A kutatás szerint a farmereknek több mint a negyede - 27 százalékuk - a növekvő energiaköltségeket látják a vállalkozásukat fenyegető legnagyobb veszélynek a következő öt évben, míg tízből egy megkérdezett aggódik az árvolatilitás miatt, írja a thecropsite.com
Majdnem a harmaduk (31 százalék) pedig azt várja a megújuló-energiai beruházástól, hogy csökkenteni fogja a kiadásait, illetve 5000 és 20 000 font közötti többletjövedelmet várnak évente ezektől a beruházásoktól.
Többletjövedelmet remélnek
Martin Redfearn, a Barclays mezőgazdasági részlegének a vezetője szerint a legtöbb farmer a megújulóenergiai-befektetéseket egyfajta diverzifikációnak fogja fel - nagyon helyesen - amivel energiaköltségeket takaríthat meg, illetve többletjövedelmet termelhet.
"Több mint a fele a beruházást tervező farmereknek még mindig nem tudja, hogy pontosan mikorra is időzítse ezt a beruházást. Ez persze érthető, hiszen pénzt tenni egy relatíve fiatal technológiába nagy lépés, de nagyon sok segítséget kaphatnak a magukat elszánó farmerek. A könyvelőik, vagy a banki kapcsolattartó menedzserek mind a segítségükre állnak abban, hogy segítsék nekik meghozni a legjobb döntést." - tette hozzá Martin Redfearn.
100 millió fontos Barclays-hitelalap
A Barclays tavaly hozott létre egy 100 millió fontos alapot, hogy finanszírozást nyújtson mezőgazdasági termelők megújulóenergiai befektetéseihez. Akik eddig befektettek, azok körében a legnépszerűbb megújulóenergia-forrás a napenergia (51%), a szélenergia (43%). 15 százalékuk választotta a biomasszát, 4 százalékuk a geotermikus energiát és a vízenergia a legkevésbé népszerű, a gazdálkodók mindössze 2 százaléka választotta ezt az energiaforrást.
A megújólóenergia-befektetésben nem gondolkodót gazdálkodóknak a 18 százaléka mondta azt, hogy azért nem fektetne ilyen megoldásba, mert túl drágának találja, 13 százaléka nem is érti, hogy működik igazából, 11 százalék pedig a beruházások megtérülése miatt aggódna.