A szerződést Mélykuti Tibor, a Tej Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke és Peter Roebben, a K&H Bank Zrt. vállalati üzletágának vezetője írta alá.
A K&H-nak azért fontos a megállapodás, mert hozzásegíti az ágazatból származó közvetlen információkhoz, így döntései megalapozottabbak lehetnek, ami lehetővé teszi, hogy az ágazat szereplőinek megbízható üzleti partnere legyen - közölte Tresó István, a bank agrárüzletág fejlesztési főosztályvezetője. A pénzintézet 2012-ben kötött először együttműködési megállapodást a Tej Terméktanáccsal és a kedvező tapasztalatok alapján döntött annak meghosszabbításáról. A bank elkötelezettségét mutatja az agrárszektor iránt, hogy a Tej Terméktanáccsal között megállapodás két és fél éve alatt a bank piaci részesedése az agráriumban 4,5 százalékkal nőtt - fogalmazott a főosztályvezető.
A K&H Bank Zrt. piaci részesedése - amelyet a Magyar Nemzeti Bank (MNB) által negyedévenként nyilvánosságra hozott agrárhitel-állományhoz viszonyítanak - az agrárium alaptevékenységét tekintve 24,9 százalék volt 2014. december 31-én. A teljes agrobizniszben pedig a pénzintézet hitelpiaci részesedése 19 százalékot tett ki.
Mélykuti Tibor azt közölte, hogy nemzetközi szinten, az uniós országokban is a tejágazat fellendülésére számítanak. Ezért fokozott beruházási aktivitás szükséges a következő években. Mindehhez pedig pénzügyi eszközök - források, hitelek - kellenek.
Az unióban a tejkvóta ez év árpilis elsejével szűnik meg, de lényegében az EU-ban már másfél-két év óta nincs kvótaszabályozás. Így a tavalyi második negyedévtől tejtöbblet van az unió piacán, sőt a világban is, ami nem teremt könnyű helyzetet a magyar tejágazat számára. De az elmúlt években a magyar tejágazati szereplők is sok fejlesztést elvégeztek, amit még tovább támogathat a magyar élelmiszeripar fejlesztését segítő 300 milliárd forintos, erre a célra szánt forrás - jelentette ki az elnök.
(A képeken Peter Roebben, a K&H Vállalati üzletágának vezetője (balról) és Mélykuti Tibor, a Tej Terméktanács elnöke látható).