Magyarországon utoljára 1972-ben tapasztaltak jelentősebb szárrozsda járványt, a hatásukat tekintve legveszedelmesebbek közül pedig egyértelműen az 1873-as járvány emelkedik ki, melynek katasztrofális hatásai következtében indult igazán be a hazai búzanemesítés és rozsdakutatás.
Magyarországon a legutóbb 1972-ben fordult elő jelentősebb szárrozsda járvány, azóta jelentős részben a hatékony nemesítés következtében sikerült visszaszorítani. Ennek eredményeképpen ma már hazánkban és tőlünk keletre, valamint Dél-Kelet Európában is rezisztens fajtákat termesztenek, melyekben elsősorban az Sr31-es és ritkábban az Sr36-os rezisztencia gén biztosítja az ellenálló képességet. Azonban ezek egyike sem biztosít védelmet az Ug 99 törzs ellen, mely ennélfogva időzített bombaként fenyegeti a háttérből a sűrűn lakott fejlődő országok élelmiszer biztonságát.
Az elsődleges veszélyforrást a gombás fertőzés spóráit szállító szél, illetve az uralkodó széljárások jelentik. A délről érkező széláramlatok potenciálisan a Földközi-tenger vidékére és Dél-Kelet Ázsiába (India, Pakisztán) juttathatnak el jelentősebb mennyiségű uredospórát Afrikából a nyár eleji időszakban, ahonnan gyakorlatilag akadályok nélkül terjedhetne egészen Közép-Európáig.
Mindezek ismeretében eddig óriási szerencsénk volt, azonban az óra tovább ketyeg, így kiemelkedően nagy jelentősége lehet a mostani bejelentésnek, hiszen az elsődleges közvetítő terület kiiktatásával lényegesen csökkentheti egy esetleges európai járvány kockázatát. A veszély cseppet sem lebecsülendő, hiszen 1999-es megjelenése óta Ugandából számos országba átterjedt az UG 99, jelenleg egészen Iránig jutott, azaz már regionális szintű problémát jelent. A NARC-2011 névre keresztelt, UG 99 rezisztens búzát a Pakisztáni Mezőgazdasági és Kutatási Tanács (PARC) elnöke, Dr. Iftikhar Ahmad jelentette be az élelmiszerbiztonsági bizottságnak adott jelentésében. Jelenleg csupán 72 tonnányi vetőmag áll rendelkezésre, melyet a készletek erejéig lehet igényelni, az évente egyre jelentősebb megtermelt mennyiség révén azonban csakhamar teljesen védetté válhat az ország gabonatermelése.