A Capgemini évente megjelenő elemzésének legfrissebb száma szerint tavaly - igaz a válság hatásaként is - a teljes EU széndioxid-kibocsátása 7 százalékkal csökkent, így könnyen teljesíthetőnek tűnik, hogy 2020-ig 20 százalékkal csökkenjen a gazdasági unió emissziója.
Nem ilyen pozitív a kép a másik 20 százalékos vállalás, a megújuló energiák terén: bár tavaly mégis óriási növekedés volt a szélerőművek és napkollektorok terén: 15, illetve 53 százalék alig egy év alatt, ugyanakkor ezek teljesítménye meglehetősen kicsi, így a teljes megújuló-portfólió nem bővül eléggé ahhoz, hogy 2020-ra a teljes energiamix 20 százalékát ezekből a forrásokból lehessen kielégíteni.
A Capgemini szakértői szerint a szélerőművekhez alkalmas szárazföldi területek jórészt elkeltek, ezért drága és bonyolult tengeri energiafarmokat kellene telepíteni. Az így termelt energia nyereséges hálózatba táplálásához meg kellene emelni az áram fogyasztói árát, amit nehezen lehetne a lakosság torkán lenyomni.
Az energiafogyasztás 20 százalékos csökkentésére vonatkozó tervek sem reálisak. Bár a válság hatására a primerenergia-fogyasztás 5,6 százalékkal csökkent 2009-ben, a 2020-as cél eléréséhez elsősorban az épületenergetika és a közlekedés/szállítmányozás területén kéne jelentős eredményeket elérni, ám épp itt a legnehezebb hatékonyan fellépni a rengeteg szereplő miatt.