2024. november 2. szombat Achilles

Súlyos kéknyelvkór: az állam állja a költségeket

MTI
Állami támogatást kaphatnak állományuk beoltásához az állattartók a kéknyelv-betegség megelőzése érdekében. A betegség bejelentési kötelezettség alá esik, ezért ahol már felbukkant, ott kötelező a vakcinázás, hogy a többi állat ne fertőződjön meg, ennek költségét az állam állja.

A kéknyelv-betegség bejelentési kötelezettség alá esik, ezért az állattartóknak kötelező értesíteniük az illetékes hatóságot vagy az állatorvost, ha észreveszik a kór jeleit - közölte Nemes Imre, a Nemzeti Élemiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) elnökhelyettese. Ennek a költségeit mostantól az állam állja, illetve állami támogatás jár az állományok beoltásához is a betegség megelőzése érdekében.

A betegségre jellemző, hogy fertőződés után két héttel az állatok étvágytalanok lesznek és nem mozognak, nyálzanak, könnyeznek, nyelvük megduzzad. A betegség csak nagyon ritkán jár az állatok elhullásával és nincs szükség a fertőzött állomány leölésére sem. A betegség emberre nem veszélyes, mivel csak a szarvasmarhákat, juhokat, kecskéket és a vadon élő kérődző állatokat támadja meg. Elterjedésében szerepet játszik, hogy a meleg beköszöntével a kórt terjesztő törpeszúnyogok egyre aktívabbak.

Az elnökhelyettes elmondta, hogy a betegségnek a kivitel szempontjából van különösen nagy jelentősége, mert a vírusok a fertőzött állatokkal nagy távolságra is eljuthatnak. Magyarországra 2008-ban Franciaországból származó szarvasmarhákkal érkezett a kéknyelv betegség, 2014-ben pedig a Balkánról terjedt át, és bár tavaly már nem találtak fertőzött állatot, még 1 évre volna szükség ahhoz, hogy Magyarország hivatalosan is fertőzésmentes lehessen.

NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?