A napokban kiszivárogtatott tervezet azokat az indokokat sorolja fel, amelyek alapján az egyes EU-tagországok - ha majd egy ilyen értelmű uniós szabályozás életbe lép - saját döntéssel kitilthatják területükről a genetikai összetételükben módosított (GMO) termékeket - közölte az MTI.
A brüsszeli bizottság tavaly nyáron javaslatot tett egy olyan uniós szabályozásra, amely szerint az EU-tagállamok szabadon dönthetnének arról, hogy engedélyezik, korlátozzák vagy megtiltják a GMO-k termesztését. A javaslatról élénk vita folyik a tagállamok között, mivel az egészségügyi és környezetvédelmi megfontolások uniós hatáskörben maradnának, erre tehát a tagállami tilalomnál nem lehetne hivatkozni.
Részben ezért tartja szükségesnek a brüsszeli bizottság, hogy felsorolja azokat az indokokat, amelyeket viszont elfogadható hivatkozásnak tartana, feltéve hogy azok "igazolt, arányos és nem diszkriminatív" jellegűek lennének.
A felsorolt indokok közé tartozik a közrend fenntartása, beleértve a tüntetések elkerülését is, a termelők és fogyasztók választási jogainak biztosítása, területtervezési megfontolások, a hagyományos mezőgazdasági termelési formák megőrzése, természetvédelmi területek megóvása, de még vallási, filozófiai vagy erkölcsi megfontolások is.
Brüsszeli források szerint a bizottság azt reméli, hogy felvetéseivel sikerül megnövelni a tagállamok támogatását a tavalyi javaslathoz.
Független szakértők szerint azonban továbbra is problémát okozhat, hogy a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályai nem teszik egyértelműen lehetővé a tilalmat az említett indokok alapján, így az azokra hivatkozó tagállamoknak a WTO-n keresztül érkező panaszra kell számítaniuk.
Jelenleg az EU-tagországok megosztottak a génkezelt növények termesztését illetően, és az unióban nehéz is keresztülvinni egy-egy ilyen termék engedélyezését. Mindösszesen kétféle génkezelt növényt (egy kukorica- és egy krumplifélét) termesztenek az EU-ban, de további 15 termék vár engedélyezésre.