Agrárbirodalma szempontjából nagyon jót húzott Csányi Sándor azzal, hogy vállalatainak tulajdonosi hátteréből pár éve eltávolította offshore-gyanús érdekeltségét. A kormány ugyanis közelmúltban megjelent határozatában egyértelműsítette, hogy csak azokból a piaci szereplőkből válhatnak új magántulajdonú mintagazdaságok, amelyek átlátható módon működnek.
Csányi Sándor néhány éve a szingapúri CSIM Pte. Ltd. tulajdoni részesedését szüntette meg Bonafarm-csoportjában, amely a bankvezér agrárérdekeltségeit fogja össze. A CSIM Pte. tulajdonosi helyét a Csányi-féle agrárcégekben a Bonafarm Zrt. vette át, amely a Bonitás 2002 Zrt. érdekeltségébe tartozik, utóbbi kizárólagos tulajdonosa pedig Csányi Sándor.
Ez a tiszta helyzet teszi most lehetővé, hogy a Bólyi Zrt.-ből és a Dalmand Zrt.-ből - amelyek szintén a Bonafarm-csoporthoz tartoznak - mintagazdaság váljon. Mint az agrárszektor.hu megírta, a mintagazdaságok kialakítása annak kapcsán merült fel, hogy a kormány értékesíti a ma meglévő állami szántóterületeket. Ugyanakkor a földlicitek megkezdése után nyilvánvalóvá vált, hogy nem minden állami szántót adnak el, a megmaradó területek egy részéből pedig magántulajdonú és állami mintagazdaságokat hoznak létre. A kormány elsőként azt erősítette meg, hogy ilyen magántulajdonú mintagazdaság lesz a Bólyi Zrt. és a Dalmand Zrt., amelyek együttesen több mint 25 ezer hektárnyi állami termőföldet bérelnek.
A mintagazdasági státusnak nem csak az a jelentősége, hogy az ide sorolt területek tartós állami tulajdonban maradnak. A kormány határozata utal arra, hogy az ilyen társaságok egymilliárd forint feletti összes beruházását nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségűvé nyilváníthatják, illetve kedvezőbb megítélés alá eshetnek az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszerben (EKÁER), vagy az iparűzési és a társasági adózásban is. Emellett a magántulajdonú mintagazdaságok, illetve az általuk integrált kis- és középvállalkozások előnyt élvezhetnek az európai uniós pályázatoknál és a nemzeti költségvetési forrásból megvalósuló fejlesztési támogatásoknál is.
A jelentős kedvezmények miatt komoly lobbizás indulhat meg annak érdekében, hogy a kormány más vállalatokat is a mintagazdasági körbe soroljon. Egyelőre azonban nem tudni, hogy a két Csányi-cég mellett mely további agrárpiaci szereplőkből válhat magántulajdonú mintagazdaság. A társaságokat a kormány jelöli ki, de erre Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter tesz majd javaslatot. Az agrártárca vezetője ehhez 2016. január 15-i határidőt kapott a kormánytól.