Júniusban megkezdi működését az Agrárbiotechnológia és precíziós nemesítés az élelmezésbiztonságért Nemzeti Laboratórium, amely a magyar agrárkutatás történetének egyik legmeghatározóbb összefogása.
Az Eötvös Loránd Kutatóhálózat Agrártudományi Kutatóközpontja és Szegedi Biológiai Kutatóközpontja, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem két intézete, valamint számos alvállalkozó ipari partner (főként KKV-k) összefogásában felálló konzorciumban több mint száz fős kutatóállomány és sok évtized alatt felhalmozott szakértelem fog össze, hogy megfeleljen a mezőgazdaságban jelentkező komplex kihívásoknak. Ehhez a kormány a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal koordinálásával 4 évre mintegy 2,5 milliárd forint támogatást biztosít – értesült a MATE közleményéből az Agro Napló.
A projekt újszerűségét az integratív és multidiszciplináris megközelítés adja, amely az agrárökoszisztéma főbb elemeit foglalja magába. A Nemzeti Laboratórium (NL) aktívan részt vesz a nemzeti felsőoktatásban, a jövő tudósnemzedékek képzésében és a tudástranszferben. A kutatási célokat a környezet terhelése és a CO2 kibocsátás növelése nélkül kívánja megvalósítani, összhangban a „Magyarország Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Stratégiája (2021–2030)” tervben megfogalmazott prioritásokkal. Az Országos Fejlesztési és Területfejlesztési Koncepcióban megfogalmazott területi kohézió és az EU szubszidiaritás elvét követve, a projekt a fővároson kívül az ország négy megyéjében kerül megvalósításra.
A NL fő célja és eredménye a stabil és biztonságos mezőgazdasági termelés, valamint az egészséges és jó minőségű élelmiszerek előállításának megalapozása.
(Forrás: MATE)