Hiánycikk lehet a jó minőségű káposzta

agrarszektor.hu
Az aszályos nyár és ősz miatt az idén is gyenge termés várható a szabadföldi kertészeti ágazatban. A káposztafélék termelői alacsony hozamra számítanak, és ez az idei évben jelentős területcsökkenéssel is párosult, a tavalyi veszteséges év hatására. A nyár végére kialakult keresleti piac és a magas árak részben kompenzálják a kieső termést és a termelők sikeresebb évet zárhatnak mint az elmúlt évben, viszont a piacokon a vásárlók szűkebb fejes-, kel- és vöröskáposzta, valamint karfiol és brokkoli kínálattal találkozhatnak.

A 2012-es év jobban indult, mint azt az előjelek ígérték. A szokásos macedóniai korai káposzta olcsó, tömeges importja elmaradt a komoly minőségi problémák hatására, ezért szinte a kezdetektől az előző évet jóval meghaladó ár volt jellemző a hazai piacon. A magyarországi árakat nagyban befolyásolják ugyanis a környező országokban kialakult dömping árak, vagy az esetleges hiány. Mivel Európa keleti fele a magyarországihoz hasonló termelési és időjárásbeli nehézségekkel küzdött egész szezonban, a 2010-es évhez hasonló hiányra számítanak a szakértők. Az időjárás több alkalommal okozott kellemetlenséget, késői fagyokkal, júniusi jégveréssel, de a legnagyobb kárt a rendkívül száraz, légköri aszállyal párosuló július, augusztus és szeptember okozta, amely soha nem látott rovarinváziót és lassan, korlátozottan fejlődő növényállományt eredményezett. Az hogy hogyan lehet javítani ezen a helyzeten és milyenek a végleges európai terméskilátások, a legnagyobb kérdés a termelők számára betakarításig - hangzott el a Syngenta "Káposztafélék Nyílt Napja" rendezvényén. 


A Syngenta Ócsai Kísérleti Állomásán megrendezett esemény több mint 200 termelő és egyéb, az ágazatban érintett szakember részvétele mellett zajlott. A fajta- és alkalmazástechnológiai bemutatóval valamint konzultációval kiegészített találkozón a Syngenta Kft. jövő évi új növényvédelmi és hibrid ajánlatával ismerkedhettek meg a résztvevők. "A jó termés kulcsa a megfelelő időben és a megfelelő készítménnyel végzett védekezés: aki az évek óta ajánlott Actara-s, palánta-bemártásos technológiát használja kiültetés előtt, az hosszú hetekre védelmet nyújt növényeinek még az ilyen rendkívüli rovarfertőzéssel járó évben is, mint az idei. A betegségek ellen pedig az Amistar Top ad kiemelkedő védelmet." - foglalta össze a 2012-es év növényvédelmi tapasztalatait Mádi Zsolt a Syngenta Pest megyei területi képviselője.

A fajta optimális megválasztása mindig kulcskérdés a zöldségfélék termesztésében, ezért a lehető legnagyobb gondossággal, a piaci igényeknek, termelési körülményeknek és céloknak megfelelően kell elvégezni. Más fajtákat kell választani a tervezett betakarítási időszaknak megfelelően, vagy annak a célnak tudatában, hogy a termés egyenesen frisspiacra kerül, savanyító üzemekbe, vagy tárházba. A Syngenta, amely a káposztafélék termelőinek megbízható partnere volt az elmúlt évtizedekben megbízható fajtakínálatával, a jövőben még inkább szolgálja a partnereit, komplex, a hatékony, gazdaságos termelés folyamatára kidolgozott megoldásaival. Egy vezető nemesítő cég a termesztésre és a termesztés fejlődésére gyakorolt hatása vitathatatlan. Különösen igaz ez Magyarországon, ahol a Syngenta piaci részesedése még az európai átlagnál is magasabb. A cég, a káposztafélék nemesítésénél és fajtakiválasztásánál teljesen új utat jár Közép- és Kelet-Európában, így Magyarországon is. A zöldségnemesítéssel, vetőmagelőállítással, valamint forgalmazással foglalkozó cégek közül egyetlenként helyben, Magyarországon nemesít, ezáltal a legjobb választ adva a nyugat-európaitól eltérő kihívásokra, klimatikus viszonyokra és termesztéstechnológiára. A Nyugat-Európából honosított fajták a mi kontinentális, légszáraz, aszályos körülményeink között szinte soha nem tudják azt a teljesítményt nyújtani, mint azt a fajtaleírások ígérik.

Természetesen a növényvédelmi problémák is részben eltérőek. A Syngenta zöldségnemesítői élen járnak az azon betegségek és kártevők elleni rezisztencia- és tolerancianemesítésben, amelyek ellen növényvédelmi technológiával nem tudunk hatásosan védekezni. Ilyen problémát jelentenek a fuzárium, a gyökérgolyva, a xantomonászos feketeerűség és a dohánytripsz. "Ahhoz, hogy versenyezni tudjunk a holland, német vagy éppen lengyel termelőkkel alkalmazkodni kell a körülményekhez, helyben nemesített vagy kiválasztott fajtákkal" - szögezte le összegzéseként Antal Gyula, a Syngenta zöldség szakértője.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?