Az előrejelzések szerint a következő napokban borongós idő várható, amelynek köszönhetően valószínűleg számottevően nem romlik tovább a levegő minősége, de sajnos érezhető javulásra sem számíthatunk a hét végén. Szmoghelyzetről akkor beszélünk, ha megemelkedik a légszennyezőanyagok, jelen esetben a szállópor (PM10) koncentrációja a levegőben. A tájékoztatási küszöböt akkor lépi át a légszennyezettség, ha két egymást követő napon ez az érték meghaladja a 75 mikrogram/köbmétert, és a meteorológiai előrejelzések szerint a következő napokban sem várható érdemi változás .
Ha a kisméretű szálló por koncentrációja két egymást követő napon meghaladja a 100 mikrogram/köbmétert, és a meterológiai előrejelzések szerint a következő napokban sem várható javulás, akkor már riasztási szintről beszélhetünk.
A vonatkozó jogszabály szerint szmogriadó-tervet kell készíteni minden, 200 ezer főt elérő népességű városban, továbbá minden olyan településen, ahol a légszennyezettség az egészségügyi határértéket a mért napok 30 százalékában meghaladja, vagy ahol a riasztási küszöbérték túllépésének veszélye fennáll. Szmoghelyzet esetén minden településen az érvényes szmogriadóterv szerint kell eljárni. Azokon a településeken, ahol nincs beavatkozási lehetőség, a lakosság tájékoztatása ezekben az időszakokban a fő feladat.
A magasabb levegőszennyezettség a kisgyermekek, az idősebbek és a betegek, különösen a krónikus légúti betegségben szenvedők számára jár fokozott egészségügyi kockázattal. Ezért javasoljuk, hogy ők a lehető legkevesebbet tartózkodjanak a szabadban.