A szükséges aláírások csaknem fele máris összegyűlt, így sikeres lehet az az európai polgári kezdeményezés (ECI), amely a glifozát hatóanyag teljes betiltását követeli az uniós tagállamokban. Cikkünk írásakor az ügyet támogatók száma megközelítette a 485 ezret, márpedig ha egy éven belül legalább hét tagállam egymillió uniós állampolgára támogatja aláírásával a petíciót, az EU végrehajtó szervének számító EB-nek három hónapon belül döntenie kell arról, hogy az ügy mellé áll, vagy megvétózza azt.
Az EB január 10-én regisztrálta a kezdeményezést, az óra pedig január 25-től ketyeg, vagyis 2018 legelejére kell összegyűjteni a szükséges számú aláírást. A beadványt egyebek mellett a Greenpeace, a Növényvédőszer Akcióhálózat (PAN) és a jobb Európáért küzdő WeMove.EU polgári mozgalom is támogatja.
Az EB honlapján az Európai Unió konzultatív szerveként ismert EGSZB (Európai Gazdasági és Szociális Bizottság) szintén azt javasolja a tagállamoknak, hogy tiltsák be a glifozátot, vizsgálják felül a növényvédő szerek jóváhagyására vonatkozó eljárást, és határozzanak meg az egész EU-ra kiterjedő, kötelező érvényű csökkentési célértékeket a növényvédő szerek használatának tekintetében. Indoklásként azt hozzák fel, hogy a glifozáttartalmú gyomirtó szerek összefüggésbe hozhatók a rák kialakulásával az emberi szervezetben, illetve az ilyen szereknek való kitettség máris az oköszisztémák pusztulásához vezetett.
Korábban úgy tűnt, hogy a petíció kezdeményezői nyitott kapukat döngetnek, bár tavaly nyáron az Európai Bizottság saját hatáskörében eljárva 2017 végéig meghosszabbította a glifozát használati engedélyét. A WHO alá tartozó Nemzetközi Rákkutatási Ügynökség (IARC) ugyanakkor már 2015-ben felvette a glifozátot az emberi egészségre veszélyes, feltehetően rákkeltő szerek listájára, így nagyon komoly érvek kellettek a megvédéséhez.
Ezek pedig meg is születtek, mert az Európai Vegyianyag Ügynökség (ECHA) Kockázatértékelési Bizottságának (RAC) március 15-én közzétett értékelésében már az szerepel, hogy "a glifozát hatóanyag semmilyen mértékben sem minősíthető rákkeltőnek". A szakvélemény várhatóan pontot tesz a tudományos vitákra, ugyanakkor nem jelenti a hatóanyag azonnali megújítását, mert erről legkésőbb 6 hónap múlva kell az Európai Bizottságnak döntenie.
A vegyület engedélye a tavalyi év közepén járt le. Bár az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) sem talált bizonyítékot a rákkeltő hatásra, a tagállamok közötti véleményeltérés miatt nem sikerült minősített többséggel megszavazni az újrafelvételt. Az Európai Bizottság az ECHA döntésétől tette függővé a hatóanyag további sorsát. A mostani értékelés szerint a molekula sem a karcinogén 1A (emberen bizonyított), sem az 1B (állatokon bizonyított), sem a 2-es (bizonytalan) kategóriába nem kerülhet. A glifozát tehát nem minősíthető sem karcinogén, sem mutagén, sem reprotoxikus hatásúnak.
A Kockázatértékelési Bizottság ugyanakkor - a jelenlegi besorolással összhangban - "a H318 súlyos szemkárosodást okoz" és "a H411 mérgező a vízi élővilágra, hosszan tartó károsodást okoz" figyelmeztető mondatokra tesz javaslatot. Lényeges, hogy az ECHA értékelése a glifozátsavra mint hatóanyagra vonatkozik. A készítményekben viszont a hatóanyag só formájában, és 100 százaléknál kisebb arányban van jelen, így azok ennél enyhébb besorolást is kaphatnak.