2025. január 9. csütörtök Marcell

Jön a 9 százalékos élelmiszeráfa - Ők már nem félnek

agrarszektor.hu
Júniustól 9 százalékra csökkentik Romániában minden élelmiszer és alkoholmentes ital áfáját. Azért mérsékelhetik az adót, mert hiány helyett jelentős többletet mutat a költségvetés.

Az eredeti tervekkel szemben nemcsak az alapélelmiszerek, hanem minden élelmiszer áfája 9 százalékra csökken, valamint az értékesítésükkel kapcsolatos közétkeztetési szolgáltatásoké is - jelentette be az MTI szerint Victor Ponta miniszterelnök. Korábban a kenyér és bizonyos turisztikai szolgáltatások esetében vezettek be 9 százalékos csökkentett áfát Romániában.

Az általános forgalmi adó most 24 százalékos Romániában, az új adótörvénykönyv ennek szintjét jövő évtől kezdődően 20 százalékra csökkentené. A kabinet most sürgősségi rendelettel hozza előre a 2016. január elsejétől tervezett adócsökkentő intézkedések élelmiszereket érintő részét, amelyeket a parlamenti elfogadásra váró új adótörvénykönyv irányoz elő.

Az áfacsökkentésre a román költségvetés helyzete nyújt lehetőséget. Ponta szerint az ottani büdzsé a tervezett 5 milliárd lejes (340 milliárd forint) hiány helyett 5 milliárd lejes többlettel zárta az idei első negyedévet és így máris rendelkezik az élelmiszerek áfájának csökkentésével keletkező bevételkiesés fedezetével.

Az intézkedést Victor Ponta azzal indokolta, hogy egyrészt az Európai Unióban a románok költik jövedelmük legnagyobb hányadát (csaknem harmadát) élelemre, másrészt az élelmiszerágazatban a legmagasabb az adókerülés mértéke. Bukarest azt reméli, hogy az élelmiszerek áfájának csökkentése hozzájárul az ágazat versenyképességének javításához, a feketegazdaság visszaszorításához és növeli az ország élelmiszerbiztonságát.

A magyar költségvetés ehhez még kevés
A magyar költségvetésben továbbra sincs fedezet a 27, illetve 18 százalékos élelmiszeráfa általános és jelentős csökkentésére - legalábbis ez derül ki a hivatalos nyilatkozatokból. Az idén a hal- és a tejágazat szereplői szorgalmaztak jelentős adómérséklést, de korábban már valamennyi meghatározó élelmiszer-termékpálya képviselője a csökkentés - általában 5 százalékos kulcs bevezetése - mellett szállt síkra. A nemzetgazdasági tárca szerint az alapvető élelmiszerek áfacsökkentése több mint 100 milliárd forinttal csökkentené a költségvetési bevételeket, ezért a minisztérium az agrárszektor.hu-nak úgy nyilatkozott, hogy legfeljebb olyan változtatások jöhetnek szóba, amelyek a büdzsét nem érintik. Az utóbbi időszakban ilyen volt a sertés-, a szarvasmarha- vagy a juhágazatban bevezetett 5 százalékos áfakulcs, amely azonban csak egyes köztes termékekre (élő állatokra, hasított testekre) lépett életbe.

 

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) nemrég közölte: ellenzi a román kormány adócsökkentési terveit, amelyeket túl korainak tart. A bukaresti hírtelevíziók által megszóltatott elemzők szerint a szociáldemokrata Victor Ponta azért próbálja minél gyorsabban életbe léptetni a liberálisok által is szorgalmazott adócsökkentéseket, hogy kifogja a szelet jobbközép politikai ellenfelei vitorlájából a jövő évi önkormányzati és parlamenti választások előtt.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?