Íme az új agrártámogatási rendszer!

MTI
A jövő évi költségvetési javaslat alapján úgy alakul majd át az agrártámogatási rendszer, hogy a forrásokat elsősorban a munkahelyeket teremtő mezőgazdasági ágazatok kapják. A termelői szektor beszerző és értékesítő szövetkezetei például mentesülni fognak a helyi iparűzési adófizetési kötelezettség alól. Az élő és félsertés áfájához hasonlóan 2015. január 1-től 27 százalékról 5 százalékra csökken a köztes terméknek minősülő, nagy testű (szarvasmarha, juh és kecske) élő és vágott állatok áfája is.

 

Válaszokat akar a hazai agrárszektor legégetőbb kérdéseire? Jelentkezzen most kétnapos agrárkonferenciánkra!

Az Európai Mezőgazdasági Garancia Alapból (EMGA) nyújtott közvetlen termelői és agrárpiaci támogatások és az ahhoz nyújtott nemzeti kiegészítés összege meghaladja a 425,5 milliárd forintot. Ebből 364,28 milliárd forint jut a közvetlen termelői támogatások finanszírozására, míg az agrárpiaci támogatásokra 25,278 milliárd forintot terveztek a jövő évi büdzsében.

Az európai uniós közvetlen mezőgazdasági támogatások nemzeti kiegészítése (átmeneti nemzeti támogatás) 36 milliárd forint lesz 2015-ben - olvasható az MTI közleményében.

A Földművelésügyi Minisztérium (FM) jövő évi kiadási előirányzata 212,273 milliárd forint, amire a 33,765 milliárd forintos bevételi előirányzat és a 178,507 milliárd forintos támogatási forrás nyújt fedezetet. A minisztérium idei hasonló előirányzatai mind a kiadási, mind a bevételi, mind a támogatási oldalon lényegesen meghaladták a 2015-ös költségvetésben tervezett összegeket. Az elmúlt egy évben azonban jelentősen átalakult a minisztérium feladatköre, a Belügyminisztériumhoz került például a vízügy, a Miniszterelnökséghez pedig a vidékfejlesztési feladatok. Összehasonlításképpen, a tárca idei kiadási előirányzata 423,679 milliárd forint volt, míg a bevételi 214,809 milliárd forintot tett ki, a támogatások összege pedig elérte a 208,869 milliárd forintot.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) kiadásaira az idén is ugyanannyit, 8,989 milliárd forintot fordítanak, mint amennyi a jövő évi költségvetésben terveztek. A Génmegőrzési Intézet finanszírozására az idei 217 millió forintos keret után 2015-ben 177 millió forintot fordítanak. Az intézet támogatásként mindkét költségvetési évben 498,6 millió forintot kapott.

A 2014-2020 közötti időszakra vonatkozó vidékfejlesztési és halászati programok jövő évi kiadási előirányzata 60,069 milliárd forint. A méhészeti támogatás jövőre 682,5 millió forint lesz, míg az iskolagyümölcs program támogatására 1,726 milliárd forint jut majd.

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?