Az Európai Unió jóváhagyását követően 2016. március 18-án hatályba lépett a hazai PRRS rendelet módosítása - derül ki a Földművelésügyi Minisztérium tájékoztatásából. Ez azt jelenti, hogy olyan mentesítési program zajlik Magyarországon, amelyet az EU is elfogad. Az egyik legfontosabb módosítás, hogy az EU-s joggal is teljes összhangban állnak az állategészségügyi feltételek mind a magyarországi élőállat-szállításoknál, mind pedig az EU-ból, vagy külföldi országokból hazánkba importált sertéseknél.
A PRRS azért komoly betegség, mert jelentős veszteségeket okoz gazdasági károkat és a nagy mennyiségű antibiotikum-felhasználás miatt. Világszinten a károkat több milliárd euróra becsülik. A hazai állategészségügyi projekt 2014-ben hét megyében indult el kísérleti jelleggel, 2017-re pedig az utolsó két megyében - Jász-Nagykun-Szolnok és Bács-Kiskun - is megkezdődik majd a mentesítés. A program célja, hogy hazánk 2020-ra a betegségtől mentessé válhasson.
Az elmúlt két év eredményeként Magyarország öt megyéje (Vas, Zala, Nógrád, Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén) már mentes a betegségtől. 2016. június 30-ig pedig további négy megye (Baranya, Fejér, Pest, Tolna) fejezi be a programot, így az ország közel 50 százaléka mentessé válik. A jelenleg még nem mentes megyékben is szinte valamennyi kisgazdaság mentes a betegségtől, így már "csak" a nagylétszámú állományok mentesítését kell befejezni.
A PRRS mentesítés versenyképesebbé teszi a magyar sertéstartást és piaci előnyöket jelent - fogalmaz a tárca közleménye. Új export piacok nyílhatnak meg, miközben a sertéstartási költségek csökkenhetnek. A gyógyszerfelhasználás visszaszorítása pedig a pénzmegtakarítás mellett a sertéshús minőségét is javítja.