A magyar álláspont megismertetésére, az EU-n belüli új vita kezdeményezésére szervezett GMO-mentes Európáért címmel konferenciát egy magyar és egy osztrák néppárti európai parlamenti képviselő Brüsszelben. Hölvényi György és Elisabeth Köstinger szerint az embereknek kételyeik vannak a genetikailag módosított termékek körüli szabályozást illetően, amelyekre az európai törvényhozóknak megnyugtató válaszokat kell adniuk.
Jelentkezzen most a Portfolio kétnapos agrárkonferenciájára!
Agrárszektor 2015: két nap, 60 előadó, 700 résztvevő, és a magyar agrárszektor legforróbb témái
A GMO-mentességért vívott harcban Magyarország élen jár, és be kívánja vezetni a GMO-mentes élelmiszerek önkéntes címkézését is. Az európai polgárok túlnyomó többsége elutasítja a genetikailag módosított élelmiszerek forgalomba helyezését és fogyasztását, a tagállamok közel kétharmada pedig betiltotta az ilyen növények termesztését. Ugyanakkor az importált élelmiszerek és az állati takarmányként behozott szójaalapú termékek szennyezettek lehetnek, ami problémát jelent.
Magyarország szerencsés helyzetben van, mert a GMO-mentesség célként jelenik meg az alkotmányban és azon témák egyike, amely pártok közötti konszenzuson - állítják a szervezők. A GMO-mentes stratégia nem csak a jövő generációk élelmiszerellátását garantálja, hanem a növényi sokszínűség megőrzése és a vidéki életforma támogatása mellett környezetvédelmi, gazdasági és társadalmi célokat is szolgál.