Tavaly mindössze 5-tel nőtt a hungarikumok száma, miközben a megelőző négy esztendőben 55-tel bővült a lista. 2012-ben 10, 2013-ban 15, 2014-ben 17, 2015-ben pedig 13 értékkel gyarapodott a lajstrom. A megtorpanásnak tűnő tavalyi tendencia után az idén eddig 4 értékkel (az Egri Bikavérrel, a Kodály-módszerrel, a magyar pásztor- és vadászkutya fajtákkal, valamint a tiszai halászlével) egészült ki a lista a Hungarikum Bizottság közelmúltbeli egri ülése után.
A javaslatok eltérő ágazati besorolása, jellege miatt nem lehet következtetéseket levonni az értékek egyes ülésnapokra eső megoszlásából - közölte az agrárszektor.hu-val a Földművelésügyi Minisztérium. Tény ugyanakkor, hogy a jelenleg 152 tagú Magyar Értéktárból még bőven lehetne tételeket kiemelni a 64 értéket tartalmazó Hungarikumok Gyűjteményébe.
A Hungarikum Bizottság önállóan nem kezdeményezi egy nemzeti érték hungarikummá nyilvánítását, hiszen alapelv, hogy ez egy alulról felfelé építkező rendszer - hangsúlyozta az FM. A lista lassabb gyarapodását részben viszont az is okozhatja, hogy a Hungarikum Bizottság (amely félévente legalább egy alkalommal ül össze) 2013-ban még 6, 2014-ben 4, 2015-ben pedig 5 alkalommal szakított időt a tanácskozásra, 2016-ban viszont csak 2, míg idén eddig 1 alkalommal ülésezett.
Az Országgyűlés 2012. április 2-án fogadta el a magyar nemzeti értékekről és a hungarikumokról szóló 2012. évi XXX. törvényt. A Fazekas Sándor földművelésügyi miniszter által elnökölt Hungarikum Bizottság eddig minden alkalommal határozatképes volt, vagyis a 21 bizottsági tag közül legalább 11 megjelent az üléseken. Szigorú munkarend ugyanakkor nincs, a következő tanácskozás időpontját a testület elnöke határozza meg, figyelembe véve a megtárgyalandó javaslatok számát és jellegét.
A hungarikummá válás folyamatának első lépcsőfoka az adott érték települési vagy tájegységi értéktára, ahonnan a megyei értéktárba kerülhet. Ezt követi az egyfajta "előszobának" számító Magyar Értéktár, ahol a kiemelkedő nemzeti értékek várnak arra, hogy a HB döntése alapján hungarikummá válhassanak. A hungarikum cím mellé védjegy is jár, ami az adott érték megismertetésére, valamint színvonaluk és minőségük folyamatos fenntartására szolgál. A 64 tételből álló jelenlegi lista - amely nem csak élelmiszertermékeket tartalmaz - itt érhető el.