Új egyszikű gyomfajok erősödnek fel, mint az ecsetpázsit, perjefélék és a rozsnokok. Tavasszal igen korán virágzanak a veronikafélék, kérdés, az időjárás milyen lehetőségeket enged a korai gyomirtásnak. A napraforgó árvakelést egy korai tavaszi kezeléssel sem tudjuk kontrollálni.
A miérteket már ismerjük, többször leírták. A mikor, hogyan és mivel már érdekesebb kérdések.
Mivel?
Ha jó hatást várunk, bízhatunk a RELIANCE-ben. Őszi árpa, őszi búza, tritikálé és rozskultúrában használható fel. Két magas koncentrációjú hatóanyag (400 g/l flufenacet + 200 g/l diflufenikan) biztosítja a megfelelően magas szintű hatáskifejtést egy- és kétszikű gyomok ellen egyaránt.
A flufenacet sejtosztódás-gátló gyomirtó hatóanyag. A merisztéma szövetekben a hosszú szénláncú zsírsavak képződésének gátlásán keresztül akadályozza a sejtosztódást. Hatását pre- és posztemergensen is kifejti, elsősorban az egyéves egyszikű gyomok, a széltippan, perjefélék és ecsetpázsit ellen igen hatékony.
A diflufenikán felszívódó, a karboxamidok családjába tartozó kétszikű gyomirtó hatóanyag pre- és posztemergens használatra. Blokkolja a klorofill képződését, majd a sejtek bomlását idézi elő. Hatáskifejtése a levelek kifehéredésével, majd elhalásával jól követhető (1. ábra).
A kombináció a legtöbb tipikus kalászos gabonagyom, még a nehezebben irthatók ellen is, kiváló eredményt mutat. Hatékony működését a mellékelt összefoglaló kísérleti eredmény bizonyítja (2. ábra). Veronikafélék, árvácska, sebforrassztó zsombor, ebszékfú és egyszikű gyomok közül a széltippan ellen hatáskifejtése a konkurens kombinációnál is eredményesebb.
Mikor?
Mindkét hatóanyag hosszan tartó hatású, gyökéren keresztül is ható, a később kelő gyomok ellen is hatásos. A diflufenikan talajon történő hatásához bemosó csapadék szükséges, és a széltippan elleni védekezés is annak kelése után biztosít markáns eredményt, ezért igen korai állománykezelést javaslunk. A legjobb, amikor az egyszikű gyomok 1-2 leveles, a kétszikű gyomnövények szik-2 leveles fenológiában vannak. Kultúrnövény szempontjából viszonylag kényelmes, 1–5 leveles kor az ideális fejlettségi állapot.
Hogyan?
A dózis 0,3–0,6 l/ha közötti az engedélyokiratban. Nehezebben irtható (kék búzavirág, szarkaláb, sebforrasztó zsombor, pipacs), vagy fejlettebb gyomok esetén mindenképp a maximális 0,6 l/ ha dózist javasoljuk. Alacsonyabb dózis (0,3–0,4 l/ha) mellé tribenuron-metil–metszulfuron-metil hatóanyagú kombinációs partner használata szükséges. Így a túlfejlett repce árvakelés ellen is tökéletes lehet. Silwet star adjuvánsunk használata 0,05% dózisban minden esetben segít a hatás maximálásában (3. ábra). A permetezés hatásfokát a talajfelszín is befolyásolhatja, rögmentes, egyenletes felszín az ideális.
Keverhetőség: a készítmény formulációja szuszpenzió (SC).
Az őszi időszakban fontos rovarölő szerekkel kombinálható. Egyes aminosav-, huminsav tartalmú biostimulátorok, lombtrágyák felerősíthetik a gyomirtó hatóanyagok működését, főként a diflufenikan esetén, ami átmeneti fitotoxicitást okozhat a kultúrnövényben. Keverés előtt kérjük, egyeztessen a gyártókkal!
AÖP, AKG: a REIANCE felhasználható az AKG és AÖP programjaiban is.
Az UPL integrált technológiai szemlélete szerint a kis magnormával vetett kalászosokat az ősz folyamán meg lehet erősíteni, bokrosodásukat lehet serkenteni. A TONIVIT, ATONIK biostimulátorok és az ADOB EXTRA lombtrágya kiváló partnerek ebben!
A vírusvektorok levadászása szintén igen fontos őszi kérdés. Ebben a Cyperkill Max, Deltaphar vagy a Markate készítményünk segítségére számíthatunk. Amennyiben nedvesebb ősz jön, lisztharmat és levélfoltosságok ellen az árbarát Coplenn és Conrod lehet segítségünkre.
Ne feledjük, a legjobb gyomirtó a hibátlanul kelt, megfelelően bokrosodó, erőteljes kalászos állomány!
Jó vetést, sikeres őszi növényvédelmi munkát kíván a UPL Hungary Kft. csapata!
Vados Csaba
területi képviselő
-x-
A cikk szerzője: Vados Csaba