Előzmények
A kitartó nemesítői erőfeszítések, valamint a repcekutatásban 1996-ban meghozott döntés, miszerint felhagyunk a fajtanemesítéssel és minden forrást a hibridek nemesítésére koncentrálunk, meghozta gyümölcsét. A 2000-es évek közepére egy nagyon versenyképes repce ajánlattal tudtunk piacra lépni. Már ekkor látszott, hogy a féltörpe hibridek nemesítése terén jelentős előrelépés történt. El is döntöttük, hogy ezt a portfóliót meg kell különböztetni a piacon fellelhető versenytárs féltörpe hibridektől. Ekkor született meg a MAXIMUS®, a DuPont Pioneer egyedülálló féltörpe repcéinek márkaneve.
Mit érdemes a MAXIMUS® repcékről tudni?
- Őszi túlnövekedés elleni védettség
A MAXIMUS® repcék vetés után folyamatos, de viszonylag lassú növekedésbe kezdenek. Emiatt nem hajlamosak ősszel túlfejlődni, nem indulnak szárba, a tél beállta előtt a talajt szépen takaró, elterülő habitust vesznek fel a talajhoz nagyon közeli tenyészőcsúccsal. Ez a jó télállóságuk alapja. Ebből adódóan akár korán, a vetési időszak legelején is elvethetők, különösebb kockázat nélkül.
Felvetődik a kérdés, hogy szükséges-e őszi regulátoros kezelést alkalmazni ezeknél a hibrideknél? A válasz igen, javasolt, hiszen a regulátor nem csupán a szárba indulást késlelteti, hanem növeli a télállóságot, és nem utolsó sorban gombaölő tulajdonsága okán védi a növényt az ősszel megjelenő kórokozókkal szemben.
- Intenzív elágazó képesség
A MAXIMUS® hibridek genetikailag determináltan jelentős elágazó képességgel rendelkeznek, még regulátoros kezelések nélkül is. Termésük 85%-a az oldalhajtásokon képződik, a főszár csupán 15%-ban vesz részt a termésképzésben.
- Növénymagasság, megdőlés elleni védettség
Legtöbbször a MAXIMUS® repcék legalsó oldalhajtásaikat a talajhoz közel kezdik növeszteni. Növénymagasságuk átlagos termesztési és időjárási körülmények között 120-140 cm, és ez a magasság általában aszályos körülmények között is jellemző, míg a magas hibridek száraz évjáratban jóval alacsonyabbra nőnek. Mindezek következménye, hogy magas fokú megdőlés elleni védettség jellemzi MAXIMUS® repcéinket, megdőlt repcét nem ezeken a földeken kell keresni.
- Egyszerűbb, könnyebb növényvédelem
A repce az a szántóföldi növény, amit intenzív növényvédelemben kell részesíteni, ellenkező esetben a termés jelentősen csökken, különösen a repcekártevők miatt. A növényvédelmi beavatkozások a megnőtt repcében gyakran jelentenek kihívást, hiszen a 160-180 cm-es repcében még a hidastraktor is komoly taposási kárt okoz. A lényegesen alacsonyabb MAXIMUS® hibridekben ez a taposási kár sokkal kisebb.
- Gazdaságos betakarítás
A legtöbb és legfontosabb előnyöket a repcetermesztő a betakarításkor érzékeli. A MAXIMUS® repcéket gyorsabban, olcsóbban és kevesebb veszteséggel lehet betakarítani, mint egy hagyományos, magas repcét. Ezt a pénzben is mérhető előnyt két egymást követő évben is mérte egy német független szakértő cég (Feiffer Consult).
A mérés során három jól definiálható területen volt jelentős előny a MAXIMUS® oldalán:
- A betakarítás teljesítménynövekedéséből származó előny
- Üzemanyag megtakarítás
- Kisebb betakarítási veszteségek
Tehát Miért a Pioneer MAXIMUS® hibridrepcéket válasszam?
Mert
- Genetikai megoldást kapok az őszi túlnövekedés ellen.
- Könnyebb, egyszerűbb növényvédelem az alacsony növénymagasság miatt.
- A sok oldalhajtáson a becők egyenletesebben érnek, így kevesebb betakarítási veszteséggel kell számolnom.
- Átlagosan 17 500 Ft hektáronkénti előnnyel indulok a repcetermesztésben csak azzal, hogy MAXIMUS®-t választok.
Forrás: Dr. Piukovics László - Olajnövények termékmenedzsere, DuPont Pioneer - Közép-Európa
A MAXIMUS® a DuPont Pioneer hivatalosan bejegyzett védjegye.
A DuPont ovális logó a DuPont hivatalosan bejegyzett védjegye.
®, Pioneer bejegyzett védjegyei. ©2014 PHII.
(x)