Az alma a magyar gyümölcstermesztés egyik legfontosabb ágazata, 2014-ben mintegy 27 600 hektáron 7 500 termelő foglalkozik almatermesztéssel. Az eddigi kedvező időjárásnak köszönhetően idénre mintegy 780-800 ezer tonna rekordtermés volt várható, ami 150-200 ezer tonnával több az átlagosnál. Az időjárásnak köszönhetően egész Európában kedvező a termés, valamint jelentősek a 2013-ból maradt készletek is. Tetézi a bajt, hogy például Lengyelországban az orosz embargó miatt körülbelül 500 ezer tonna maradt a hűtőházakban.
Magyarországon hiába van 500 ezer tonna feldolgozására alkalmas feldolgozó-kapacitás és elvileg 250 ezer tonnás étkezési alma hűtőkapacitás, az európai és hazai rekordtermés miatt értékesítési problémák jelentkeztek. Egy átlagos évben Magyarországon a termés mintegy 70 százaléka kerül értékesítésre ipari almaként és 30 százalék étkezési almaként. Az idei kedvező termésnél ez az arány vélhetően megváltozik és valamivel több lesz az étkezési minőség, kb. 250 ezer tonna.
Az Európai Unió által biztosított eszközök a Minisztérium megítélése szerint jelen pillanatban alkalmatlanok a magyar termelők problémáinak kezelésére (mai napig a magyar termelők 35 ezer tonna termést vontak volna ki ezek révén a hagyományos értékesítési csatornákból és 1867 hektáron tervezték, hogy nem takarítanak be támogatásért cserébe). Mindannyian bízunk benne, hogy az Európai Bizottság által a mai napon Brüsszelben bemutatni tervezett új támogatási intézkedés az eddigieknél megfelelőbb válaszokat fog adni az érintettek számára.
A Kormány döntése alapján tehát nem vár Brüsszelre, hanem kiemelt és súlyának megfelelő figyelmet fordít a hazai almatermelés és almatermelők nehézségeinek mielőbbi orvoslására. A helyzet kezelése során szándékai szerint olyan megoldások alkalmazását támogatja, amelyek nem csak rövidtávon, hanem várhatóan középtávon is segítik majd a hazai almatermelés ügyét.