A dokumentum szerint 2009-2010-ben a vízhiány - a korlátozott vízforrások, a magas kereslet és a kevés eső eredményeként -főként Európa déli területein jelentkezett. A tagállamok közül Csehország, Ciprus és Málta jelezte, hogy folyamatosan vízhiánnyal kellett szembenézniük.
Öt tagállam - Franciaország, Magyarország, Nagy-Britannia, Portugália és Spanyolország - jelzett aszályt, illetve azt, hogy az eső mennyisége a hosszú távú átlagnál kevesebb volt, négy ország pedig - Hollandia, Svédország, Franciaország és Románia - helyi szinten korlátozott vízhiányt tapasztalt.
A jelentésből egyértelműen kiderül, hogy a vízhiány és az aszály nem kizárólag a mediterrán térség sajátja. Néhány ritkán lakott, északi területtől eltekintve, melyek bőségesen rendelkeznek vízzel, ez a probléma az egész EU-ban tetten érhető.
A dokumentum azonosította azokat az intézkedéseket is, melyek a tagállamok részéről sokat jelentenének. Például nagyon kevés helyen hoztak eddig olyan jogszabályt, amely javítaná az épületek vízhatékonyságát. Szintén kevés ország tesz valamit az illegális vízkivételek ellen, ráadásul megoldást kellene találni a vízvezeték-hálózatok veszteségei ellen is.
A Bizottság a tervek szerint 2012-ben vizsgálja felül vízpolitikáját. Ez egyebek között a vízfelhasználás hatékonyságára, a jobb tervezésre és a végrehajtás megfelelő eszközeire helyezi majd a hangsúlyt.