Jótékony a költséghatékonyságra a precíziós szolgáltatások használata (x)

Agro Napló
40 fő részvételével tartott precíziós növénytermesztési és növénytáplálási bemutatót a Danuba Kft. a Baranya megyei Újpetrén.

A Kohlmann József gazdálkodó telephelyére szervezett programon a talajvizsgálatokról, a drónos szolgáltatásokról, az okszerű és hatékony tápanyagutánpótlásról, valamint a precíziós növénytermesztés gyakorlatáról volt szó. Természetesen a precíziós pályázat részleteit és lehetőségeit is ismertették, amelynek köszönhetően a Danuba szolgáltatásokat akár fél áron is igénybe lehet venni.

A megnyitón a házigazda, Kohlmann József beszélt arról, hogy a harmadik éve annak, hogy a Danuba Kft. szakembereivel közösen dolgoznak a helyspecifikus gazdálkodás megvalósításán. Ennek alapja az okszerű tápanyaggazdálkodás és a talajminták olyan módon történő vétele, hogy azok alkalmasak legyenek a helyspecifikus gazdálkodás teljeskörű bevezetésére.

Kohlmann József újpetrei gazdaságában tartott precíziós növénytermesztési és növénytáplálási bemutatót a Danuba Kft

Az első előadásban Zajácz István, a Danuba Kft. ügyvezetője a talajismeret fontosságát emelte ki, mert ez az alapja a megfelelő döntések meghozatalának. A vizsgálatokat talajszkenneléssel kezdik, ami az elektrokonduktivitást méri. Ez nagyon jól mutatja meg a szerves anyag, a víz- és a tápanyagtartalmat. Az így készített térképeken remekül lehet látni a táblák heterogenitását, ami alapján a helyi adottságoknak leginkább megfelelő kezelést lehet tervezni és megvalósítani.

Fontos, hogy a cég nem csak az ingyenesen elérhető Sentinel műhold adatait használja, hanem az amerikai Landsat és 3 további privát hálózat műholdképét is. Így az ország egyik legjobb minőségű műholdképeit tudják biztosítani a gazdáknak. Ezek, és a talajvizsgálat eredményei alapján pedig két DJI Agras drón segít az inputanyag kijuttatásban – mondta István.

Danuba-termékek a magtárban, kukoricában

Zajácz István ezután 5 Danuba-terméket mutatott be a gazdáknak:

  • a BlackJak európai piacvezető humusztartalmú készítményt,
  • az InoMyc és MikoMax mikorrhiza gombát tartalmazó terméket,
  • az Ino Bact N-Cell 100 kilogramm pétisónak megfelelő nitrogénkötő képességű és szárbontó baktériummal rendelkező keveréket, az Asco Start mikrogranulált starter és a Trichoderma harzianum gomba kombinációját.

Szakszerűen és hatékonyan szolgáltatnak a precíziós pályázatban

A mezőgazdaság digitális átállásának elősegítésére kiírt 100 milliárd forintos pályázat egyik fontos feltétele, hogy a támogatás kötelezően előírja a precíziós szolgáltatások igénybevételét, amiket a Danuba teljeskörűen képes biztosítani. A támogatás igénybevétele esetén hektáronként évente 2400 forint, plusz áfa összegbe kerül egy olyan csomag, amiben többek között a talajszkennelést, a talajvizsgálatot, a folyamatosan frissülő műholdképeket, a változó dózisú meszezési tervet, nitrogén- és tápanyagkijuttatási tervet, vetéstervet is megkapja a termelő – fogalmazott a Danuba Kft. ügyvezetője.

Közel 40 termelő volt kíváncsi a precíziós szolgáltatásokra

 

Jávorka Dénes okleveles növényorvos, növényvédelmi szaktanácsadó, a Danuba Kft. precíziós szolgáltatásainak szakmai vezetője részletesebben is beszélt a precíziós pályázat felhasználási feltételeiről és lehetőségeiről. Fontos, hogy nem csak géptámogatásról van szó, az elnyert összeg egy jelentős, legalább 7 százaléknyi részét precíziós szolgáltatásokra kell költeni. Ez lehet differenciált vetés és műtrágyázás, meteorológiai állomás telepítése, műholdas képek beszerzése és az alapján történő szaktanácsadás vagy talajszkennelés is. Dénes bemutatta a helyszíni meteorológiai állomás funkcióit, a térképezés alapján történő helyspecifikus rendszer, valamint a növényvédelmi előrejelző program működését is. A MySoyl programban található térképeken a termelők folyamatosan nyomon követhetik a területek növényborítottságának változását, a szélsőséges jelenségeket, és azok pontos helyét. A gazdák így heti egy alkalommal történő ellenőrzéssel képben lehetnek a tábláik helyzetével, és villámgyorsan reagálhatnak, amikor a térképen eltérést látnak.

Dénes egy differenciált nitrogén kijuttatási térkép készítését is megmutatta a kivetítőn. A terület kiválasztása és elnevezése után megadta, mennyi és milyen hatóanyagot juttassanak ki a területre. A folyamat mindössze két percet vett igénybe, a program az erősebb és a gyengébb táblarészek szerint osztotta el a szükséges mennyiséget. Mentés után az adatok exportálhatóak, majd a gépbe töltve máris kezdődhet a tápanyag zóna alapú kijuttatása.

Borsiczky István

A munkagépekkel kereskedő Tomelilla Kft. ügyvezetője, Borsiczky István 15 éves precíziós gazdálkodási tapasztalattal arról beszélt, hogy észszerűen kell megvalósítani a beruházást és a gépeladást is, ezért célszerű 100 kilométeren belüli partnert választani, hogy szükséghelyzet, a gép meghibásodása esetén a gyakorlati munkamenet minél hamarabb folytatódhasson. Aztán egy komolyabb témára tért át: az európai zöld megállapodás (Green Deal) mezőgazdaságra vonatkozó szigorú feltételeinek ismertetésével mutatta be, hogy 2030-ig legalább 50 százalékkal kell csökkenteni a tápanyagvesztést, 20 százalékkal kevesebb műtrágyát kell felhasználni és felére szükséges visszavenni a növényvédőszerek használatát és az ebből eredő kockázatot. Ez utóbbi azért trükkös, mert a fele mennyiséggel nem lehet elérni a kívánt hatást. A hab a tortán pedig az, hogy az Európai Unió mezőgazdasági területeinek legalább 25 százalékát át kívánják állítani ökológiai gazdálkodásra – fogalmazott a szakember. A viszonyítási alapok még nem pontosak, de a termelőknek fel kell készülniük rá, hogy megfeleljenek a követelményeknek, aminek az egyetlen eszköze a precíziós gazdálkodás. Ahova nem kell, oda nem teszünk semmit – mondta.

Borsiczky István arról is beszélt, hogy mire érdemes figyelni a gazdáknak: 

  • a helyes talajművelési technológiákra, hogy a táblák a lehető leginkább gyommentesek lehessenek,
  • a precíziós tápanyagutánpótlásra, mert az ISOBUS-os mérleges műtrágyaszóró az adatgyűjtéssel biztosítja a pontos végrehajtást és a dokumentációt,
  • a helyspecifikus növényvédelemre, hogy a leghatékonyabb dózisokkal, vagy foltokban lehessen permetezni, aminek adatait a gépek szintén automatikusan tárolják,
  • meg kell tanulni a kijuttatási tervek kitöltését és betöltését is, ami ugyancsak hasznos az ellenőrzéskor,
  • az ökológiai termesztés buktatóira, a gyomszabályozás és a vízgazdálkodás helyes megvalósítására,
  • a technológiai fegyelemre: a vetésnél nem a gyorsaság, hanem a minőség számít, a növényeknek azonos fenológiai állapotban kell lenniük,
  • minden megelőző technikára: 3-5 kultivátorozás, mechanikai gyomirtás, talajelőkészítés, gyomkelesztő forgatás,
  • a forgatásos technológia helyén kezelésére,
  • a feldolgozóipar kihívásainak történő megfelelésre.

Drónos bemutató az újpetrei határban

Kinek való a precíziós gazdálkodás?

Azoknak, akik úgy érzik, hogy már kezdik elérni a táblaszintű gazdálkodás és gondolkodás hatásait. Hosszú távon pedig mindenkinek, mert a célokat csak így lehet elérni. Fontos, hogy meg kell őrizni a vizet, ennek megfelelően kell technológiát választani. Lényeges feltétel, hogy csak annak való, akinek a gazdasága készen áll megküzdeni az informatikai eszközök kihívásával. A helyes adatmentés és az adatkezelés alapozza meg a gazdaság jó működését, és segít megfelelni a Green Deal támasztotta követelményeknek – fogalmazott Borsiczky István.

István kiemelte, hogy a biotermékek ára a vetőmaggal vetekszik, és van olyan év, amikor el is éri azt. Ráadásul keresleti piac van: a malom képviselője jön a termelőhöz a terményért, mert a magyar biotermékek híre a szigorú ellenőrzések miatt nagyon jó a világban. Ezért érdemes elgondolkodni és kipróbálni a termelőknek. Záró gondolatként a szakember azt tanácsolta a gazdáknak, hogy amikor precíziós szolgáltatásról hallanak, tudniuk kell, hogy mindenképp igénybe kell venniük azt a megfeleléshez és a hosszú távú fennmaradáshoz. A támogatás biztosítja a lehetőséget és a pénz hozzá: most ki kell próbálni a technológiát, a gépeket és szolgáltatókat, hogy felkészülten, gyakorlati tapasztalatokkal lehessen továbblépni az adott gazdaság számára helyes megoldás felé. Dolgozni kell, mert hamar itt lesz 2030 – mondta.

A beltéri előadások után a résztvevők a telep mögött húzódó dombos tábla mellé sétáltak, ahol a cég szakemberei drónos bemutatót tartottak a DJI Agras T16-os típusú eszközzel. Majd az épületbe visszatérve egy precíziós műveletek irányítására alkalmas monitor működését nézték meg, és további szakmai eszmecseréket folytattak a lehetőségekről, amiket érdemes lesz igénybe venni a július végén nyíló pályázatban.

 

Csurja Zsolt
óvári precíziós mezőgazdasági szakmérnök
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
AgroFuture 2024
Új rendezvény a fenntarthatósági követelményeről és innovációs lehetőségekről!
AgroFood 2024
Országos jelentőségű rendezvény az élelmiszeripari vállalkozások számára!
Vállalati Energiamenedzsment 2024
Tudatos vállalati energiamenedzsment a hazai cégeknek!
Agrárium 2024
Jön a tavasz kiemelkedő agráripari konferenciája!