Hazai cukoripari szereplők szerint ez a folyamat nem véletlen, legfőbb okának az tekinthető, hogy az Európai Unió 2005-ös reformja nyomán Magyarország önellátása alaposan felborult, így a korábbi 401 ezer tonnás kvóta 105 ezerre csökkent. A lakosság kezdi elhinni, hogy elfogyhat a cukor a boltok polcairól, részben ez okozza az édesítőszer árának drasztikus emelkedését - véli az Agrárgazdasági Kutatóintézet szakértője.
Stummer Ildikó a Gazdasági Rádiónak azt mondta, alaptalanok a félelmek; a világpiaci cukortermelés rövidesen helyre állhat és az Európai Unió is lépéseket kíván tenni az feszültség oldása érdekében. Az édesítőszer magyarországi ára az utóbbi néhány hétben megduplázódott; a kilogrammonként ár több üzletben is megközelítette a 360 forintot. A kormány azonnali vizsgálatot rendelt el az okok kiderítésére.
Magyarország cukorfogyasztása éves szinten 300 ezer tonna körül alakul, így az ország EU-s importra szorul, jelenleg azonban az unió más országainak sincs exportálható feleslege - írja a Világgazdaság. Komoly zavarokat okoz, hogy az importcukor a közelmúltbeli világpiaci árak mellett a tervezettnél lényegesen kisebb mennyiségben érkezik az EU-ba - állítja a Magyar Cukor Zrt. Bráth Zoltán igazgatósági elnök által aláírt közleménye. Az a helyzet állt elő, hogy a kedvezményes importkvóták birtokosai a világpiacon többet kaptak a cukorért, mint ha az EU-ba szállították volna.
Johann Marihart, az Agrana vezérigazgatója szerint a magas áfakulcs és a "cukordeficit" tehető felelőssé a magyarországi árakért - közölte a vezető az osztrák APA hírügynökségnek adott interjújában. A világpiaci áremelkedés azért is érinti érzékenyebben Magyarországot, mert a hazai élelmiszer-kiskereskedelemben csak igen rövid távú cukorszállítási szerződéseket kötnek.