A Simicska Lajos nagybefektető érdekeltségébe tartozó Mezort Zrt. megbízásából ügyvédi felszólítást küldött a Nagy Ajtony ügyvédi iroda a nemzeti földalapkezelő szervezetnek, hogy azonnali hatállyal függessze fel a Mezort-cégek által művelt állami termőföldek árveréseit, illetve az árverési hirdetményeket vonja vissza. Ez abból a dokumentumból derül ki, amelyet a Magyar Nemzet közölt honlapján. A teljes ügyvédi felszólítás itt olvasható el.
Jelentkezzen most a Portfolio kétnapos agrárkonferenciájára!
Agrárszektor 2015: két nap, 60 előadó, 700 résztvevő, és a magyar agrárszektor legforróbb témái
A Mezort arra a - napokban benyújtott, "lex Simicska II-nek" is aposztrofált - Győrffy Balázs féle fideszes parlamenti törvénymódosítási javaslatra reagált, amely arra irányul, hogy egyoldalú bérletidíj-növelési lehetőséget teremtsen az állami földliciteken nyertes új földműves tulajdonosoknak, ha az állammal korábban kötött, hatályos földhasználati szerződésekkel irreálisan alacsony bérleti díjakat fizetnek a jelenlegi bérlők. A Mezort földhasználati megállapodásai ilyenek, mivel azok aranykoronánként 580 forintos éves bérleti összeget tartalmaznak, miközben a kormány szerint a mai piaci átlagdíj már 2000 forint körül mozog,
A Mezort viszont a helyzetet úgy értelmezi, hogy az NFA szándékosan és egyoldalúan megszüntetné a cégcsoport haszonbérleti a szerződéseit, ha a fideszes törvénymódosítást a parlament elfogadja és a földeket elárverezik. A hatályos megállapodások szerint a Simicska-cégek 2051-ig használhatnák ezeket a földeket, ezért a Mezort kártérítési pert helyez kilátásba az NFA-val szemben. Az ügyvédi felszólítás ráadásul felveti, hogy a szerződések megszüntetésével szándékos károkozás következne be, amely hivatali visszaélés és hűtlen kezelés bűntettének minősülhet.
A fideszes törvénymódosítási javaslat szerint viszont tulajdonosváltáskor az addigi haszonbérleti szerződések - úgynevezett szerződés-átruházással - úgy szűnnének meg, hogy egyúttal újak jönnének létre, amelyekben csak a tulajdonos személye változna, a többi feltétel nem. Ezután viszont az új tulajdonosok kezdeményezhetnék, hogy a bérlők több (piaci) bérleti díjat fizessenek (és fordítva, a bérlők is kezdeményezhetnének díjmérséklést, ha a piaci folyamatok a csökkenés irányában mozdulnának el). Lázár János Miniszterelnökséget vezető miniszter pedig e heti sajtótájékoztatóján azt egyértelműsítette, hogy a "lex Simicska II" nem adna lehetőséget az új tulajdonosoknak, hogy felmondják az átvett, hatályos bérleti szerződéseket, hanem a törvénymódosítással csak a díjelemelésekre kapnának jogosítványokat.