A szervezet üdvözli, hogy az új földtörvény a hatályos földtörvénnyel szemben a kis- és családi gazdálkodókat hozza helyzetbe, és megpróbálja visszaszorítani a nagybirtokok befolyását, de megítélése szerint további biztosítékokra van szükség a célok eléréséhez.
Az egyik fontos felvetése, hogy a mező- és erdőgazdasági földek forgalmáról szóló jogszabály kétharmados törvény legyen, tehát csak az országgyűlési képviselők minősített többségének egyetértésével lehessen módosítani, ezzel hosszú távra kiszámíthatóságot biztosítson. Egy másik ajánlásuk, hogy az elővásárlási és az előhasználati jogok érvényesítésénél a törvény minden esetben a régóta helyben lakó, természetes személyeket részesítse előnyben, és ugyancsak elsőbbséget adnának az alsóbb méretkategóriáknak és a fiatal gazdáknak. A spekuláció mérséklése és a "zsebszerződések" kiszűrése érdekében jogszabályban határoznák meg a föld ára és földbérleti díj alsó és felső határát. A szövetség azzal is kiegészítené a tervezetet, hogy offshore hátterű jogi személy (olyan vállalat, mely nem kizárólag a cégbejegyzés országában folytat tevékenységet, így kedvezményesen adózik) ne bérelhessen termőföldet. A szervezet javasolta a jogszabályi előírásokon alapuló agrár-környezetgazdálkodási rendszerekben résztvevő gazdálkodók termőföldhöz jutásának elősegítését is, továbbá, hogy az állattartókat az állatállomány fenntartásának vállalása esetén, és csak az igazolt takarmányszükséglet kielégítésének mértékéig kedvezményezzék a termőföld haszonbérbe adásakor.
A szervezet itt kiemelt és más javaslatai is a helyben lakó egyéni gazdálkodók érdekeit szolgálják, a Vidékfejlesztési Minisztérium ezért megfontolja a felvetéseket.
Roszík Péter kiemelte: a tárca nagyon megértően fogadta a szövetség javaslatait, és több pontban jelentősen közeledtek az álláspontok. A szervezet nagyra tartja a minisztérium nyitottságát, és bízik a konzultáció eredményességében.