Aggasztó, ami a búzával történik: veszélyben a malomipar?

Aggasztó, ami a búzával történik: veszélyben a malomipar?

agrarszektor.hu
A globális búzapiacon egyre feszültebb a helyzet, mivel a termelők vonakodnak eladni készleteiket az alacsony árak miatt, ami a lisztgyártókat nehéz helyzetbe hozza. A malmok kénytelenek csökkenteni készleteiket, ami növeli sebezhetőségüket az esetleges áremelkedésekkel szemben - írta meg a Reuters.

A gabonafeldolgozók általában három-négy hónapra előre vásárolnak búzát, de jelenleg Ázsiában és a Közel-Keleten is jóval rövidebb időszakra elegendő a készlet. Indonéziában, a világ második legnagyobb búzaimportőrénél, a malmok mindössze két hónapra vannak fedezve, míg a közel-keleti gabonafeldolgozók többségének csak 45 napra elegendő készlete van. A helyzetet súlyosbítja, hogy a búza világpiaci ára 2020 óta a legalacsonyabb szintre esett. Ennek következtében a gazdák több exportáló országban is visszatartják terményeiket, bízva az árak jövőbeli emelkedésében. Ausztráliában például a búzaeladások a tavalyi ütem felére estek vissza.

A gazdák nem elégedettek a nekik kínált jelenlegi árral. Nagyon lassan adnak el, és ez nem csak Ausztráliában van így, hanem több exportáló országban is hasonló a helyzet

- nyilatkozta egy szingapúri nemzetközi kereskedőcég gabonakereskedője Az Egyesült Államokban és a fekete-tengeri régióban is hasonló a helyzet. Cordell Kress, egy idahói gazdálkodó így fogalmazott:

Személy szerint én a jelenlegi helyzetben nem adok el búzát. Ha nem kell azonnal pénz, akkor inkább csak raktározok és reménykedek a jobb árakban.

EZ IS ÉRDEKELHET

A malmok helyzetét tovább nehezíti, hogy a magas kamatlábak miatt nem tudnak nagy készleteket felhalmozni. Egy dubaji lisztgyár közel-keleti beszerzési vezetője elmondta:

Az alacsonyabb kínálati fedezet sebezhetővé tesz minket, de a magas kamatlábak mellett nincs értelme nagy készleteket tartani.

Az amerikai mezőgazdasági minisztérium előrejelzése szerint a globális búzakészletek kilencéves mélypontra csökkenhetnek a jövő év közepére. Ez azt jelenti, hogy bármilyen időjárási probléma az északi féltekén jelentős áremelkedést okozhat a júliusi betakarításig. A helyzet némileg enyhülhet, ha az orosz gazdák a vonzó kamatlábak miatt eladják készleteiket. Azonban Oroszország, a legnagyobb búzaexportőr, februártól júniusig tartó gabonaexport-kvótája várhatóan jelentősen csökken az előző évihez képest.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?