"A termőterület a magyar gazdák kezében van a legjobb helyen" - mondta mai tájékoztatóján Győrffy Balázs, aki az állami földeladások kapcsán az MTI szerint úgy fogalmazott: "mutyi kizárva". Ezt azzal indokolta, hogy a három hektárnál nagyobb földeket nyilvános árveréseken adják el, a kikiáltási ár pedig a helyi árnál tíz százalékkal magasabb. A spekulánsok kizárását húszéves terhelési és elidegenítési tilalom garantálja.
Győrffy Balázs kiemelte továbbá, hogy Magyarországon 300 hektárnál több termőföldet senki sem szerezhet. Tájékoztatása szerint a most értékesítésre szánt állami területek körülbelül négyötöde tíz hektárnál kisebb.
Az MSZP szerint viszont nem lehet megakadályozni a magyar termőföld külföldi kézbe kerülését az állami földek eladásával - állította Gőgös Zoltán, az ellenzéki párt elnökhelyettese. Szerinte a külföldiek földvásárlását akkor lehet megakadályozni, ha ezek a földek állami kézben maradnak. Minden más esetben legkésőbb húsz év múlva külföldi kezében kerülhetnek a most eladott földek - tette hozzá.
Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter ugyanakkor a magyar mezőgazdaság történelmi fordulópontjának tartja az állami szántóföldek értékesítését. A parlamenti vitanapon azt mondta, a kormánya a földeladással egy közel évszázados kisgazda elképzelést vált valóra.
Az állami földek 20 százalékát bízzák a gazdákra, ezzel megerősítik a családi gazdaságok, a földművesek gazdasági pozícióit és versenyképességét - vélte a miniszter. A földművesek érdekeit tartják szem előtt, mert tulajdonosként nem kell bérleti díjat fizetniük. A miniszter szerint a céljuk kisbirtokok megerősítése a nagybirtokokkal szemben, illetve az, hogy megvédjék magyar termőföldet a külföldi terjeszkedés veszélyétől.