Állományban használható gyomirtó szer őszi és tavaszi káposztarepcében, valamint mustárban a legfontosabb kétszikű gyomok ellen.
![]() |
Galera hatása kék búzavirág és ebszikfű ellen a kezelést követő 30. napon Szandaszőlős 2015. április 9. |
A készítményben lévő mindkét hatóanyag szisztemikus, felszívódó hatású. A klopiralid a hormonszerű tüneteket okoz és a piridiloxi-karbonsavak közé tartozik (O herbicid-csoport). A piklorám szintén hormonszerű tüneteket okoz és a piridinkarboxilsavak közé tartozik (O herbicid-csoport). Hatásukra az érzékeny gyomok csavarodnak, torzulnak és fokozatosan sárgulnak, majd aztán 2-3 héten belül (a hőmérséklet és az időjárás függvényében) elpusztulnak.
Az őszi káposztarepce 2 valódi leveles állapotától a virágbimbók megjelenéséig lehet kijuttatni ősszel és tavasszal, 12 °C feletti hőmérsékleten. A magról kelő kétszikű gyomnövények 2(-4) leveles, a ragadós galaj (Galium aparine) 3-6 örvös, a mezei acat (Cirsium arvense) tőlevélrózsás állapotban legyenek a kezelés idején.
Tavaszi káposztarepcében és mustárban a repce 2, míg a mustár 4 valódi lombleveles állapotától lehet használni önmagában a magról kelő gyomnövények 2-4 leveles, míg a mezei acat tőlevélrózsás állapotában. Éjszakai fagyok esetén várni kell néhány napot.
Kukoricában a felhasználása erős mezei acat (Cirsium arvense) fertőzés esetén javasolt. A Galera a mezei acat mellett számos magról kelő és évelő gyomot is kiírt. Felhasználható 0,4 l/ha dózisban a kukorica 5-6 leveles fejlettségi állapotáig. A fajtakísérletek eredményei szerint a Galera csemegekukoricában is szelektív.
Energia fűz és energia nyár termesztés esetén a készítményt az évelő gyomnövények intenzív növekedési szakaszában kell kijuttatni. A mezei acat (Cirsium arvense) tőlevélrózsás állapotban, a magról kelő kétszikű gyomfajok 4-6 leveles fejlettségűek legyenek a kijuttatáskor. A magról kelő és évelő kétszikű gyomnövények közül elsősorban a fészkesvirágzatúak, burgonyafélék és a keserűfűfélék családjába tartozó gyomfajok ellen hatékony. Erős gyomosodás, fejlettebb gyomnövények esetében az engedélyokiratban meghatározott magasabb dózisban kell alkalmazni.
Tavasszal a nyugalmi időszak után, a +12°C-feletti hőmérsékletnél végezzük el a Galera kezelést. A készítmény a virágbimbók megjelenéséig juttatható ki.
A túlfejlett gyomok ellen alkalmazva a Galera megállítja azok növekedését és elpusztítja a
csúcs-rügyeket, így a gyomnövény jól beállt, intenzíven növekvő állományban nem jelent már konkurenciát a repce számára.
![]() |
Galera hatása csattanó maszlag ellen 10. napon Karcag 2011. |
Tavaszi kijuttatás és repce későbbi kiművelése esetén tavasszal tavaszi kalászos, kukorica, olajretek, mustár, tavaszi repce, cirok, köles, len, hagymaféle vethető, káposztaféle palántázható.
Extrém száraz időjárási viszonyok fokozzák az utóhatás kockázatát.
![]() |
Galera hatása ebszikfű ellen a 9. napon Nagyhalász, 2012. |
A Galera rovarirtó szerekkel (Nurelle D), szelektív egyszikű irtókkal (Perenal), regulátorokkal illetve folyékony műtrágyával, nitrogén stabilizátorral (N-Lock) keverhető. Egyszerre 4-5 hatóanyagnál többet ne juttasson ki. Keverési próba elvégzése javasolt!
AKG programokban felhasználható.
Hatóanyag: 267 g/l klopiralid; 67 g/l pikloram
Formuláció: vízoldható koncentrátum (SL)
Forgalmazási kategória: I. (felsőfokú növényvédelmi képesítéshez kötött)
Munka-egészségügyi várakozási idő: 0 nap
Élelmezés-egészségügyi várakozási idő: előírás szerinti felhasználás esetén nem szükséges.
Kiszerelés: 1 és 5 literes műanyag palack