A korlátozás egy évig tart. A kormány utasítást kapott arra, hogy készítse el az érintett termékek listáját. A spanyol hírügynökség szerint nyersanyagok és fogyasztási cikkek is felkerülnek rá. Az érintett országok körét egyelőre nem hozták nyilvánosságra. Megnevezésük a kormányhivatalok feladata lesz.
A Ria Novosztyi orosz hírügynökség ugyanakkor idézte az élelmiszer-egészségügyi felügyelet egyik tisztségviselőjét, Alekszej Alekszejenkót, aki azt mondta, hogy "az Egyesült Államokból kitiltanak minden (mezőgazdasági) terméket". Egy másik moszkvai forrás szerint a korlátozások haszonélvezője Latin-Amerika lehet, amire az utal, hogy a szolgálat csütörtökre sürgősen bekérette Brazília, Chile és Ecuador nagykövetét, valamint Argentína ügyvivőjét, hogy az élelmiszer-szállítások növeléséről konzultáljanak.
Az Interfax orosz hírügynökség által ismertetett hivatalos közlemény szerint a nyugati szankciókra választ jelentő különleges gazdasági intézkedések célja az Oroszországi Föderáció biztonságának garantálása. Párhuzamosan lépéseket kell tenni a gyors áremelkedések megelőzésére is.
Vlagyimir Putyin kedden szólította fel a kormányt, hogy dolgozzon ki válaszintézkedéseket a legújabb nyugati szankciókra. Kijelentette, hogy gondosan kidolgozott lépésekre van szükség. "Törekedni kell arra, hogy ezek az intézkedések ne okozzanak kárt az orosz termelőknek és fogyasztóknak" - mondta.
Az Európai Unió legújabb, múlt pénteken hatályba lépett szankciói korlátozzák Oroszország hozzáférését a nemzetközi tőkepiacokhoz, fegyverembargót vezetnek be, valamint megtiltják az úgynevezett kettős felhasználású, polgári és védelmi célokra is használható termékek katonai célú exportját, emellett pedig azt is meggátolják, hogy Oroszország olajkitermeléshez használt technológiákhoz juthasson hozzá az EU tagállamaiból.