A szekszárdi piacon megkérdezett termelők szerint a 30-35 forintos tojás még eladható. Ennél többet szerintük a vásárlók nem fizetnének érte. Pedig a magas takarmányárak is indokolnák az emelést, amit eddig nem mertek meglépni. Ugyanakkor húsvét előtt pár forinttal biztosan drágább lesz a tojás - írja a teol.hu.
Varga Sándor, a Magyar Agrárkamara munkatársa elmondta, hazánkban jelenleg 4 millió, piacra termelő, intenzív technológiával tartott tojótyúk van közel negyven gazdaságban. Közülük egyre többen döntenek a váltás mellett, ez leggyakrabban azt jelenti, hogy a tojótyúkokról húscsirkékre váltanak. A váltás oka, hogy jövő januártól csak olyan ketrecben lehet majd tyúkot tartani, amely megfelel a brüsszeli állatjóléti előírásoknak.
Varga Sándor szerint, amennyiben hatályba lép a szabályozás az uniós országokban körülbelül 29 százalékos tojáshiány keletkezik, mert a szabálytalanul (régi ketrecben) tartott tyúkok tojásait nem lehet majd értékesíteni. A hiány pedig várhatóan azonnali áremelkedést okozhat.
Földi Péter, a Baromfi Termék Tanács mezőgazdasági titkára elmondta, a falusi tojásfelhozatal a teljes hazai mennyiség 40 százalékát adja, de az arány fokozatosan csökken. A szakember hozzátette, a regisztrált tojástermelők száma 410, ebből igazán nagy cég 14 van, ahol esetenként százezer tyúknál többet tartanak, így az éves hozam itt eléri a 20 milliót is.
Egy kívülálló nem igazán érti meg, hogy miért kerül a termelőnek sokba egy darab tojás. Földi Péter elmondta, a tojás önköltségi ára mindent beleszámolva 19-20 forint, körülbelül ennyit, vagy 1-2 forinttal többet kap a termelő. A csomagolás tojásonként 3 forint, de a felvásárló is keres rajta pár forintot, a kereskedő pedig 30 százalékos haszon alatt nem is nyúl hozzá.