Minden idők legmagasabb árfolyamán fizetik az idén az uniós területalapú agrártámogatásokat (SAPS). Az Európai Központi Bank (EKB) október elsején érvényes árfolyama szerint 298,15 forinton lehet átváltani az euróban kifejezett SAPS-keretet, és ez 4,5 százalékkal több forintosított támogatást tesz lehetővé tavalyhoz viszonyítva. Emellett az idei SAPS-összeg 10 százalékkal nominálisan is növekszik, így a gazdák csaknem 15 százalékkal több területalapú támogatásra számíthatnak 2012-höz képest. Az egy hektárra jutó "elméleti" összeg meghaladja a 70 ezer forintot is, de a tényleges kifizetés biztosan kevesebb lesz, mivel a termelők az idén is túligényelték a 4, 829 millió hektáros hazai bázisterületet. Tavalyhoz viszonyítva azonban így is mintegy 10 ezer forinttal többet kaphatnak hektáronként.
Ami sújtja a devizahiteleseket, kifejezetten előnyös a gazdálkodók számára. A forint közelmúltbeli gyengülése lehetővé tette, hogy minden idők legmagasabb árfolyamán lehessen átszámítani az euróban meghatározott uniós területalapú agrártámogatásokat.
A szabályozás szerint az átváltási árfolyamot minden évben az Európai Központi Bank október elsején érvényes forint/euró értéke határozza meg. A kifizető ügynökségként működő Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) az agrarszektor.hu-t arról tájékoztatta, hogy az EKB 298,15 HUF/eurós árfolyamot állapított meg. Ez pedig minden idők legmagasabb átváltási árfolyamának számít, és eleve mintegy 4,5 százalékkal több, forintban kifejezett SAPS-támogatást tesz lehetővé 2012-höz képest, amikor az euró átváltási árfolyam 284,89 forint volt.
Mint ismert, Magyarország a 2004-es csatlakozáskor csak töredékét kapta meg a régi tagállamoknak járó SAPS támogatásoknak, és az éves összeg fokozatos növeléssel, 2013-ra éri el a száz százalékot. Az egy hektárra jutó maximális euróösszeget az úgynevezett bázisterület alapján állapítják meg, amely 4, 829 millió hektárt tesz ki.
Tavaly a hektáronkénti maximum 213,9913 euró volt, amely az MVH mostani közlése szerint az idén 236,2644 euróra nőtt. Ez 10 százalékos nominális keretbővülést jelent, és az árfolyamelőnnyel együtt lehetővé teszi, hogy a forintban kifejezett SAPS-támogatások körülbelül 15 százalékkal bővüljenek 2013-ban. Ez mintegy 340 milliárd forintnak megefelelő összeget tesz ki, szemben a 294 milliárdos tavalyi kerettel. A csaknem 50 milliárdos pluszból az árfolyamkülönbség körülbelül 15 milliárddal részesedik.
A 236, 2644 eurós fajlagos maximum a 298,15 forintos árfolyammal számolva 70 442 forintos hektáronkénti támogatásnak felelne meg, de egészen biztos, hogy a gazdálkodók nem juthatnak ekkora összeghez. Az idén is túligényelték ugyanis a 4,829 millió hektáros bázisterületet, ezért az MVH-nak majd "arányos visszaosztást" kell alkalmaznia.
A hivatal tájékoztatása szerint az idén 177 454 ügyfél összesen 5 021 304,47 hektárra igényelt SAPS-támogatást, de a tényleges területet a kérelem-visszavonások csökkenthetik, illetve az ellenőrzések további jogosulatlan földeket zárhatnak ki. A jóváhagyott terület így is meghaladja majd a 4,829 millió hektáros bázist, de az MVH az ellenőrzések befejezéséig nem kívánja közölni, hogy az arányos visszaosztás milyen mértékű lehet. A hivatal tavaly 98 százalékos mutatót állapított meg, vagyis a hektáronkénti maximumot 2 százalékkal csökkentette.
Hasonló nagyságrendű visszaosztással számolva az idén kifizethető, tényleges hektáronkénti összeg mintegy 69 ezer forint lehet, szemben az elmúlt évi 59 744 forinttal. Ez pedig azt is jelenti, hogy a termelők most hektáronként körülbelül 10 ezer forinttal több támogatáshoz juthatnak.
A SAPS-összegek kiutalása a normál szabályozás szerint december elsején kezdődne, de az Európai Bizottság az idei árvíz- majd aszálykárok miatt - részben Magyarország kérésére - hozzájárult ahhoz, hogy a tagállamok a SAPS-támogatások felét már október 16-tól kifizethessék. Az MVH is arra készül, hogy a folyósításokat október közepétől megkezdi. A fennmaradó 50 százalékot pedig legkésőbb 2014. június 30-ig utalhatja ki, de az eddigi gyakorlat szerint jóval korábbi, ez év végi vagy jövő év eleji további kiutalások várhatók.