A világ legnagyobb cukorexportőre, Brazília október első felében 30 százalékkal kevesebb cukrot termelt, mint egy évvel korábban - derül ki a Cukor és Etanol Exportőrök Szövetsége, az UNICA elemzéséből.
A hír hallatán a francia bankház, a Societe Generale is emelt célárain, mely szerint akár a 32 centet is elérheti a nyerscukor fontonkénti (45,36 dekagramm) ára. A termény ára az Intercontinental Exchange (ICE) New York-i határidős jegyzésében, márciusi lejáratra 30,46 centre emelkedett, amely 1981 óta a legmagasabb jegyzés.
Indiával is számolni kell
Amennyiben az indiai kormány engedélyezi, India lehet a 2010-11-es év egyik legnagyobb cukor exportőre, de még ekkor is 4 millió tonna exportmennyiségre - jóval többre, mint amennyit szakértők jósolnak - lenne szükség ahhoz, hogy az árak ismét 25 cent alá csökkenjenek. Addig azonban további rallyra van kilátás a cukorpiacon - állítják szakértők.
Sajnos a többi termelő országban sem jobb a helyzet: múlthét hétfőn az USDA jelentette, hogy a Fülöp-szigeteken, immár második éve csökken a cukortermelés, ugyanis a cukornád ültetvények növekedése ellenére a sok eső csökkentette a növény cukortartalmát.
Dollár-hatás
Az áremelkedést magyarázza a dollár euróval szembeni gyengülése is. Ezen a héten várható az USA alapkamat-döntése, amely szakértők szerint további dollárgyengülést okozhat. Ez a külföldi cukor-vásárlók számára olcsóbbá teszi a dollárban denominált terményt, további vásárlási rohamot generálva.
Londonban a decemberi lejáratú cukor ára 1,6 százalékkal, 745,5 dollárra emelkedett tonnánként, épp hogy rekordot nem döntve az 1983-ban indult kereskedés óta.