Az utóbbi években a legújabb információs technológiák, mint például a robotok, okostelefonok vagy a 3D nyomtatás az agrárvilág mindennapjait is alapjaiban változtatták meg - állapította meg a Megfosz. Manapság egy jól képzett mezőgépész akár egyetlen csúcstechnológiás, multifunkcionális géppel el tudja végezni a szántást, a boronálást, a vetést és akár az aratást is.
A technika fejlődésével a "valóságshow-k hétköznapi hőseivé" 24 órás kamerás megfigyeléssel az állat- és növényállományok váltak. A termés és a talajminőség ellenőrzését pedig a - Magyarországon egyelőre még kevésbé elterjedt - drónokra és a traktorok alján elhelyezett szenzorokra lehet bízni. A mezőgépészek mindössze egy okostelefon vagy laptop segítségével minden részletet nyomon követhetnek, így növelve a termelés hatékonyságát.
A Megfosz szerint a mezőgépészek a következő időszakban a high-tech valóságból a robottechnikát adaptálhatják. A közelmúltban több japán vállalat is olyan robotok prototípusait mutatta be, amelyek képesek szín és forma alapján kiválasztani és begyűjteni a termést, amelyet aztán a legközelebbi tározóba szállítanak. Ha esetleg egy alkatrészcserére kerülne a sor, akkor is segítségül hívhatjuk a digitális technológiát a hétköznapi életben a 3D nyomtatásnak köszönhetően.
A technológia fejlődésével a hozzáértő munkaerő iránt is egyre növekszik a kereslet, és a technológiai szempontok a pályaválasztásban is szerepet játszhatnak. A Megfosz is karrier- és képzési programot dolgozott ki, amely a duális - elméleti és gyakorlati - képzésen alapul.