A Tesco ma bejelentette, hogy bezárja 13 üzletét Magyarországon. Az elmúlt időszak jogszabályi változásainak hatására jelentősen megnőttek a Magyarországon működő kiskereskedelmi láncok működési költségei, továbbá a jövőben a jogszerű működés csak a nyereséges vállalatok számára lehetséges. Mindezek hatására sürgetőbbé vált az áruházak eredményességének felülvizsgálata - áll a Tesco közleményében.
A bezárandó boltok körülbelül az öt százalékát jelentik a hazai hálózatnak és inkább a közepes méretűeket szünteti meg a Tesco. Összesen 222 boltjuk van az országban. Nigel Jones, a Tesco magyarországi vezérigazgatója elmondta:
"A magyarországi Tesco hosszú távú működését és eredményességét szeretnénk biztosítani azzal, hogy bezárjuk 13 áruházunkat...Számunkra most az a legfontosabb, hogy az érintett áruházakban dolgozó munkatársainknak a Tescón belül találjunk más munkalehetőséget."
A bezárásra kerülő budapesti üzlet, forrás: Google Street View
A 13 áruház bezárása több mint 500 munkatársat érint. A Tesco döntéséről a mai napon tájékoztatja az érintett megyei kormányhivatalok munkaügyi központjait és a szakszervezeteket, utóbbiakkal a jogszabályokban rögzített 7 nap elteltével megkezdi a tárgyalásokat. A vállalat ma tájékoztatja az érintett áruházakban dolgozó munkatársakat az áruház bezárásának bejelentését követő lépésekről.
A bezárásra kerülő üzletek, forrás: Tesco-Global Áruházak
Magyar okok
A Portfolio korábban több cikkében is beszámolt arról, hogy a külföldi tulajdonú kiskereskedelmi cégek életét több törvénnyel is alaposan átírta a kormány. A Tesco a mai bejelentésével lényegében ezekre a számára negatív kormányzati lépésekre reagált (a Spar magyarországi cége fejlesztések elhalasztásával és a franchise-hálózat erősítésével reagált).
A kormányzati intézkedések a következők:
1. Sávossá tette a kormány az élelmiszer-lánc felügyeleti díjat, a legmagasabb árbevételű cégek terhelése akár a 30-szorosára is emelkedhet.
2. Egy tavaly decemberi törvénymódosítással az eredetileg 2014. december 31-én lejáró plázastop meghosszabbításra került. A változás értelmében a korábbi 300 négyzetméteres eladótérre vonatkozó korlátozás helyett bruttó 400 négyzetméter lesz a még különengedély nélkül létrehozható üzletek nagysága. Az ennél nagyobb üzletek esetében a bővítés illetve építés esetében az országos illetékességgel eljáró Hajdú-Bihar Megyei Kormányhivatal vezetőjének szakhatósági állásfoglalását kell beszerezni.
3. Szintén egy tavalyi törvény mondta ki: 2017 januárjától nem értékesíthet napi fogyasztási cikkeket veszteséges vállalkozás, ha éves árbevétele meghaladja a 15 milliárd forintot.