-4,0

2

CX szárnyas

5-25

150-200

Cross

Univerzális

3,0-4,0

3

5-25

170-220

Cross HP

Univerzális

5,2-6,5

3

5-25

200-300

Väderstad(S)

Ferox (VIDEÓ)

Könnyű

5,0-9,0

5

Lazító, lúdtalp

5-12

150-250

Swift (VIDEÓ)

Univerzális

4,0-8,7

4

Lazító, keverő, szárnyas,
lúdtalp. MixIn késszár

5-20

130-260

Cultus

Univerzális

3,0-4,0

3

5-25

120-160

Opus (VIDEÓ)

Nehéz

4,0-7,0

3

5-30 (40)

170-320

TopDown (VIDEÓ)

Nehéz

3,0-9,0

3

5-30 (40)

150-400

Dr. Hajdú József 

A cikk szerzője: Dr. Hajdú József

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Medallon Premium 2020.

Medallon Premium 2020.

Szántöldjeink évelő gyomokkal erősen fertőzöttek. Mezei acat, fenyércirok kolóniák keserítik meg kultúrnövényeink életét. Tegyünk ellene, hogy visszan...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?