Nem fejlődnek a növények? - Így bukhatunk a tápoldatokkal

agrarszektor.hu
Orchideákhoz és áfonyákhoz ajánlott tápoldatokat vont ki a forgalomból a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH), mivel laboratóriumi vizsgálatai megállapították, hogy a tápoldatok magnézium tartalma 2% helyett csupán 0,5%. A NÉBIH szerint a gazdálkodók számára komoly károkat okozhat, ha a műtrágyák hatóanyagtartalma nem éri el a deklarált értéket.

Novemberben a Békés megyei élelmiszerlánc-felügyeleti szerv az OBI Hungary Retail Kft.-nél vizsgálta a forgalmazott termésnövelő anyagokat - áll a NÉBIH közleményében. A vizsgálat célja elsősorban a minőségi paraméterek, a gyártó által garantált tápelem tartalom, valamint a termékek jelölési, címkézési megfelelőségének ellenőrzése volt.

A 30 megvizsgált terméknél a jelölést, a címkézést megfelelőnek találták, a további vizsgálat céljából megmintázott 12 tételből azonban 2-nél minőségi problémát talált a NÉBIH laboratóriuma. A Garri Tápoldat Orchidea félékhez (0,5 literes kiszerelésű), valamint a Garri tápoldat áfonyákhoz és talaj-savanyításhoz (1 literes kiszerelésű) megnevezésű termékek magnézium tartalma jelentősen eltért az EK-műtrágyákra megadott tápanyag tartalomtól: az előírt 2%-os magnézium tartalom helyett csupán 0,5%-ot tartalmaztak a készítmények. A termékek forgalomba hozatalát azonnali hatállyal megtiltották, a gyártóval szemben pedig hatósági eljárás indult.

MTI-fotó: Balaton József

A tápoldatok a növények tápanyag-utánpótlására szolgálnak, illetve a talajok tápanyag-szolgáltató képességét, termőképességét javítják. A forgalomba hozott termékeknek vagy az Európai Unió szabályozásának kell megfelelniük, vagy hazai forgalomba hozatali és felhasználási engedéllyel kell rendelkezniük.

A mezőgazdaságban felhasznált termésnövelő anyagok és EK műtrágyák - amellett, hogy közvetve, vagy közvetlenül hatnak a fogyasztókhoz jutó élelmiszerekre - nagymértékben befolyásolják a termelés eredményességét is. A termésnövelő anyagok előírásoknak megfelelő előállítása biztosítja, hogy azok ne tartalmazzanak a termőtalaj és a termesztett növények számára káros anyagokat. A gazdálkodók számára komoly károkat okozhat, ha a műtrágyák hatóanyagtartalma nem éri el a deklarált értéket, ugyanis így több hatóanyagért fizetnek, mint amennyit valójában az anyag tartalmaz. A hatóság kiemelt feladata a felhasználók érdekeinek védelme, valamint a tisztességes kereskedelmi gyakorlat biztosítása - hangsúlyozza közleményében a NÉBIH.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. november 25. 09:46