A képviselők július 13-án elfogadták azt a gazdasági és pénzügyi salátatörvényt, aminek a 97. paragrafusa a jövedéki adószabályok módosításával lehetővé tette, hogy bárki évi 50 liternyi párlatot főzzön - vagy főzessen le bérfőzdében - adómentesen. Ennek feltétele, hogy az ital kereskedelmi forgalomba ne kerülhesse, csak a párlatfőző személyes fogyasztására vagy kínálásra szolgáljon.
Bár a törvényt mindenki úgy idézi, hogy az szabad pálinkafőzést tesz lehetővé, a törvénymódosítás nem pálinka-, hanem párlatfőzésről szól, ami nagy különbség - mondja Piros László, a Pálinka Lovagrend nagymestere.
Hogy a gyümölcspárlatokon belül milyen italok minősülhetnek pálinkának, azért fontos, mert a pálinka névre hazánknak négy osztrák tartománnyal együtt európai uniós védettsége van.
A pálinkások szerint a törvényváltozás komoly nehézségeket okoz majd, véleményük szerint ugyanis a jogszabály túl nagy szabadságot adott a házifőzést választóknak, és azt sem lehet majd megfelelően ellenőrizni, hogy ki miből hogyan és mit főzött.
Marjai Miklós, a Panyolai Szilvórium Kft. tulajdonos-ügyvezetője a vendéglátósok miatt is aggódik, szerinte ugyanis megtehetik, hogy akár az ő palackjaikat töltik vissza házilag készített italokkal, vagyis a házi főzetek bekerülnek a kereskedelmi forgalomba, ami jelentősen rombolná a pálinka imidzsét.
A pálinkások egy része szerint az új szabályozás a pálinkák értékesítését is visszavetheti, holott az már most is csökken a válság hatására, pontos számot azonban senki nem tud mondani.
Egyes vélemények szerint akár több tíz százalékot is eshet az értékesítés, mások szerint nem lesz érdemi változás, hiszen a mostani törvény csak a már régóta működő zugfőzdék tevékenységét legalizálta.
Panyik Gáborné, a Magyar Pálinkacéh elnöke, a Corvinus Egyetem Sör- és Szeszipari Tanszékének adjunktusa szerint az igényes pálinkafogyasztók az elvárt minőségben bízva nem fognak házifőzetet vásárolni.
A pálinkások között van, aki abban bízik, hogy a jövedéki adó szabályainak fellazítása miatt az Európai Unió nem fogja jó szemmel nézni a törvénymódosítást, alapvetően ugyanis az unióban a pálinka, mint minden égetett szeszes ital, adóköteles jövedéki terméknek minősül. Ez alól csatlakozásunk után 2015-ig kaptunk felmentést, ezalatt a házilag főzött termékekre az érvényes jövedéki adó felét kell csak kivetni. A mostani passzusok ezen a kialkudott kedvezményen is túlmennek.
Panyik Gáborné szerint maga az Európai Unió fog eljárást indítani, és miután a jogszabály szeptember 27-én hatályba lép, októberben már indulhat is a vizsgálat. Számos pálinkafőző bízik hasonló lépésben.