2024. április 23. kedd Béla

Biztonság és hatékonyság a kukorica gyomirtásban évről-évre (x)

Agro Napló
Aki kukoricatermesztésre adja a fejét a tervezés időszakában több fontos kérdést is mérlegelnie kell. Milyen legyen a fajta (bevált-e a tavalyi), hogy sikerült az előző évi gyomirtás, vagy új terület esetén ott milyen gyomnövényekre kell számítani – és még sorolhatnánk. Napjaink kukoricatermesztési technológiája rugalmasabbá vált, mint amilyen például 50, vagy akár csak 20 évvel ezelőtt volt. Abban viszont nem sokat változott, hogy továbbra is az egyik legfontosabb kérdés a gyomirtás.

Azon belül is az, hogy mekkora legyen az alapkezelés (premergens) és a kelés utáni (posztemergens) felülkezelések aránya. Nem véletlen, hiszen ha jól eltaláljuk az arányt, az nagyban csökkentheti az adott területen elvégzendő későbbi munkák mennyiségét. Talán ezért is olyan sikeres napjainkban a kukorica néhány leveles korában (korai-posztemergensen) elvégzett gyomirtása. Optimális esetben egyesíti a preemergens és a posztemergens kezelések előnyeit. Ebben az időpontban már látjuk, hogy milyen gyomok ellen kell védekezni, így idejekorán célzottan kapcsolható ki a korai gyomkonkurencia egy jól megválasztott termék alkalmazásával. Kihasználható a készítmények posztemergens hatékonysága mellet a későbbi kijuttatás miatt meghosszabbodó hatástartam is.

A magyar kukoricatermesztők egyik „kedvence” az ADENGO megadja ezt a kényelmet és biztonságot. Népszerűségének egyik oka, hogy a kukorica több mint 60 féle magról kelő egy- és kétszikű gyomnövénye ellen hatékony. Kiemelkedően jó az általános magról kelő kétszikű gyomnövények, mint a parlagfű, a disznóparéjfélék, a fehér libatop elleni hatás, de érzékenyek rá a nehezen írtható egyéves kétszikűek, mint például a keserűfű-félék, csattanó masz­­lag, selyemmályva, vadkender, sőt a szerbtövisfajok is. A kétszikűek mellett, hangsúlyozni kell, hogy egyszikűirtó spektruma is kiváló. Olyan veszélyes egyéves gyomfajokkal is megbirkózik, mint a köles, vagy a Setaria fajok a kakaslábfű, vagy akár a magról kelő fenyércirok.

Nedves tavaszokon a vetést követően kijuttatva gyakorlatilag azonnal kiiktatja a gyomkonkurenciát a kelő félben lévő kukoricából. A beépített széfener technológiának köszönhetően maximális szelektivitást biztosít, segítségével a kukorica gyorsan lebontja a gyomirtó szer hatóanyagait, míg a gyomok nem. Rugalmasan alkalmazható akkor is, ha a tavasz csapadékmentesen indul. Nem szükséges ugyan is elkapkodni a gyomirtást, az Adengo-val nyugodtan várni lehet a kukorica kezdeti fejlődésének megindulásáig. Korábban azt javasoltuk, hogy a kukorica 3 leveles korának elérésekor szükséges a korai posztemergens készítményeket kijuttatni. Az ADENGO esetében a kijuttatás időpontját a gyomok fejlettségéhez célszerű igazítani, kétszikűek esetében zömében 1 esetleg 2 levélpáros, egyszikűeknél 1-3 leveles, de lehetőleg azok gyökérváltása előtt célszerű kijuttatni a terméket.  Kombinációs partnert, egy-két szélsőséges eset kivételével nem igényel. Az évelő mezei acattal, vagy az apró szulákkal fertőzött területeken viszont dikamba hatóanyagú kombinációs partner  hozzáadása mindenképpen javasolt. Extrém száraz tavaszokon előfordulhat, hogy a kikelt fehér libatop növények egy része eléri vagy meghaladja a gyomirtás szempontjából ideális 1-2 levélpáros állapotot, és vastag viaszréteggel védi magát a szárazságtól, ami gyakran a posztemergens készítmények hatásfokának romlását is magában hordozza. Ilyen esetekben szintén javasoljuk a dikamba vagy a 2,4-D hatóanyagú készítmények alkalmazását ADENGO-val tankkombinációban.

Egyszikűekben is ez egyik legjobb

Ha a gyomflóra egyszikű növényeit nagy tömegben kakaslábfű, muhar fajok esetleg pirókujjasmuhar vagy az újonnan megtalált parti köles és kései köles (Panicum riparium és dichotomiflorum ) alkotják , preemergensen az Adengo kitűnő választás. Hatékonysága szintén kiemelkedő az évelő egyszikű gyomnövények magról kelő egyedei ellen, az úgynevezett szekvenciális programokban. Ez utóbbi alkalmazás azt jelenti, hogy a fenyércirokkal, tarackbúzával fertőzött területeken akár pre- akár korai posztemergensen kijuttatott Adengo-t követően a későbbi posztemergens kezelésnek már csak az évelő egyedekkel kell megbirkóznia. A magról kelő egyedeknek így már nincs árnyékoló hatása a tarackról, vagy rizómáról kelő „testvéreiken”, ezért jobb fedettség és hatékonyság érhető el a felülkezelések során. A fenyércirokkal fertőzött területeken Adengo-t követően 2,0 l/ha Monsoon alkalmazását javasoljuk a SORHA 15-20 cm-es magasságánál, a kukorica 6- 8  leveles állapotában.

A termékben az izoxaflutol mellet egy széles hatásspektrumú szulfonil-karbamid komponens a tienkarbazon-metil gondoskodik a nehezen irtható egyszikű fajok elleni védelemről. A ciproszulfamid pedig a Bayer legújabb kukorica széfenere, egyben az Adengo harmadik fontos alkotóeleme. Talajon keresztül és levélen keresztül is képes felszívódni, így lehetővé teszi, hogy az Adengo pre- és posztemergensen is biztonságosan alkalmazható legyen. A kukoricában a hatóanyagok lebontását felgyorsítva, kiemelkedő szelektivitást biztosít a készítménynek, miközben a növény életfolyamatait, termésképzését nem befolyásolja.  

A készítmény kijuttatását preemergensen 150-200 liter, korai posztemergensen 200-250 l/ha lémennyiséggel, lapos sugarú szórófejek alkalmazásával javasoljuk.

A javasolt dózis átlagos gyomosodási viszonyok között 0,4 l/ha, amennyiben a gyomok fejlettsége illetve borítása indokolja, használjuk a 0,44 l/ha-os dózist. 

Lovász Csaba
Bayer Hungária Kft.

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!