Megfelelő termésátlag és minőségi évjárat várható azokon a borvidékeken, ahol a szőlőbetegségek és a jégverés nem okozott károkat az állományban - jelentette ki Nádudvari Éva, a Syngenta szőlőtermesztési szakértője. A Dunántúlon ugyanakkor olyan területek is vannak, ahol a jégverés 80-90 százalékos pusztítást is eredményezett.
Tavaly a szeszélyes, enyhe időjárás miatt komoly fertőzésekkel kellett szembenézniük a szőlősgazdáknak, idén viszont nem alakultak ki járványszerű tünetek. Ráadásul az előző évhez viszonyítva később fakadt a szőlő, de ezt a lemaradást behozta és idén a termelők időben megkezdték a védekezést, így sokkal egészségesebbek az ültetvények - tette hozzá Nádudvari Éva.
Vajkóné Tarjányi Judit kertészeti szaktanácsadó szerint a szőlőtermesztők egy része figyelmen kívül hagyta az aranyszínű sárgaság miatti figyelmeztetéséket, pedig veszélyes betegségről van szó. Az aranyszínű sárgaságot az amerikai szőlőkabóca terjeszti és Magyarországon először 2013 augusztusában, a zalai Lentiben begyűjtött levélmintákból és befogott szőlőkabócákból mutatták ki. A kártevő idén is feltűnt szinte az összes szőlőtermő vidéken, és a kórokozóra majdnem minden Magyarországon termesztett szőlőfajta fogékony.
A betegség elleni védekezés egyetlen módja, ha a terjesztő rovart iktatják ki a gazdák, ezért a rovarölő szeres kezelések célzottan a tünetet okozó úgynevezett fitoplazmát terjesztő amerikai szőlőkabóca ellen irányulnak. A kór negatív hatása nem azonnal, hanem fokozatosan jelenik meg a szőlőben és 4-5 év alatt akár teljes pusztulást okozhat az állományban. Szlovéniában például elkéstek a védekezéssel és idén súlyos károkat szenvedtek el az ültetvények.